Treść zadania

olamiler14

opisz święta Bożego narodzenia,jakie mamy zwyczaje i w ogćle wszystko od wigilji ma sie zaczac do drugiego dnia bozego narodzenia.Musisz mi to napisac ladnie.jak ktos sobrze napisze dostanie dduuuuuzo punktow i pochwale !!!!!

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • U nas je się zawsze zupę rybną-to raz.Po drugie komentarz umieszcza się w innym miejscu. Po trzecie kopiowanie jest pomówieniem - jako,że tekst jest mój!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W moim domu przygotowania do świąt rozpoczynają się już na początku grudnia. Wtedy to mama zaczyna porządki przedświąteczne . Do tych porządków włączani są wszyscy domownicy.
    Około 15 grudnia dom jest już wysprzątany , czysty i lśniący. Nadchodzi czas pieczenia pierników.
    Wtedy też rozpoczynamy robienie zakupów świątecznych.
    Tydzień przed Wigilią moja mama przygotowuje zakwas na barszcz.
    Około 20 grudnia mama przygotowuje śledzie na wigilijny stół . W moim domu podawane są śledzie w oleju, śmietanie, zalewie korzennej.
    22 grudnia zaczynamy szykowanie potraw wigilijnych. Gotujemy kapustę, grzyby i robimy makówki- taki deser z maku, bakalii i słodkiej chałki.
    23 grudnia - to dzień robienia i zamrażania uszek do barszczu oraz pierogów z kapustą i grzybami.
    Tego dnia ubieramy choinkę.
    W Wigilię rano cała rodzina spotyka się na skromnym śniadaniu. Mama wydaje ostatnie dyspozycje i zaczynamy przygotowania do kolacji wigilijnej.
    Tata z bratem wychodzątatnie zakupy - pieczywo i gazetę a ja z mamą pieczemy makowiec i jabłecznik. Później przygotowujemy barszcz i zupę grzybową z grzankami .
    Około południa zaczynam przygotowywać stół. Kładę na nim sianko a na to biały obrus. Rozkładam talerze i sztućce - zawsze o 1 nakrycie więcej.
    Ustawiam świece i rozkładam na stole maleńkie stroiki z gałązek świerku.
    Dyskretnie ustawiam pod choinką prezenty dla rodziny.
    Później wracam do kuchni i pomagam mamie w smażeniu karpia.
    Mój tata i brat zanoszą na stół gotowe potrawy.
    Gdy wszystko jest już gotowe , pzrebieramy się w odświętne stroje i zasiadmay do kolacji. Najpierw odczytujemy z Pisma Świętego fragment o narodzinach Pana Jezusa, później razem się modlimy , składamy sobie życzenia i łamiemy się opłatkiem.
    Siadamy do stołu i w miłym nastroju jemy przygotowane potrawy.
    Po kolacji następuje rozdawanie prezentów. Co roku ktoś inny występuje w roli Aniołka. W tym roku był to mój brat.
    Następnie wspólnie śpeiwamy kolędy.
    Później razem sprzątamy po kolacji i o 23.30 wychodzimy na pasterkę.
    Po powrocie z pasterki mama kładzie na stole chleb , nóż i opłatek - to taki zwyczaj , żeby ugościć nocnego wędrowca.

    W pierwszy dzień świąt idziemy z wizytą do dziadków - rodziców mamy a w drugi dzień świąt odwiedzamy rodziców taty.
    Podczas tych spotkań śpiewamy kolędy , oglądamy rodzinne zdjęcia i dużo się śmiejemy.

    W mojej rodzinie Boże Narodzenie spędzane jest zawsze w gronie rodzinnym i nikt nigdy nie planuje w tym czasie wyjazdów z domu.

Rozwiązania

  • paulapaula1999

    choinka
    12 potraw
    prezenty
    do Kośćioła
    dzielenie opłatkiem
    przychodzi mikołaj [gwiazdor]

  • ewka13

    Boże Narodzenie w Polsce jest najbardziej lubianym świętem,obchodzonym nie tylko przez katolików. Głównym punktem dni świątecznych jest Wigilia.Na świąteczny posiłek gotuje się zupę rybną,grzybową lub barszcz,kapustę z grzybami,pierogi z kapustą i grzybami,makiełki i koniecznie kompot z suszonych owoców.Tradycyjnie tego dnia nie je się mięsa lecz ryby w najróżniejszych postaciach.Dominuje karp smażony,śledzie ,ryby w galarecie.W niektórych regionach Polski na stole pojawia się "kutia" - potrawa z pszenicy i maku.Obowiązkowy jest też oplatek,którym się dzieli i składa sobie życzenia.
    W niektórych rodzinach stawia się dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa.Bo w Wigilię nikt nie powinien być sam. To jest prastara tradycja - spotyka sie cała rodzina.
    Po posiłku śpiewa się kolędy i nadchodzi czas rozpakowania prezentów leżących pod choinką lub przynoszonych przez Mikołaja albo Gwiazdora.
    W nocy wiele osób idzie na pasterkę.Pozostałe dni świąteczne upływają w większości domach na spotkaniach rodzinnych,na których je się trochę za dużo. Tradycyjnie pojawia się makowiec,pierniki, orzechy,cytrusy.
    Wiele osób spędza święta aktywnie - na spacerach,nartach,sankach.Tegoroczna zima sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu.

Podobne materiały

Przydatność 75% Ołtarz Wita Stwosza

Najcenniejszym zabytkiem Kościoła Mariackiego jest trzyczęściowy ołtarz główny, tzw. tryptyk. Wykonany został on przez niemieckiego rzeźbiarza o nazwisku Veit Stoss, spolszczone Wit Stwosz pochodzącego z Norymbergii, który osiedlił się w Krakowie, zaś Polska stała się dla niego drugą ojczyzną. Ołtarz uchodzi za jeden z największych i najpiękniejszych w całej Europie. Jego...

Przydatność 65% Powstanie ołtarza Wita Stwosza

W XV w. w miastach doszło do rozkwitu rzemiosła nie tylko użytkowego, lecz również artystycznego . Przykładem wysokiego kunsztu rzeźby gotyckiej jest ołtarz w kościele Mariackim na krakowskim Rynku uchodzi za jeden z najpiękniejszych zabytkow tego typu w Europie.Charakterystyczna cecha Stwoszowego ołtarza to realizm postaci tak istotny w tworczości artystow gotyku....

Przydatność 75% Ołtarz Wita Stwosza

Najcenniejszym zabytkiem Kościoła Mariackiego jest trzyczęściowy ołtarz główny, tzw. tryptyk. Wykonany został on przez niemieckiego rzeźbiarza o nazwisku Veit Stoss, spolszczone Wit Stwosz pochodzącego z Norymbergii, który osiedlił się w Krakowie, zaś Polska stała się dla niego drugą ojczyzną. Ołtarz uchodzi za jeden z największych i najpiękniejszych w całej Europie. Jego...

Przydatność 85% List do Wita Stwosza

np:Warszawa 42-951 16.11.09 ul.Jana Pawła II List do Wita Stwosza Piszę do Pana, gdyż chcę podzielić się z Panem przeżyciami jakie...

Przydatność 70% Zwyczaje Wigilijne

ZWYCZAJE WIGILIJNE Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i zabobony posiadające magiczną moc. Do dzisiaj przestrzega się, aby w Wigilię nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Myśliwi tego dnia tradycyjnie udają się na polowanie, którego pomyślny wynik zapewni opiekę na cały rok patrona łowiectwa św. Huberta. Nieodłącznym elementem kolacji...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji