Treść zadania

kora

zdania na temat zachowania rycerza

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Rycerstwo obok duchowieństwa w średniowieczu stanowiło elitę społeczeństwa klasowego. Od XIII w. rycerstwo nabrało charakteru dziedzicznego – klasa zamknięta. Do najstarszych i najsłynniejszych etosów należą : Pieśń o Rolandzie, Pieśń o Tristanie i Izoldzie, O królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, Cyd, O księciu Igorze. Rycerze średniowieczni walczyli w obronie wiary, pokoju i sprawiedliwości. Szukali sławy, bronili honoru własnego i swojej damy. Wierność honorowi – najważniejsza wartość obok wiary. Roland ginie broniąc wiary i honoru – postać historyczna, rycerz Karola Wielkiego. Zginął w 778 r. podczas powrotu z wyprawy do Hiszpanii zajętej przez Saracenów. Dowodził tylną strażą wojsk francuskich. W czasie przeprawy przez Pireneje uzbrojeni ludzie napadli na tylną straż i zabili Rolanda wraz z jego towarzyszami. Z biegiem czasu postać obrosła legendą. w okresie wypraw krzyżowych – ideał rycerza chrześcijańskiego „Pieśń o Rolandzie” ( datowana na XIII w. ). Cechy rycerza u Rolanda: odwaga, honor, miłość Boga, wierność królowi i ojczyźnie. Napadnięty przez Saracenów ( z eposu ) nie dmie w róg by wezwać posiłki, mówi przyjacielowi „trzeba nam tu wytrwać dla naszego króla. Dla swego pana trzeba ścierpieć wielką niedolę i znosić wszelkie gorąco i wielkie zimno i oddać skórę i nałożyć głowę. Nie daj Bóg aby przeze mnie hańbiono mój rod i aby słodka Francja miała iść w pogardę.”
    W etosie rycerskim hańba rycerza spadała na cały jego ród – odpowiedzialność rodowa. W etosie śmierć w walce nie hańbiła rycerza. O chwale rycerza decydowało nie tyle zwycięstwo lecz jak walczył. Walka bez uszczerbku dla jego honoru mogła zakończyć się śmiercią. Śmierć na polu walki – klasyczne zakończenie biografii rycerza. Nie przystawało dożyć sędziwego wieku i umrzeć na łóżku.
    Ważnym elementem walki rycerskiej była odwaga aż do śmierci – lekceważenie śmierci. Niejednokrotnie zachowanie dla nas samobójcze, lekkomyślne np. Roland lekceważy śmierć, nie wzywa pomocy, iż nie ma szans na zwycięstwo wobec przewagi wroga. Nie chce okazywać strachu przed śmiercią. Poświęca życie swoich towarzyszy dla zachowania honoru.
    Rycerz musiał promieniować urodą, siłą. Siła była niezbędna ponieważ rycerze posiadali ciężkie zbroje np. osiłkiem był Zbyszko z Bogdańca ( „Krzyżacy” ).
    Rycerz zabiegał o poddawanie swej sławy licznym próbom. Nie wypadało mu siedzieć w zamku szukał okazji do wystawienia się. Rycerz chcąc się wystawić walczył w turniejach – popisy odwagi, siły, umiejętności. Z ideą walki w etosie rycerskim wiąże się szacunek rycerza dla przeciwnika. Wiąże się z pojęciem

Rozwiązania

  • userphoto

    - Rycerz powinien być odważny
    - Każdy rycerz musi być dżentelmenem
    - Porządny rycerz szanuję Boga i duchowieństwo.
    - Rycerz powinien być patriotą.
    -Rycerze walczą w obronie ojczyzny.
    Miały być zdania.

Podobne zadania

tragedia Na temat papierosów Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: tragedia 28.3.2010 (22:04)
Martta Napisz kilka uwag na temat uczenia się. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Martta 11.4.2010 (14:11)
Nieznany Różne rodzaje podmiotów.Zdania bezpodmiotowe Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.4.2010 (21:59)
Nieznany Różne rodzaje podmiotów.Zdania bezpodmiotowe Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.4.2010 (22:13)
olio1997 napisz wypracowanie na temat: Dlaczego mpowinniśmy rozwijać swoje umiejętności Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: olio1997 13.4.2010 (14:37)

Podobne materiały

Przydatność 60% Przemówienie do uczniów na temat dobrego zachowania i kultury.

Drodzy uczniowie! Zdaję sobie sprawę, że macie za sobą długi dzień. Sama nie wiem, co jest bardziej męczące: siedzieć i słuchać, zastanawiając się, czy zgadzamy się z tym, co słyszymy, czy też stać i mówić. Przypuszczam, że ta pierwsza sytuacja jest jednak trudniejsza, gdyż wymaga skupienia uwagi, a ponieważ większość z was siedziała tak przez kilka lekcji , zapewniam...

Przydatność 80% Przemówienie na temat braku kulturalnego zachowania wśród młodzieży.

Drodzy Uczniowie. Koledzy i Koleżanki! Pewnie sądzicie, że będzie to kolejne nudne przemówienie rodem prosto z opracowań naukowych. Otóż nie! W moim aczkolwiek krótkim przemówieniu nie zamierzam poruszać, żadnych obcych wam tematów. Za to jeden, a konkretnie: brak kulturalnego zachowania wśród młodzieży. Zapewne większość z Was zgodzi się ze mną, iż dzisiejsza...

Przydatność 75% Temat: Omów motyw rycerza i walki rycerskiej na wybranych przykładach.

Rycerz i jego walka był częstym motywem w dawniejszych epokach szczególnie w okresie średniowiecza, ale również i dziś wykorzystują go twórczy przede wszystkim literatury fantasy jak na przykład Andrzej Sapkowski w "Wiedźminie" czy "Trylogii husyckiej", lub David Eddings w „ Rubinowym rycerzu” (gdzie mowa o dzielnym pandionicie Sparhawku)....

Przydatność 70% Zdania złożone

Zdania złożone Zdania współrzędne Zdania współrzędne łączne (spójniki: i, oraz, a, ani, to - to, tudzież) _______ _ _ _ _ _______ Zdania współrzędne rozłączne (spójniki: albo, czy, lub, bądź) ______<___>______ Zdania współrzędnie przeciwstawne (spójniki: ale, a, bez, jednak, zaś, natomiast, czyli, to jest) _____>____<_____ Zdania współrzędne...

Przydatność 60% Części zdania

CZĘŚCI ZDANIA- podmiot, orzeczenie, dopełnienie, przydawka i okolicznik. METRYCZKA ORZECZENIA Do czego służy ta część zdania? Wyraża czynność lub stan podmiotu. Jak szukać orzeczenia? Pytaj tak jak o czasownik: co robi? w jakim jest stanie? co się z nim dzieje? Przykłady orzeczeń: Ula odrobiła lekcje. Obraz wisi na ścianie. Wyróżnisz: -Orzeczenie czasownikowe,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji