Treść zadania

Konto usunięte

Czego patronką jest św. Eufemia?

wiem tylko tylko ze prosi się nią o pomoc w trudnych czasach / chwilach i ze jet patronką Rovinja...

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Eufemia - wczesnochrześcijańska męczennica, święta Kościoła katolickiego, żyjąca na przełomie III i IV wieku.
    Biografia

    Urodziła się w Chalkedonie, obecnie w dzielnicy Stambułu, w okolicach Konstantynopola w możnej rodzinie, córka senatora Philophornosa i Teodozji.

    Podczas panowania cesarza rzymskiego Dioklecjana Eufemia została uwięziona wraz z 49 innymi chrześcijanami pod zarzutem odmowy złożenia ofiary bogu wojny Marsowi. Po rozlicznych mękach m.in. łamaniu kołem wydano ją na pożarcie dzikim zwierzętom w rzymskim amfiteatrze. Mimo śmierci, jej ciało nie zostało rozszarpane, co zadziwiło przyglądającą się widowisku gawiedź. W czasach chrześcijańskich wokół jej grobu w Chalcedonie powstała katedra.

    Tam też w roku 451 odbył się IV sobór powszechny.
    Cud św. Eufemii

    Cud św. Eufemii związany jest z IV soborem powszechnym w Chalcedonie. Podczas soboru powstał spór o wyznanie wiary i dogmatu monofizytyzmu dotyczącego pełnej boskości i pełnego człowieczeństwa Jezusa Chrystusa, Drugiej Osoby Boskiej. Podczas obrad soboru nie udało się osiągnąć porozumienia. Anatolius, biskup Konstantynopola zaproponował, aby sobór przedłożył prośbę do Świętego Ducha za pośrednictwem świętej Eufemii. Strony sporu złożyły wyznania wiary i umieściły je na 3 dni w sarkofagu świętej Eufemii w obecności cesarza Marcjana, który kazał opieczętować grób i postawił przy nim straże. Po trzech dniach spędzonych na postach i modlitwie, otwarto grób i wyznanie wiary znajdowało się w prawej ręce św. Eufemii a dogmat o monofizytyźmie u jej stóp. Cud został zatwierdzony przez papieża świętego Leona I.
    Dzieje relikwii

    W czasie najazdów Persów ok. 617, z obawy przed splądrowaniem grobu, szczątki świętej zostały przeniesione z Chalcedonu do Konstantynopola i umieszczone w bazylice, wzniesionej pod wezwaniem świętej Eufemii. Podczas ikonoklazmu, relikwie św. Eufemii zostały wrzucone do morza, a następnie odzyskane przez statki braci Sergiusza i Sergonosa i przechowane przez miejscowego biskupa. Relikwie zostały przeniesione na wyspę Lemnos, a następnie wróciły do Konstantynopola. Zrabowane przez krzyżowców i umieszczone w Nikozji na Cyprze.

    Począwszy od 13 lipca 800 roku historia miasteczka Rovinj łączy się z historią świętej Eufemii. Poprzez minione stulecia trumnę z zachowanym ciałem świętej odwiedziły niezliczone rzesze oddających jej hołd pielgrzymów z całego świata. Modlitwy i prośby miały wybawiać ich w trudnych czasach.

    W ikonografii święta Eufemia przedstawiana jest z lilią, palmą i kołem w ręku, z mieczem w sercu lub dwoma lwami u stóp. Wspomnienie św. Eufemii obchodzone jest w kościele rzymsko-katolickim dnia 16 września, w dniu jej męczeństwa.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji