Treść zadania

ada135

Scharakteryzuj problemy uzależnień na przykładzie polskiej młodzieży. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki. Czy i jak można im pomóc? Kto powinien to zrobić?
(REFERAT przynajmniej na 2 strony )

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Sięganie przez młodych ludzi po używki jest jednym z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Kwestia ta jest szeroko dyskutowana w środkach masowego przekazu. Wystarczy włączyć telewizor, a już słyszy się o pijanych czy odurzonych narkotykami nastolatkach. Urszula Parnicka z Instytutu Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej jest zdania, że: "Zjawisko nadużywania alkoholu przez młodzież stało się tak powszechne, że nikogo już dziś nie szokują - niestety! - zakrapiane alkoholem młodzieżowe imprezy imieninowe lub urodzinowe (słowo party stało się w młodzieżowym slangu synonimem zwykłego pijaństwa), picie alkoholu na wycieczkach czy biwakach szkolnych". Nie sposób nie zgodzić się z tym, że człowiek będący pod wpływem alkoholu, a także niektórych narkotyków zachowuje się agresywnie. Niepokojące jest to, że dorośli boją się zwrócić odurzonemu nastolatkowi uwagę.

    Alicja Pacewicz w krótkim opracowaniu pt. "Jak pomóc dziecku nie pić" podaje, że w Polsce:

    "- nawet małe dzieci są zachęcane lub namawiane do próbowania alkoholu, 70% nieletnich miało kontakt z alkoholem, z czego ponad połowa pije go przynajmniej raz w tygodniu,

    - co piąty młody człowiek ma z tego powodu problemy w szkole, domu, popełnia drobne przestępstwa i inne wykroczenia,

    - wśród uczniów szkół średnich jest zaledwie 15% abstynentów, piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt, wino 69% chłopców i 36% dziewcząt, wódkę odpowiednio - 14% i 7 %".

    "Mechanizm uzależnienia jest w gruncie rzeczy bardzo prosty i - przy zachowaniu pewnych warunków, zwykle odwracalny. Gdybyśmy zdali sobie sprawę z relatywnej łatwości przerwania owego zaklętego zakrętu skutków i przyczyn, zwłaszcza we wcześniejszej fazie choroby uzależnieniowej, być może wiele osób nie utraciłoby zdrowia ani życia" - twierdzi Urszula Parnicka.

    Nieletni, obserwując zachowanie dorosłych, przejmują od nich złe wzorce. Rodzice nierzadko palą papierosy, szkodząc tym samym sobie i swoim dzieciom. Poza tym w czasie spotkań towarzyskich zazwyczaj pije się alkohol. Dzieci, widząc "rytuały" dorosłych, często starają się ich naśladować. Dzieje się tak dlatego, ze w dzieciach drzemie potrzeba bycia dorosłym.

    Przyjmijmy, że młodzi ludzie są doskonałymi obserwatorami. Widzą, co się wokół nich dzieje, ale nie wiedzą, dlaczego tak jest. Ciekawość najczęściej prowadzi do pierwszego razu z wódką czy papierosem. Nastolatki mają zbyt słabą wolę, aby powstrzymać się przed spróbowaniem "zakazanego owocu".

    Kolejnym problemem jest brak akceptacji w środowisku szkolnym czy koleżeńskim. Ignorancja ze strony rówieśników jest przyczyną powstawania różnego rodzaju kompleksów. A wtedy osoba, która czuje się niedowartościowana, zrobi wszystko, żeby przypodobać się reszcie. Żeby zostać zaakceptowanym, młody człowiek zaczyna palić papierosy czy też pić piwo. Powodem takiego stanu rzeczy jest zaniżone poczucie własnej wartości. Nastolatki z upływem czasu poznają coraz więcej osób i stykają się z różnorodnością poglądów. W wieku dojrzewania nietrudno wpaść w złe towarzystwo. Znane powiedzenie mówi: "Kto z kim przestaje, takim się staje". Jeżeli więc koledzy sięgają po używki, wówczas nastolatek również zechce ich spróbować. Młodzi ludzie najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że tego rodzaju towarzystwo jest dla nich nieodpowiednie i prędzej czy później wpędzi ich w kłopoty.

    Wśród osób pijących alkohol i biorących narkotyki są ludzie, którzy mają problemy rodzinne. Bywa, że młodzież nie ma dobrych warunków do nauki i spotkań z kolegami. Często powodem są uzależnieni od alkoholu lub narkotyków rodzice. Przez większą część dnia zachowują się agresywnie, w związku z czym dzieci są zmuszone uciekać z domu. Tacy rodzice potrafią katować swoje dzieci, nie zastanawiając się nad skutkami swojego postępowania. Dziecko będące ofiarą przemocy w rodzinie wydaje się zagubione, ma kłopoty z nauką. Chciałoby przebywać wszędzie, tylko nie w domu. W trudnej sytuacji najłatwiej "spotkać" osoby oferujące środki na zapomnienie przykrości. Mam na myśli dilerów narkotyków. Warto zaznaczyć, że alkohol i papierosy wcale nie są mniej groźne dla zdrowia niż inne narkotyki.

    Wyobraźmy sobie nastolatka mającego problemy w szkole. Odczuwa lęk przed rodzicami, którzy wymagają od niego zbyt wiele. Zamiast na sprawdzian woli pójść na wagary. A wtedy łatwo spotkać podobnych sobie kolegów. Osoby mające pierwszy raz z używką za sobą namawiają tych, którzy niczego nie próbowali. Ciekawość skłania do ulegnięcia namowie. Niestety nałóg przysparza kolejnych problemów. Trzeba głośno i wyraźnie powiedzieć, że narkotyki nie prowadzą do rozwiązania problemów, są jedynie ucieczką od nich.

    Najsmutniejsze jest to, ze wielu nastolatków tak naprawdę nic nie wie o używkach. Polegają oni jedynie na obiegowej opinii doświadczonych kolegów, a przecież narkotyk działa na każdego inaczej. Młodzież wie, że wódka, papierosy i inne narkotyki są szkodliwe dla zdrowia, a mimo to po nie sięga. Na szczęście ostatnio spora liczba szkół organizuje spotkania ze specjalistami, którzy mają pewne doświadczenie w profilaktyce uzależnieniowej. Tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Jednak tak naprawdę nastolatki przyjmują wszelkie przestrogi z pobłażliwym uśmiechem.

    Osobiście uważam, że człowiek jest w pełni wolny, jeśli potrafi sobie czegoś odmówić. Każdy dzień zmusza nas do podejmowania różnego rodzaju wyborów. Dlatego też ważną rolę odgrywa umiejętność odróżniania dobra od zła. Pocieszające jest to, że większość nałogów można wyleczyć, choć nie zawsze jest to łatwe, wymaga bowiem silnej woli i konsekwencji w działaniu.

Rozwiązania

  • userphoto

    Wiele ludzi, szczególnie młodych ma problem z przedawkowaniem niektórych substancji. Objawia się to ich zmienionym i dziwnym zachowaniem. Jedną z najczęstszych przyczyn sięgania po używki jest ciekawość. Niektórzy piją alkohol, aby zapomnieć o trudnościach życia, które ich spotykają, młodzi piją, bo chcą zapomnieć o złych dniach w szkole, stopniach i różnych innych niepowodzeniach. Młoda osoba często zmienia swoje towarzystwo, z którym spędza wiele wolnego czasu. Trudno zapomnieć, iż ?kto z kim przystaje takim się staje?. Zatem jeśli koledzy będą sięgali po używki, to nastolatek z biegiem czasu nie będzie się opierał namowom znajomych. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy jak wielki wpływ na ich zachowanie i psychikę ma ich towarzystwo. Niektóre dzieci zostały pokrzywdzone przez swoją sytuację rodzinną. Młodzi ludzie niekiedy nie mają warunków do życia i nauki. Często rodzice takich dzieci są nałogowymi alkoholikami a nawet narkomanami. Opiekun w takim stanie jest agresywny i szybko traci cierpliwość. Bez skrupułów bije swoją pociechę, nie myśląc o skutkach. Takie dziecko jest przygnębione, chcące zapomnieć o cierpieniu. Nastolatek w takim stanie chciałby opuścić dom i rodziców. Niewątpliwie w takiej sytuacji najłatwiej jest poznać osoby, które ?pomogą? nam zapomnieć o wszystkim. Najczęściej taką osobą jest dealer narkotyków. Jest to forma używki przerażająca w skutkach. Niestety w życiu takiego nastolatka czekają na niego jeszcze alkohol i papierosy. Przypuśćmy, że uczeń ma problemy z nauką. Boi się zwrócić z tym do rodziców, ponieważ są zbyt wymagający. Ze strachu przed klasówkami chodzi na wagary. Na swojej drodze w życiu spotyka wiele osób. Ci, którzy korzystali z używek namawiają małolata na spróbowanie. Często, gdy spotykamy się ze zdaniem nałogowca dowiadujemy się, że używki to lek na problemy. Niestety nie wszyscy wiedzą, że to tylko ucieczka, a nie rozwiązanie. Wraz z nałogiem zaczynają się kłopoty! Kolejnym problemem jest brak akceptacji w środowisku szkolnym czy koleżeńskim. Ignorancja ze strony rówieśników jest przyczyną powstawania różnego rodzaju kompleksów. A wtedy osoba, która czuje się niedowartościowana, zrobi wszystko, żeby przypodobać się reszcie. Żeby zostać zaakceptowanym, młody człowiek zaczyna palić papierosy czy też pić piwo. Powodem tego stanu jest zaniżone poczucie własnej wartości. Młodzież, obserwując zachowanie dorosłych, przejmują od nich złe wzorce. Rodzice nierzadko palą papierosy, szkodząc tym samym sobie jak i swoim dzieciom. Poza tym w czasie spotkań towarzyskich zazwyczaj pije się alkohol. Dzieci, widząc ?rytuały? dorosłych, często starają się ich naśladować. Dzieje się tak dlatego, że w dzieciach drzemie poczucie bycia dorosłym.
    Ludzie dotknięci takimi problemami zazwyczaj spychani są na margines społeczeństwa. Nikt im nie próbuje pomóc. Muszą sobie radzić sami, ale przeważnie nie potrafią. Odepchnięci przez rodzinę i społeczeństwo, tworzą własną społeczność. Droga na dno jest bardzo szybka i łatwa, niestety trudniej jest wrócić do normalnego życia. Wszyscy ?przyjaciele? się wtedy odsuwają, a właśnie wtedy powinni zostać i pomóc.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji