Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
mira31130 4.5.2010 (16:19)
FORMY UKSZTAŁTOWANIA POWIERZCHNI LĄDÓW
* niziny - to obszary lądu położone do 300 m. n.p.m. Ze względu na rzeźbę niziny można podzielić na:
o płaskie (równiny)
o faliste
o pagórkowate
Na nizinach występują obszary położone poniżej poziomu morza tzw. depresje. Bardzo często depresje zalane są przez wody jezior tworząc formy zwane kryptodepresjami.
* wyżyny - to obszary położone powyżej 300 m. n.p.m. na ogół o charakterze równinnym. Do największych wyżyn należą m.in. : Bawarska (Europa), Tybetańska (Azja), Wielka Kotlina Meksykańska (Ameryka Północna), Wyżyna Brazylijska (Ameryka Południowa) i inne.
Zarówno niziny jak i wyżyny mogą być kotlinami , czyli terenami otoczonymi ze wszystkich stron wzniesieniami.
* góry - najwyżej wyniesione fragmenty powierzchni Ziemi. Są efektem działalności procesów orogenicznych czyli górotwórczych (patrz rozdział "Procesy endogeniczne - górotwórcze i lądotwórcze")
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
tomek635 4.5.2010 (16:19)
Ukształtowanie powierzchni Ziemi jest wynikiem przeciwstawnego działania (interakcji) procesów endogenicznych i egzogenicznych, które powodują, że ukształtowanie powierzchni stale się zmienia. W ciągu długiego czasu rozwoju skorupy ziemskiej wzajemne oddziaływanie tych procesów doprowadziło do dzisiejszego rozmieszczenia kontynentów i oceanów oraz ukształtowało powierzchnię kontynentów i dno oceaniczne.
Powierzchnia kuli ziemskiej wynosi około 510 mln km2. Powierzchnia wszechoceanu światowego zajmuje 361 mln km2, a kontynentów- tylko ok. 149 mln km2.
Największe formy ukształtowania powierzchni Ziemi to wielkie cokoły kontynentalne i baseny oceaniczne. Powierzchnia kontynentów i oceanów nie pokrywa się z powierzchnią cokołów kontynentalnych i basenów oceanicznych.
Cokoły kontynentalne to obszary lądowe łącznie z szelfem, płytkimi morzami i stokami kontynentalnymi znajdującymi się poniżej poziomu morza: stanowią one ok. 35 % powierzchni Ziemi.
Baseny oceaniczne to ogromne obniżenia w skorupie ziemskiej rozpościerające się poniżej szelfu i stoków kontynentalnych: zajmują ok. 63% powierzchni Ziemi.
Rozmieszczenie lądów na kuli ziemskiej jest nierównomierne. Na półkuli północnej stanowią one 39,4 % powierzchni (półkula lądowa), a na półkuli południowej 18.7 % (półkula wodna). Na półkuli wschodniej lądy zajmują 36,4%, na zachodniej 18,6%. Wielkość lądów jest różna. Średnie wzniesienie lądów wynosi około 850 m.n.p.m. a średnia głębokość oceanów około 3800m.
UKSZTAŁTOWANIE DNA OCEANICZNEGO:
Zastosowanie echosondy pozwoliło na uzyskanie dokładnych informacji o głębokościach i ukształtowaniu dna oceanicznego. Znajdują się tam potężne grzbiety śródoceaniczne, głębokie rowy oceaniczne i góry.
Ukształtowanie dna oceanicznego jest bardzo urozmaicone, a różnice wielkości są większe niż na kontynentach. Wyróżnia się takie formy ukształtowania dna oceanicznego jak:
-szelf- jest łagodnie opadającym do głębokości około 200 m przybrzeżnym fragmentem dna zalanym przez morze.
-stok kontynentalny- to fragment dna oceanicznego o znacznie większym nachyleniu niż szelf, zbudowany z tych samych skał co ląd, ograniczony z jednej strony szelfem, a z drugiej przechodzący w basen oceaniczny.
-baseny oceaniczne- to największe formy ukształtowania dna oceanicznego, zajmujące 72% pow. Wszechoceanu. Położone są na głębokościach od 4000 do 6000 m i stanowią najmniej urozmaicony obszar dna.
-rowy oceaniczne- to najgłębsze miejsca oceanów, położone na ich obrzeżach, ciągnące się wzdłuż kontynentów lub archipelagów (Rów Mariański 11022m)
-grzbiety śródoceaniczne- wznoszą się ponad dno basenów oceanicznych, siegając 2000-3000 m.p.p.m. Są to obszary aktywne sejsmicznie. Szczyty podwodnych grzbietów oceanicznych, wynurzające się ponad poziom morza, tworzą wyspy.
UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI LĄDÓW:
Największe formy ukształtowania powierzchni lądów to niziny, wyżyny i góry. Ich rozmieszczenie na poszczególnych kontynentach nie jest jednakowe.
Najniższym kontynentem o przewadze nizin jest Europa, której średnia wysokość wynosi ok. 292 m.n.p.m. Najwyższym kontynentem jest Antarktyda, na której przeważają góry i wyżyny, a jej średnia wysokość wynosi 2030 m.n.p.m.
Niziny są obszarami lądu położonymi do wysokości 300 m.n.p.m. Dzieli się je na płaskie (równiny), faliste lub pagórkowate. Budowa geologiczna nizin jest różna. Niektóre z nich powstały wskutek wynurzenia dawnego dna morskiego, inne w wyniku akumulacji rzecznej, lodowcowej czy przez zasypywanie kotlin lub zatok osadami nanoszonymi przez rzeki.
Na nizinach występuję depresje (obszary położone p.p.m.) Najniżej położoną depresją jest rów Jordanu z Morzem Martwym- 393 m.p.p.m. Największą depresją jest obszar Morza Kaspijskiego: zajmuje ona 710 tys.km2 i leży 23 m.p.p.m.
Depresja w Polsce na Żuławach wynosi 1,8 m.p.p.m.. Największą kryptodepresją świata jest tektoniczna niecka Bajkał (-1164 m.p.p.m.)
Wyżyny to obszary lądowe wznoszące się ponad 300 m.n.p.m., przeważnie o równinnym ukształtowaniu terenu. Charakter wyżyn mają również wysoko położone kotliny. Najwyżej położoną wyżyną jest Tybet, leżący na wysokości 4500-5000 m.n.p.m. Największe wyżyny to Wyżyna Mongolska (ok. 3 mln km2) i Irańska (2,5 mln km2).
Budowa geologiczna wyżyn jest zróżnicowana. Większość ma budowę płytową, zazwyczaj jednak mają bardzo skomplikowaną budowę geologiczną, gdyż często są odmłodzonymi przez wypiętrzenia starymi powierzchniami zrównań.
Góry to najwyżej położone wzniesione części powierzchni Ziemi, wyróżniające się dużymi wysokościami względnymi i dużymi nachyleniami stoków. Ze względu na wysokość góry dzielimy na: niskie, (do 600
m.n.p.m.), średnie ( do wysokości 1500 m.n.p.m.) i wysokie (powyżej 1500m.n.p.m.). Najwyższe góry świata to Himalaje z najwyższym szczytem Mount Everestem (8848m.n.p.m.).Góry: fałdowe, zrębowe i wulkaniczne.
Pozdrawiam :Tomasz
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
wojcik165 7.5.2010 (17:53)
Niziny - są to tereny położone na bezwzględnej wysokości od 0 do 300 m n.p.m. Wyróżnia się kilka rodzajów nizin: niziny płaskie (tzw. równiny), faliste i pagórkowate. Często niziny rozciągają się wzdłuż wybrzeży (tzw. niziny nadmorskie), niekiedy zajmują rozległe obszary w głębi lądu, np. Nizina Amazonki o powierzchni ok. 7 mln km². Za niziny uważa się również depresje, czyli obszary położone poniżej poziomu morza. Największą depresją na Ziemi to depresja nadkaspijska o powierzchni 710 tys. km², depresją najniżej położoną jest rów rzeki Jordan wraz z Morzem Martwym o głębokości 392 m p.p.m.
Wyżyny - są to obszary wyniesione ponad powierzchnię nizin. Określa się je poprzez wysokość względną w stosunku do położonych poniżej nizin, ponieważ na kuli ziemskiej znajduje się wiele obszarów wyżynnych położonych na wysokości nawet kilku tysięcy m n.p.m., czyli powyżej wielu terenów górskich. Wyżyny są przeważnie równinne. Zajmują niekiedy znaczne powierzchnie, np. Wyżyna Mongolska - 3 mln km², Tybet - 2 mln km², czy Irańska - 2,5 mln km². Wyżyny europejskie leżą zazwyczaj na wysokościach od 300 do 600 m n.p.m. Najwyżej wyniesioną wyżyną na świecie jest Tybet, który leży 4500 - 5000 m n.p.m. Wysoko położone są również wyżyny afrykańskie, jak np. Wyżyna Południowoafrykańska (1500 - 3000 m n.p.m.), czy amerykańskie - Wyżyna Meksykańska (2000 m n.p.m.). Wyżynami są często również wysoko położone kotliny śródgórskie. Są one zazwyczaj tektonicznymi formami otoczonymi przez góry, powstałymi w wyniku obniżenie terenu, np. Wyżyna Kalahari w Afryce.
Góry - są to wysoko wzniesione obszary na powierzchni Ziemi. Swoją rzeźbę zawdzięczają działalności czynników niszczących (erozji wodnej, wietrznej oraz działalności lodowców górskich) na wyniesione, na skutek procesów górotwórczych, fragmentów skorupy ziemskiej. Góry najczęściej są zgrupowane i tworzą łańcuchy górskie. Samotnie występujące góry, to zazwyczaj stożki wulkaniczne.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Jakie parcie wywiera woda na boczna ścianę kesonu o powierzchni 1,8m2 na Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: ~Mazurek 3.3.2019 (11:23) |
Podobne materiały
Przydatność 65% Rzeźbiarze powierzchni Ziemi-pojęcia.
Czynniki zmieniające rzeźbę terenu: Wewnętrzne: Ruch płyt litosfery Trzęsienia ziemi Wulkanizm Ruchy górotwórcze Zewnętrzne: Siła grawitacji Działalność wody, lodu i wiatru Człowiek: Wykopy, nasypy Budowa kanałów i zalewów Wietrzenie fizyczne-zwane mechanicznym, powoduje kruszenie się skał. Na obszarach gdzie temperatura waha się, duży udział ma wietrzenie mrozowe....
Przydatność 55% Wpływ działalności człowieka na ukształtowanie powierzchni ziemi.
Każdy z nas chce żyć w pięknej okolicy, spacerować po parku, mieć z okien ładny widok. Działalność człowieka w ciągu tysiącleci bardzo poważnie zmieniła wygląd powierzchni Ziemi. Karczowano puszcze, zamieniono nieużytki na pola i pastwiska, osuszano bagna, regulowano rzeki, budowano miasta, fabryki, drogi i koleje. Najczęściej nie zastanawiano się, jaki to będzie miało...
Przydatność 50% Zagrożenie powierzchni ziemi, skał, gleb i wód w Polsce
Jeszcze do niedawna w Polsce prowadzona była rabunkowa gospodarka surowcami mineralnymi, co spowodowało, że zasoby niektórych z nich są już na wyczerpaniu. Wydobywając z głębi ziemi surowce, człowiek w sposób trwały zmieniał przede wszystkim ukształtowanie jej powierzchni i budowę geologiczną. Rezultatem tego były zmiany stosunków wodnych i klimatycznych oraz przeobrażenia w...
Przydatność 55% Trzęsienia ziemi i ich wpływ na rzeźbę powierzchni ziemi i życie gospodarcze
Spomiędzy katastrof żywiołowych, nękających ludzkość od zarania jej istnienia, trzęsienia ziemi należą obecnie do najgroźniejszych. Od powodzi, bowiem bronimy się coraz skuteczniej, budując wały ochronne wzdłuż rzek i specjalne przeciwpowodziowe zbiorniki wodne. W najgorszym przypadku mieszkańcy zagrożonych zalewem obszarów są ewakuowani. O zbliżaniu się katastrofalnych...
Przydatność 60% Poziome i pionowe formy ukształtowania Ziemi.
(1.) Poziome formy: - wyspy - półwyspy - przylądki (2.) Pionowe formy: - formy różniące się wysokością nad poziomem morza (3.) Krzywa hipsograficzna - obrazuje zależność między wysokością danego obszaru, a jego powierzchnią. Przedstawia ona wysokościową strukturę powierzchni Ziemi. (4.) Formy ukształtowania powierzchni lądów: ● niziny [do 300 metrów nad...
0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań
0 0
emilka1992 4.5.2010 (16:17)
Niziny - są to tereny położone na bezwzględnej wysokości od 0 do 300 m n.p.m. Wyróżnia się kilka rodzajów nizin: niziny płaskie (tzw. równiny), faliste i pagórkowate. Często niziny rozciągają się wzdłuż wybrzeży (tzw. niziny nadmorskie), niekiedy zajmują rozległe obszary w głębi lądu, np. Nizina Amazonki o powierzchni ok. 7 mln km². Za niziny uważa się również depresje, czyli obszary położone poniżej poziomu morza. Największą depresją na Ziemi to depresja nadkaspijska o powierzchni 710 tys. km², depresją najniżej położoną jest rów rzeki Jordan wraz z Morzem Martwym o głębokości 392 m p.p.m.
Wyżyny - są to obszary wyniesione ponad powierzchnię nizin. Określa się je poprzez wysokość względną w stosunku do położonych poniżej nizin, ponieważ na kuli ziemskiej znajduje się wiele obszarów wyżynnych położonych na wysokości nawet kilku tysięcy m n.p.m., czyli powyżej wielu terenów górskich. Wyżyny są przeważnie równinne. Zajmują niekiedy znaczne powierzchnie, np. Wyżyna Mongolska - 3 mln km², Tybet - 2 mln km², czy Irańska - 2,5 mln km². Wyżyny europejskie leżą zazwyczaj na wysokościach od 300 do 600 m n.p.m. Najwyżej wyniesioną wyżyną na świecie jest Tybet, który leży 4500 - 5000 m n.p.m. Wysoko położone są również wyżyny afrykańskie, jak np. Wyżyna Południowoafrykańska (1500 - 3000 m n.p.m.), czy amerykańskie - Wyżyna Meksykańska (2000 m n.p.m.). Wyżynami są często również wysoko położone kotliny śródgórskie. Są one zazwyczaj tektonicznymi formami otoczonymi przez góry, powstałymi w wyniku obniżenie terenu, np. Wyżyna Kalahari w Afryce.
Góry - są to wysoko wzniesione obszary na powierzchni Ziemi. Swoją rzeźbę zawdzięczają działalności czynników niszczących (erozji wodnej, wietrznej oraz działalności lodowców górskich) na wyniesione, na skutek procesów górotwórczych, fragmentów skorupy ziemskiej. Góry najczęściej są zgrupowane i tworzą łańcuchy górskie. Samotnie występujące góry, to zazwyczaj stożki wulkaniczne.
Góry wyróżnia się na podstawie wysokości nad poziomem morza:
* góry niskie - do 500 m n. p. m. (np. Góry Świętokrzyskie),
* góry średnie - do 1500 m n. p. m. (np. Sudety),
* góry wysokie - ponad 1500 m n. p. m. (np. Tatry, Alpy, Himalaje).
Najwyższe góry świata tworzą rozległe łańcuchy opasające kontynenty. Mają one przebieg południkowy, jak pasmo okołopacyficzne (Andy, Kordyliery) lub równoleżnikowy (Alpy, Himalaje, Karpaty). Są to góry fałdowe powstałe podczas orogenezy alpejskiej.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie