Treść zadania
Autor: Gochak Dodano: 3.5.2010 (17:20)
Podaj i OPISZ po jednym przykładzie państwa autorytarnego i totalitarnego, które istnieją teraz na świecie.
Z góry dziękuję;)
Na jutro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
aleksa26 3.5.2010 (18:39)
Cechami wspólnymi państw autorytarnych są:
- Ograniczony pluralizm partii politycznych (jedna dominująca z ewentualnie kilkoma zaporowymi).
- Ograniczona zasada samorządności narodu i jego dostępu do sprawowania władzy publicznej.
- Sterowanie nastrojami społecznymi nierzadko przez nieklarowną ideologię państwa autorytarnego.
- Oparcie władzy w państwie autorytarnym na armii i policji, rozbudowany system kontroli bez wpływu na życie prywatne obywateli (jak w przypadku totalitaryzmu).
panstwa współcześnie: kraje Bliskiego Wschodu, a także: Uzbekistan, Angola
Cechy państwa totalitarnego:
- Niepodzielna władza jest skupiona w rękach wąskiego gremium lub jednostki (model dyktatorski) oparta na „jedynej i właściwej” ideologii.
- Rozbudowany zostaje system kontroli nad wszystkimi organizacjami o charakterze społecznym.
- Ingerowanie w różne dziedziny życia obywateli, również te prywatne jak stosunki rodzinne, zachowania społeczne, przekonania i postawy, a nawet gusta.
- Powszechna indoktrynacja również za pomocą środków masowego przekazu.
- Ujednolicenie wszystkich organizacji, instytucji i grup społecznych; tworzenie grup integrujących.
- Centralizacja gospodarki i monopol państwa na broń.
przykład państwa Korea Pn.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
POMOCY !! na jutro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 3 rozwiązania | autor: emilia12081 29.4.2010 (11:56) |
Wymien po 5 kompetencji z wladzy wykonawczej w RP. POMOCY NA JUTRO Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Remik 29.4.2010 (12:31) |
POMOCY ! - na jutro ! ; c Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: mariqaaa 29.4.2010 (15:31) |
BŁAGAM POMÓŻCIE !!!!!!!!!!!!!!!! Musze to mieć na jutro :(!!! Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: paula1202 10.5.2010 (21:12) |
plis na jutro Przedmiot: WOS / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: plej2 11.5.2010 (18:18) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"
Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...
Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.
Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika
0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań
0 0
mira31130 3.5.2010 (17:39)
Państwo totalitarne to takie państwo, w którym życie społeczne i osobiste obywateli jest sterowane i kontrolowane przez władze. Państwu podporządkowane jest wszystko i wszyscy. Państwo totalitarne ingeruje także w sferę świadomości społecznej i indywidualnej, wskazując jeden obowiązujący sposób myślenia o rzeczywistości poprzez indoktrynację obecną w środkach masowego przekazu, programach nauczania, wychowania, także nauce.
W państwie totalitarnym każdy przejaw inności jest traktowany jako działanie wrogie wobec państwa i zwalczany metodami bezwzględnego nacisku. Aparat partii ściśle związany jest
z aparatem państwa. Przywódcy partyjni pełnią funkcje państwowe, przeobrażają się w nowych władców państwa pozbawiając znaczenia poprzedni aparat państwowy.
Państwo autorytarne to takie państwo, w którym władza istnieje ponad obywatelami a reprezentanci władzy są w sytuacji wyjątkowo uprzywilejowanej. Państwo autorytarne jest więc państwem elit politycznych, sprawujących władzę. Elity władzy za wszelka cenę starają się utrzymać status quo, dlatego cechą państwa autorytarnego są rozbudowane aparaty biurokratyczny i kontroli, powodujące nadmierny formalizm życia codziennego obywateli. Wszelkie instytucje, nie tylko władza, są opanowane przez ludzi z kręgu elit politycznych. Państwo jest czynnikiem dominującym ? zarówno w doktrynie systemu jak i jego praktyce politycznej. Władza w państwie autorytarnym jest scentralizowana i traktuje społeczeństwo jako masę wymagającą opieki. Partia kształtuje się wtórnie, jest zakładana przez kierownictwo państwa w celu poszerzenia bazy rządzenia. Partia to z reguły szeroki ruch społeczny organizujący masowe poparcie dla polityki ośrodków kierowniczych państwa. Elita partii nie jest elitą władzy państwowej, która wywodzi się z centralnego aparatu państwa. Tolerowane bywają inne partie, ale z ograniczonym z mocy prawa zasięgiem i formą działania.
Pąństwem autorytarnym jest np: Wietnam
Autorytaryzm to system wartości jednostek i grup wynikający z całkowitego podporządkowania się intelektualnego i emocjonalnego jednostki lub grupy zewnętrznemu wobec niej autorytetowi indywidualnemu lub zbiorowemu. Autorytarny ustrój państwa jest, moim zdaniem, najbardziej optymalny dla obywateli. Wydaje mi się, że bezwzględne posłuszeństwo wobec władzy jest najlepsze. Autorytaryzm jest ustrojem, który łączy w sobie demokrację i totalitaryzm. Oba te systemy maja swoje wady. Moim zdaniem, demokracja za bardzo ogranicza kompetencje głowy państwa. Wydaje mi się, że prezydent powinien mieć wpływ na większą ilość spraw państwowych. System totalitarny natomiast daje władcy zbyt duże kompetencje, co może okazać się dla kraju zgubne, jeśli na jego czele stanie nieodpowiedni człowiek.W systemie autorytarnym rolą państwa jest kontrolowanie najważniejszych dziedzin życia obywateli. Ludzie biorą udział w wyborach, ale są to wybory kontrolowane. Przykładem państwa o systemie autorytarnym jest Wietnam, który jest republiką socjalistyczną, w której władzę sprawuje jedna partia. Pozornie władzę sprawują obywatele, bo to oni wybierają partię, jednak tak naprawdę władza jest w rękach jednego człowieka lub też niewielkiej grupy ludzi. Obywatele państwa autorytarnego zmuszeni są do podporządkowania się wszystkim organom władzy państwowej. W państwie autorytarnym duża część władzy spoczywa w rękach policji. Funkcjonariusze mają w swoich kompetencjach kontrolowanie obywateli, mają do swojej dyspozycji informatorów, tworzą sieci agentów, których zadaniem ma być sprawowanie dozoru nad ludźmi i ich sprawami. Rządy takie nazywa się potocznie rządami mocnej ręki. Ustrój autorytarny dopuszcza też możliwość sprawowania władzy państwowej przez wojsko. Autorytaryzm wyklucza kontrolowanie rządu przez społeczeństwo, czy też większość parlamentarną. System ten dopuszcza jednak pewne przejawy demokracji, np. samorządy. Sprawy religii, czy kultury pozostają już w gestii samych obywateli.
Ustroje autorytarne powstają tam, gdzie demokracja się nie sprawdza, gdzie ludzie sobie z nią nie radzą. Często słyszymy o "zgubnych przerostach demokracji" jako o uzasadnieniu wprowadzenia autorytaryzmu. W przeciwieństwie do totalitaryzmu, autorytaryzm rzadko kiedy stawia na jedną, uniwersalną, "jedynie słuszną" ideologię, terror, czy monopol gospodarczy. Wydaje mi się, że jest systemem pragmatycznym, w którym mógłbym żyć. Krajami, w których najczęściej obserwujemy autorytaryzm, są kraje o słabo rozwiniętych społeczeństwach. W krajach tych ludzie czują się bezpieczniej, kiedy ktoś zadecyduje za nich, zaopiekuje się nimi. Są to społeczeństwa słabiej rozwinięte cywilizacyjnie, o mniejszej świadomości społecznej i politycznej. I chociaż nie jest idealny, taki właśnie ustrój wydaje mi się najlepszy dla obywateli.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie