Treść zadania

grergy

pomóżcie !

Na 5 stycznia
Napisz opowiadanie o wybranej sentencji z Małego Księcia

Dziękuję za pomoc ;p

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zgodnie z tradycją chrześcijańską Kościół jako wspólnota wiernych powstał podczas Zesłania Ducha Świętego na apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. W tym znaczeniu kościołem należałoby nazywać ogół wiernych wyznających religię chrześcijańską. W innym znaczeniu mianem Kościoła określa się jego struktury organizacyjne, które zaczęły się wyłaniać jeszcze za czasów apostołów. Od samego też początku trapiły Kościół różnice w kwestii stosunku chrześcijaństwa do judaizmu i innych religii, a także kwestii "nawracania" na religię chrześcijańską (zobacz: prozelityzm, misja). Kościół chrześcijański był też od samego zarania areną sporów doktrynalnych i organizacyjnych, które z czasem ustawały lub utrwalały się prowadząc niejednokrotnie do rozłamów (zobacz: Schizma wschodnia), a tym samym zakończenia istnienia "Kościoła ogólnochrześcijańskiego".
    Obecnie rozróżnia się wiele Kościołów chrześcijańskich:

    * Kościoły wschodnie:
    o Kościół asyryjski (wschodni, wschodniosyryjski, Kościół Wschodu), powstały w wyniku rozłamu po potępieniu herezji Nestoriusza przez sobór efeski w 431,
    o Kościoły przed-chalcedońskie, powstałe w wyniku rozłamu po odrzuceniu herezji monofizytyzmu przez sobór chalcedoński w 451:
    + jakobicki (syryjski, zachodniosyryjski)
    + koptyjski
    + ormiański
    + malabarski
    + etiopski
    * Kościoły (cerkwie) prawosławne (ortodoksyjne)
    * Kościół katolicki, z którego wyodrębnione są:
    o kościół rzymskokatolicki
    o katolickie kościoły wschodnie, czyli tzw. Kościoły unickie:
    + Kościół greckokatolicki
    + Kościół maronicki
    + Kościół koptyjski
    + Kościół ormiański
    o inne
    * Kościoły protestanckie:
    - adwentystyczne
    - anglikańskie (z jego licznymi odmianami)
    - baptystyczne
    - kalwińskie
    - luterańskie
    - neocharyzmatyczne
    -zielonoświątkowe
    Termin "Kościół" w znaczeniu organizacji religijnej pisany jest zazwyczaj wielką literą (choć nie jest to regułą), podczas gdy "kościół" jako budynek piszemy zawsze małą literą.
    Reguły pisowni słowa "kościół" jako organizacji są natomiast ściśle określone w polskim języku prawnym:

    * małą literą pisze się, jeśli nie jest określone o jaki kościół chodzi (zawsze: "kościoły i inne związki wyznaniowe");
    * gdy chodzi o kościół w znaczeniu ponadpaństwowej organizacji religijnej, pisze się wielką literą, zaś pozostałe człony nazwy - małą literą (np. "Kościół katolicki");
    * gdy chodzi o kościół jako organizację kościelną zarejestrowaną w danym
    kraju, wszystkie człony nazwy pisze się wielkimi literami (np. "Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej").
    Pozdrawiam:)

Rozwiązania

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
Nieznany tren 7 jana kochanowskiego...napisz, wymien wszystkie srodki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 55% Napisz list do kolegi z zagranicy, w którym zachęcisz go do zwiedzania wybranej miejscowości w Polsce.

Kochana Asiu! Na początku bardzo dziękuję Ci za list, który od Ciebie otrzymałam. Uradowała mnie Twoja informacja, o chęci przyjazdu do Polski. Aby ułatwić Ci wybór miejsca, postanowiłam napisać Ci o jednym z miast, które na pewno Ci się spodoba. Chodzi mi o Ustronie Morskie. Dobrze się składa, że napisałaś o tym właśnie teraz, gdyż miałam przyjemność niedawno...

Przydatność 65% Napisz charakterystykę wybranej postaci literackij, dowodząc, że warto ją ukazać w teatrze lub w filmie.

Główną i tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa jest Antygona-córka Jokasty i Edypa. Miała ona siostrę Ismenę i dwóch braci Polinejkesa i Eteoklesa. Nie wiadomo jak wyglądała, lecz można stwierdzić, że była piękna, gdyż podobała się synowi króla. Wyróżniała się odwagą i wrażliwością, ale zarazem była zbyt dumna siebie i unosiła się pychą. Te cechy mogą...

Przydatność 55% Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej, dowodząc, że warto ją ukazać w teatrze lub w filmie. (Antygona)

Współczesne kino lansuje bohaterów „supermanów”, obdarzonych nadprzyrodzonymi możliwościami i siłą, tak naprawdę ludzi nierealnych, wymyślonych. Przez to publiczność coraz mniej docenia postacie literackie, które musiały uporać się z wszelkimi trudami za pomocą własnej siły, woli oraz rozsądku. Moim zdaniem warto ukazać w filmie lub w teatrze historię bohaterki,...

Przydatność 85% Na podstawie wierszy „Do Leukonoe”, „Do Deliusza” i „Do Postuma” napisz wypracowanie na temat Horacjańskiej filozofii życia. Wybierz jedną z Horacjańskich sentencji na motto swoich rozważań.

Horacy był jednym z największych poetów lirycznych w cesarstwie rzymskim. Żył w latach 65 – 8 p. n. e. Był synem wyzwoleńca. Jako młody chłopiec wyjechał z ojcem do Rzymu gdzie kształcił się przez 10 lat. Następnie wyjechał do Aten, gdzie studiował filozofię stoicką i epikurejską. Swoimi utworami poetyckimi zadebiutował w wieku 30 lat. Tworzył satyry, listy i pieśni. Te...

Przydatność 70% Na podstawie wierszy „Do Leukonoe”, „Do Deliusza” i „Do Postuma” napisz wypracowanie na temat Horacjańskiej filozofii życia. Wybierz jedną z Horacjańskich sentencji na motto swoich rozważań.

Horacy był jednym z największych poetów lirycznych w epoce antyku. Żył w latach 65 – 8 p. n. e., za panowania Oktawiana Augusta. Wywodził się z nizin społecznych. Był synem wyzwolonego niewolnika. Studiował filozofię epikurejską i stoicką. Pisał satyry oraz liryczne pieśni, które przyniosły mu wielką sławę. W tych trzech pieśniach wyraźnie zauważamy Horacjańską...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji