Treść zadania
Autor: guciak25 Dodano: 1.5.2010 (13:37)
Proszę o pomoc w zadaniu. Oto to zadanie:
Zapoznaj się z kodeksem rycerza średniowiecznego, a następnie dopasuj poszczególne cytaty do punktów kodeksu.
RYCERZ ŚREDNIOWIECZNY:
1. Był mężny i odważny.
2. Miał swój herb i zawołanie.
3. Dbał o swój honor rycerski.
4. Był pobożny i religijny.
5. Był patriotą.
6. Był przywiązany do swego miecza.
7. Usługiwał damom przy stole.
8. Był oddany i lojalny wobec swego władcy.
9. Miał damę swego serca.
10. Był pasowany na rycerza.
11. Nie wywyższał się.
12. Pomagał biednym i słabym.
Cytaty o rycerzach:
1. „Ach, dałby to Bóg. Trzeba nam to wytrwać dla naszego króla. Dla swego pana trzeba ścierpieć wszelką niedolę i znosić wielkie gorąco i wielkie zimno, i oddać skórę, i nałożyć głową.” (Pieśń o Rolandzie)
2. „Chybabym oszalał! Postradałbym w słodkiej Francji moje imię.” (Pieśń o Rolandzie)
3. „Nie daj Bóg ani aniołowie jego, aby z mojej przyczyny Francja miała stracić imię! Wolę raczej umrzeć niż popaść w osławę!” (osława- hańba, niesława) (Pieśń o Rolandzie)
4. „Hrabia Roland leży pod sosną. Ku Hiszpanii obrócił twarz. Wiele rzeczy przychodzi mu na pamięć: tyle ziem, które zdobył dzielny rycerz, i słodka Francja, i krewniacy, i Karol Wielki, jego pan, który go wychował” (Pieśń o Rolandzie)
5. „Oni wówczas zaczęli wymieniać swoje imiona, herby, zawołania i wsie, z których się pisali.”
(Krzyżacy H. Sienkiewicza)
6. „ Ja zowię się Maćko z Bogdańca, a ten tu wyrostek, syn mego rodzonego, woła się Zbyszko. Herbu jesteśmy Tępa Podkowa, a zawołania Grady!” (zawołanie-hasło bojowe rodu) (Krzyżacy H. Sienkiewicza)
7. „Wyochędożywszy tedy zbroję, z szyszaka hełm sporządziwszy, nadawszy nazwę swemu podjezdkowi i przybrawszy sobie imię jak na bierzmowaniu, osądził, że nie pozostaje mu już nic innego, jak wyszukać sobie damę, w której by się zakochał; rycerz błędny bez miłości jest bowiem jak drzewo bez liści i bez owoców lub jak ciało bez duszy” (Don Kichot M. Cervantesa)
8. „Roland jest mężny, a Olivier roztropny; obaj mężowie wspaniałego serca. (...)nigdy ze strachu przed śmiercią nie umkną się od bitwy. (...)Hańba sercu, które stchórzy w piersi! Będziemy się trzymali silnie w miejscu.” (Pieśń o Rolandzie)
9. „Roland...modli się do Boga za swoich parów, aby ich przyjął do nieba; następnie prosi anioła Gabriela za samego siebie. (...)Raz po raz słabnącą ręką uderza się w piersi. Za grzechy swoje wyciąga ku niebu swoją rękawicę(...)bije się w piersi i prosi Boga o przebaczenie” (Pieśń o Rolandzie)
10. „Nie czyńcie gwałtu ni morderstwa, ani żadnej okrutnej i niegodnej rzeczy; uciekajcie od zdrady i fałszu, i nieuczciwych czynów, okazujcie miłosierdzie tym, którzy o nie proszą...”
(O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu)
11. „I zawsze udzielajcie wszelkiej pomocy damom i dziewicom, przychodząc w sukurs szlachetnym paniom i wdowom, rzucając wszystko inne, by naprawić krzywdę wyrządzoną jakiejkolwiek niewieście na ziemi.” (O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu)
12. „Roland uderzył mieczem o krzemień! Walił nim więcej, niżbym zdołał powiedzieć. Miecz zgrzyta, nie pryska ani się nie łamie.(..)Kiedy hrabia widzi, że go nie złamie, żałuje go w duszy...: Ha! Durendalu, jakiś ty piękny i święty!...Nie godzi się, by poganie cię posiedli...Obyś nigdy nie dostał się w ręce tchórza...Biegnie rycerz pędem pod sosnę, położył się na zielonej murawie, twarzą do ziemi. Pod siebie kładzie swój miecz i róg.” (Pieśń o Rolandzie)
13. „Zbyszko, stojąc za krzesłem...pilnie usługiwał księżnie i Danusi...Służże nam, miły służko, a bogdaj nie tylko przy jedle, ale i na zawsze...” (Krzyżacy H. Sienkiewicza)
14. „Ledwie przeto spożył, czym go uraczono, padł na kolana przed starym szelmą karczmarzem i wyznając mu swą zgryzotę, błagać zaczął, by pasował go na rycerza.” (Don Kichot M. Cervantesa)
15. „Siądźcie teraz wszyscy, bowiem przy Okrągłym Stole nikt nie może się skarżyć, że posadzono go na szarym końcu lub że inny siedzi wyżej od niego...”
(O królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu)
16. „Istniały bowiem krzywdy, które naprawić zamyślał, błędy, które miał prostować, bezprawia, które miał usunąć, nadużycia, jakie miał złagodzić i długi spłacić.” (Don Kichot M. Cervantesa)
Z góry dziękuję
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Świętoszek PILNE Przedmiot: Język polski / Liceum | 2 rozwiązania | autor: dzakasia 7.4.2010 (22:20) |
PILNE NA JUTRO !POLSKI.jak rozumieszsformułowanie że anioł jest Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: majka82101 16.4.2010 (20:13) |
Hasła pozytywizmu w Lalce... PILNE!!! Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: mmmartaaa1625 21.4.2010 (22:08) |
Pilne! Wymień 4 zasługi Andrzeja Kmicica Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: nacia0491 22.4.2010 (16:05) |
To jest pilne!! Przedmiot: Język polski / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: weronisiaxd 24.4.2010 (14:01) |
Podobne materiały
Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego
WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
mmagda 1.5.2010 (13:52)
zasady cytaty
8 do 1
5 do2
2 do5
6do11
7do3, 13
1do8
9do4
10 do12
11do7
12do6
10do14
11do15
3do16
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie