Treść zadania

agataozimek

opisz grupy krwi jak chcesz

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    grupy krwi
    Podział na grupy krwi jest ściśle związany z budową erytrocytów. Pomimo, że czerwone krwinki u wszystkich ludzi wyglądają bardzo podobnie, odróżnia je zawartość charakterystycznych białek, nazywanych antygenami grup krwi. Jest kilka układów grupowych krwi, jednak najważniejsze są układ grup głównych (AB0) i układ Rh. Ze względnu na obecność (lub brak) substancji A i B na czerwonych krwinkach wyróżnia się cztery główne grupy krwi:
    A (obecność substancji A; ok. 40% Polaków ma tę grupę krwi)
    B (obecność substancji B; 12% ludności w Polsce)
    AB (obecność zarówno substancji A, jak i B; jedynie 8%)
    0 (brak substancji A i B; 40%)

    Ponadto każda z wyżej wymienionych grup może posiadać dodatkowo antygen D - substancję z układu grupowego Rh; wówczas daną osobę określa się jako Rh-dodatnią (grupa Rh+, ok. 85% ludności). Analogicznie - u osoby Rh-ujemnej substancja D nie występuje.
    Grupa krwi jest niezmienna w ciągu całego życia (o ile nie przeprowadzono allogenicznego przeszczepu szpiku - wówczas może dojść do zmiany grupy krwi u biorcy przeszczepu). Samo rozróżnienie grup krwi na podstawowe znaczenie przy transfuzji krwi - w razie potrzeby jej przetoczenia trzeba podawać krew identyczną, w zakresie przynajmniej tych dwóch układów, więc na przykład osobie z grupą krwi B Rh+ należy podać krew B Rh+ (patrz: tabelka poniżej)
    komu mogę oddać krew?
    Aby krew mogła być przetaczana, musi występować zgodność grup między dawcą i biorcą, w określeniu czego możemy skorzystać z tabelki poniżej:
    grupa krwi B I O R C A
    A B AB 0
    D A W C A A tak nie tak nie
    B nie tak tak nie
    AB nie nie tak nie
    0 tak tak tak tak
    Można wywnioskować, że osoba o grupie AB może pobrać krew od dawcy mającego grupę B, natomiast na odwrót nie jest to możliwe.
    Innym faktem, który wynika z tego zestawienia jest to, że grupa 0 to "uniwersalny dawca", z kolei grupa AB to "uniwersalny biorca".

Rozwiązania

Podobne zadania

san_4 Opisz budowę nefronu.. Ważne z góry dzięki Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: san_4 2.4.2010 (17:05)
wera12345 Analiza krwi hemokryty itp. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: wera12345 9.4.2010 (21:47)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)

Podobne materiały

Przydatność 50% Składniki krwi i ich funkcje. Grupy krwi. Transfuzja krwi.

Krew jest szczególnym rodzajem tkanki łącznej. Składa się z płynnej substancji między komórkowej nazywanej osoczem. Całkowita obj. Krwi wynosi ok.5,5l. Krew dociera do wszystkich tkanek i narządów organizmu. *Transportuje różne substancje. m.in tlenu i dwutlenku węgla. *Udziela w reakcjach odpornościowych organizmu. *utrzymuje homoestaze....

Przydatność 65% Obieg krwi

duzy obieg krwi: 1.zaczyna sie w lewej komorze. Utlenowan krew z lewej komory jest wtlaczan do aorty. 2. Tuz przy wyjsciu aorty z serca odgaleziaja sie z niej tetnice wiencowe zaapatrujace w krew serce. 3. krew utlenowana zostaje rozprowadzona po organizmie tetnica, duzymi, srednimi i malymi tetniczkami a ostatecznie juz odtlenowana trafia do zyl, ktore ostatecznie lacza sie w zyle glowna...

Przydatność 80% Rola krwi

Krew jest swoistą odmianą tkanki łącznej której substancja między komórkowa jest płynna. Jest to mieszanina płynnego osocza z zamieszczonymi w niej krwinkami i innymi substancjami. Osocze stanowi 55% objętości krwi i składa się w 92% z wody a w 7% z białek i albuminy, globuliny, fibrynogenu i 1% inne związki, glukoza, aminokwasy, lipidy i składniki nieorganiczne zawierające...

Przydatność 70% Choroby krwi

Choroby krwi Choroby krwi i układu krwiotwórczego (choroby hematologiczne) stanowią ważną grupę chorób. Należą do niej m. in. niedokrwistości (anemie), granulocytopenia i agranulocytoza, nowotwory (m.in. ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze, leukemia i...

Przydatność 85% Cisnienie krwi

Czym jest ciśnienie? Organizm człowieka jest niezwykle skomplikowany. Składa się z licznych układów, których sprawna współpraca jest niezbędna do życia. Jednym z najważniejszych jest układ krążenia, nazywany także układem sercowo-naczyniowym. W jego skład wchodzą serce i naczynia krwionośne (tętnice, żyły, włośniczki). W naczyniach krwionośnych krąży krew, a serce...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji