Treść zadania

nimfasia

Co powinien zawierać opis jakiegoś przedmiotu?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Trzeba napisać co to za przedmiot, gdzie się znajduję, do czego służy. Potem jak wygląda: kształt, kolor, wielkość, jakieś charakterystyczne cechy, z czego jest zbudowany/zrobiony itp. Jesli jest to obraz to opisać tematykę, co na nim widać, czym jest namalowany itd. Na koniec mozna napisać czy jest przydatny, takie krótkie podsumowanie

Rozwiązania

  • gosiek22

    OPIS

    Mówiliśmy wcześniej, że każda wypowiedź zawiera w sobie pewien zasób informacji. Opis jest tą formą, która powinna dostarczyć ich jak najwięcej. Ze względu na ilość przekazanych informacji możemy podzielić opisy na pobieżne i szczegółowe (dokładne).

    Żeby dobrze coś (kogoś) opisać, trzeba umieć obserwować, zauważać szczegóły, dostrzegać różnice i podobieństwa. Opisy mogą stanowić samodzielną formę wypowiedzi lub być tylko składnikiem (elementem) innej formy wypracowania - głównie opowiadania, charakterystyki, sprawozdania.

    Charakter opisu może być różny - typowo rzeczowy, naukowy i artystyczny. W szkole wymaga się najczęściej opisu rzeczowego, uważając, że do naukowego trzeba mieć przygotowanie (fachowe, specjalistyczne), a opis artystyczny stanowi domenę literatury.

    Przedmiotem opisu mogą być: przedmioty, zwierzęta, krajobrazy, osoby, przeżycia i uczucia, sytuacje, zjawiska przyrody.

    Opisując przedmioty martwe, krajobrazy jak również postacie zwierząt i ludzi zachowujemy:

    - statyczność (brak ruchu, niezmienność położenia),

    - przestrzenność (umieszczenie w określonej przestrzeni),

    - niezmienność w czasie.

    Zanim przystąpimy do opisu, przeprowadzamy dokładne obserwacje, zwracamy uwagę na szczegóły, próbujemy zebrać i zapisać słownictwo dotyczące naszego opisu (dokonujemy analizy), następnie przystępujemy do odtworzenia całkowitego obrazu (synteza), redagując opis.

    Opisując osobę, uwzględniamy najpierw jej portret (wzrost, budowę ciała, kształt twarzy, jej rysy, kolor włosów, oczy, nos, usta itd.). Powinno się również zwrócić uwagę na postawę, ruchy, ewentualnie przejaw osobowości, uśmiech, gniew, zniecierpliwienie, pewność siebie itd.

    Do trudniejszych form opisu należy opis przeżyć. Łączymy go najczęściej z opisem sytuacji, która wpływa na taki czy inny stan naszych uczuć (która ten stan spowodowała) oraz opisem przejawów zewnętrznych naszych uczuć i przeżyć, np.: przerażenie, bladość twarzy, napad płaczu, wybuch gniewu, drżenie rąk, śmiech itd.

    Warunkiem dobrego opisu przeżyć jest znajomość swojej psychiki, umiejętność nazywania uczuć, umiejętność wczucia się w przeżycia innych, wrażliwość na cudze przeżycia i zasób pewnych doświadczeń życiowych dotyczących opisu konkretnych przeżyć drugiej osoby (w tym także bohatera literackiego).

    Inny jeszcze rodzaj opisu to opis sytuacji. Ma on wiele cech wspólnych z opowiadaniem. Dana sytuacja ma miejsce w określonej scenerii (tle), przedstawia się w nim pewne wydarzenia bądź jego fragmenty. Nie układają się one jednak na zasadzie przyczyna - skutek (w każdym razie nie zawsze). W opisie sytuacji da się wyodrębnić zdarzenie główne i zdarzenia uzupełniające (towarzyszące mu).

    Podobnie ma się rzecz z opisem zjawisk przyrody. I w jednym, i w drugim przypadku dużą rolę odgrywają krótkie zdania wykrzyknikowe, równoważniki zdań, zdania nie kończące wypowiedzi oraz różnorodność słownictwa związanego z określeniem konkretnego zjawiska przyrody (burze, sztorm, wschód słońca, zmierzch itp.).

  • userphoto

    Powinno być co to za przedmiot, jak wygląda (kształt, kolor, wielkość, forma itp.), jego charakterystyczne cechy (np. jakaś rysa, uszczerbek, ozdoba itp.) , do czego służy, gdzie się znajduje , może kto go wymyślił, czy jest przydatny w codziennym życiu i może jakieś własne zdanie na ten temat.

  • userphoto

    W opisie jakiegoś przedmiotu musi byc opisane co to za przedmiot, do czego służy, jak wygląda [ kształt ,kolor, wielkość]. Musi być w nim także opisane z czego go zrobiono, czy się przydaje, kiedy został stworzony i kto go stworzył

Podobne zadania

messi32 w moim tajemniczym ogrodzie opis Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: messi32 29.3.2010 (15:30)
kindziorek124 opis życzliwego człowieka Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kindziorek124 29.3.2010 (15:46)
justyna1997 napisz opis i oczywiście plan do tego ... Pieter Bruegel,: "Pejzaż z Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: justyna1997 29.3.2010 (20:47)
Renesmee97 Opis przedmiotu Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Renesmee97 29.3.2010 (21:12)
Renesmee97 Opis Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Renesmee97 29.3.2010 (21:13)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opis Przedmiotu - Obraz.

W pokoju mojej babci wisi obraz . Jest namalowany na płótnie i oprawiony w ciemne, dębowe ramy . Babcia kupiła go przed laty na targu . Obraz nosi nazwę alpejskie pastwisko . Obraz przedstawia kotlinę w centrum której znajdują się dwie stare chatki . W kierunku budynków wije się, wydeptana wśród traw, wąska ścieżka . Za chatkami wznoszą się trzy potężne alpejskie szczyty ....

Przydatność 50% Lekcja powtórzeniowa - opis przedmiotu

Lekcja podsumowująca, powtórzeniowa z języka obcego Tematyka: opis przedmiotu (kształt, materiał, do czego służy) Poziom: klasa I gimnazjum, poziom III.0 Formy pracy: zabawowa, zgaduj-zgadula Pomoce dydaktyczne: różne niewielkie przedmioty, które można łatwo opisać np. gumowa piłka, drewniane klocki, długopis, zeszyt, gumka do mazania itp. (liczba przedmiotów równa liczbie...

Przydatność 65% Opis Przedmiotu "Mój komputer"

Arek Kl.6 Opis przedmiotu Na wstępie przyznam , że miałem kłopot z wybraniem jakiegoś oryginalnego przedmiotu , myślałem żeby wybrać Atlas Współczesnego Świata , ale zdecydowałem się na komputer . Na mój zestaw komputerowy...

Przydatność 60% Projekt inwestycyjny z przedmiotu:

w załączniku

Przydatność 65% Ściągi z przedmiotu polityka kredytowa

w załączniku treść

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji