Treść zadania

Ozi123

Do najbardziej znanych komet należy kometa Halleya . Poszukaj w dostepnej ci literaturze popularno-naukowej lub internecie informacji na temat tej komety i jej odkrywcy. Sprządź o niej krótką notatkę w zeszycie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Halleya kometa, jedna z tzw. eliptycznych komet (tj. poruszających się po orbicie eliptycznej), obiegająca Słońce w ciągu 76 lat. W 1705 E. Halley, wyznaczając orbity komet, powiązał ze sobą cztery pojawienia się tej komety (w latach 1456, 1531, 1607, 1682), odkrywając w ten sposób istnienie komet okresowych (eliptycznych).

    Ostatnie jej przejście w pobliżu Ziemi miało miejsce w 1986, została wówczas szczegółowo zbadana przez sondy Giotto oraz Vega 1 i 2.

    Jądro komety Halleya jest wydłużoną bryłą o rozmiarach 16×8×8 km, ma niejednolity skład, zawiera więcej węgla, wodoru, tlenu i azotu niż przeciętnie meteoryty. W momencie badania rotowało z okresem ok. 54 godzin. Jądro to jest otoczone (w czasie zbliżania się do Słońca) rozległą chmurą gazowo-pyłową tworzącą warkocz.

Rozwiązania

  • 23jonhy23

    Kometa Halleya to najbardziej znana kometa krótkookresowa. Nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmunda Halleya, który w XVIII wieku badał zapiski o pojawianiu się komet z lat od 1456 do 1682 i przewidział ponowne pojawienie się tej komety w 1758 roku. Podczas wizyty u Słońca Kometa Halleya traci 250 mln ton swojej materii. W ten sposób będzie istniała tylko przez 170 000 lat.

    Jądro komety Halleya jest bryłą o wymiarach 16×8×8 km. Na powierzchni komety można wyróżnić wzgórza, doliny i kratery. Dużo danych o budowie komety dostarczyła w 1986 r. sonda Giotto, która zbliżyła się do komety na odległość kilkuset kilometrów i sfotografowała jej jądro. Jądro komety jest zbudowane ze skał, lodu oraz nieznanego materiału organicznego odpornego na wysokie temperatury. Na powierzchni komety znajduje się gruba, ciemna skorupa o nieznanym składzie chemicznym.

  • mira31130

    Kometa Halleya

    Komety są zjawiskiem niezwykłym , niepodobnym do gwiazd i planet widzianych gołym okiem. Pojawiają się rzadko, raz na kilka lub kilkanaście lat. Są różnej wielkości i jasności. Jedne podobne są do mgiełki, inne jaśniejsze mają mgliste warkocze, różnej długości. Obserwując je widzimy wyraźnie dwie cząści składowe komet tj. głową i warkocz. Zupełnie wyjątkowym zjawiskiem są komety tak jasne , że można je obserwowaą o zmierzchu, czy też świcie.

    Wiąkszość komet pojawia się niespodziewanie i tylko Jeden raz. Nazywa się je nieokresowymi albo jednopojawieniowymi. Czas ich obserwacji jest krótki , od kilku dni, do kilku miesięcy. Są również komety tzw. Okresowe, które można obserwowaą w czasie dwóch, trzech i czasami wiącej zbliżeń do Słońca
    .

    Do nich właśnie należy Kometa Halleya.

    Kometa Halleya jest kometą szczególną, zbliża się do Słońca i Ziemi co 76 lat ( z drobnymi kilku miesięcznymi błądami ), obserwowana jest wg różnych źródeł od 1142r P.n.e, albo nawet od 2312r P.n.e.

    Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Edmunda Halleya ( 1656 - ....... ), który odkrył okresowość jej pojawiania się. Halley, jako młody 25-letni Astronom obserwował komety , pasjonując się problemem ruchu
    planet i komet.

    Jeździł na konsultacje do Izaaka Newtona, który sądził, że komety poruszają się
    tak samo jak Planety po elipsach, jednak pierwsza Orbita komety , jaką obliczył , okazała się parabolą. Halley zastosował
    w swoich badaniach metodą obliczania orbit parabolicznych , zebrał obserwacje 24 komet z lat 1337-1698 i w roku 1705 opublikował pierwszy Katalog elementów orbit kometarnych.

    Kometa Halleya zbliżała się do Słońca kolejno w latach : 1758, 1835, 1910,1986 Obserwacje komety w roku 1910 były podstaw do określenia jej struktury fizycznej. W budowie komety wyróżniamy trzy Elementy : Jądro, głową i warkocz.

    Praktycznie cała Masa komety skoncentrowana jest w jej jądrze, o którego budowie nie wiemy dotychczas nic pewnego, a to dlatego, że Jądro albo w ogóle jest niewidoczne, albo bardzo słabo. Istnieją różne teorie na temat budowy Jądra, jednak obecnie najcząściej przyjmuje się , iż jest ono zbiorowiskiem pyłu lodowego i cząstek stałych pokrytych kilkucentymetrową warstwą stwardniałego pyłu meteoroidowego.

    Wielkość głowy komety jest Zmienna i rośnie w miarą zbliżania się jej do Słońca, składa się z gazu sublimowanego przez Jądro i cząstek pyłu odrywanych od jądra. Trzecią część komety stanowi
    warkocz , który jest urozmaicony

    i zmienny w czasie. Długość warkocza może sięgaą do 300 mln kilometrów. Warkocz skierowany jest od Słońca w przeciwną stroną , jego gąstość jest znikoma, gdyż poprzez warkocz widzimy nie zmienioną jasność gwiazd.

    Ostatnie zbliżenie komety Halleya miało miejsce w roku 1986.

Podobne zadania

Axe Pomoc przy referacie :] Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Axe 29.3.2010 (20:22)
zezulec proszę o pomoc. dziękuję za rozwiązanie :) Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: zezulec 17.4.2010 (15:47)
kujonek313 Bardzo proszę o szybką pomoc!!! Pilne!!!!! Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kujonek313 4.5.2010 (17:30)
dworaz95 Fizyka proszę o pomoc.. Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dworaz95 13.5.2010 (16:58)
slodkadziewczynka Proszę o pomoc ! zadanie na jutro. !!! Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: slodkadziewczynka 13.5.2010 (17:44)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

UDZIEANIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANYM RANY Rany należą do najczęszczych uszkodzeń urazowych i w większości powstają w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Niektóre zranienia wymagają natychmiastowego opatrzenia z uwagi na stan zagrożenia życia. Inne natomiast nie zagrażają życiu, wymagają jedynie doraźnej pomocy, co wcale nie znaczy, że można je lekceważyć....

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC TELEFONY ALARMOWE numer pogotowia ratunkowego: 999numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego. Powinny zawierać informacje takie jak:- krótki opis zdarzenia,- jaki czas minął od zdarzenia,- aktualny stan chorego: a) czy oddycha, b) czy ma tętno na tętnicy szyjnej,...

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia” Zespół czynności podejmowanych dla zapewnienia w pierwszej kolejności podstawowych funkcji życiowych ustroju przed natychmiastową , bezprzyrządową diagnostykę stanu ogólnego wg prostego schematu : 1. przytomny - nieprzytomny 2. oddycha – nie oddycha 3. krążenie obecne –...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

Zanim zaczniesz ratować Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą. Jeśli masz do czynienia z ofiarą tragicznego wypadku, zawsze stosuj się do poniższych zasad. Najpierw ostrożnie zbadaj ofiarę. Podchodząc do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji