Treść zadania

konradsrzxy

potrzebuje charakterystyki porównawczej andrzeja radka i marcina borowicza ale na zasadzie ten jest taki a tamten taki itd.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0




    Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka
    Marcin Borowicz i Andrzej Radek to główni bohaterowie powieści Stefana Żeromskiego pt:” Syzyfowe prace”
    Chłopców różniło przede wszystkim ich pochodzenie. Marcin Borowicz pochodził z ubogiej rodziny szlacheckiej, gdyż jego rodzina utraciła część majątku po powstaniu styczniowym. Miał on szczęśliwe dzieciństwo, był jedynakiem rozpieszczanym przez rodziców. Niczego mu nie brakowało, we wszystkim wyręczali go rodzice, przez co nie był zbyt samodzielny. Jego przeciwieństwem był Andrzej Radek, pochodzący z biednej, chłopskiej rodziny. Andrzej miał trudne dzieciństwo, już jako mały chłopiec był zmuszany przez rodziców do pracy. Obowiązki te wypełniał niechętnie i często otrzymywał kary od ojca .Sam musiał radzić sobie z problemami, gdyż mam i tata nie troszczyli się o niego,
    Do wiedzy i nauki podążali oni inną drogą. Marcin miał zapewnioną pomoc finansową rodziców, którzy pragnęli, aby ich syn się kształcił. Najpierw opłacili mu naukę w szkole wiejskiej w Owczarach, a następnie w gimnazjum w Klerykowie, do którego dostał się dzięki dodatkowym lekcjom, opłaconych przez jego matkę, panu Majewskiemu, zasiadającemu w komisji egzaminacyjnej. W rzeczywistości była to łapówka za przyjęcie do szkoły. Drugi z chłopców- Andrzej nie mógł liczyć na pomoc finansową ze strony rodziców, którzy chcieli, aby syn został z nimi i pracował w polu. Jednak los się do niego uśmiechnął, gdyż zaprzyjaźnił się z Antonim Paluszkiewiczem, któremu wcześniej robił psikusy. To dzięki niemu nauczył się czytać i pisać. Paluszkiewicz opłacał jego naukę w Progimnazjum w Pyrzogłowach, do którego Radek uczęszczał. Po śmierci jego nauczyciela Radek stał się samodzielny gdyż musiał sam opłacać sobie szkołę i zarabiać na swoje utrzymanie. Był on uparty i konsekwentny, gdy postanowił uczyć się w gimnazjum w Klerykowie, uparcie dążył do celu i dzięki swojej wytrwałości dokonał tego.
    Borowicz był dość zdolnym uczniem, na początku nie radził sobie z matematyką. Zawsze miał swojego korepetytora. Po śmierci matki zaczął nieświadomie poddawać się rusyfikacji. Ojciec nie miał czasu się nim zajmować, opłacał tylko jego szkołę. Jego rusyfikacja wpłynęła na to że był lepiej traktowany przez nauczycieli i dyrekcję szkoły, a zwłaszcza inspektora Zabielskiego. Andrzej nie miał tak łatwego życia w szkole jak Marcin. Wyśmiewano jego chłopskie pochodzenie, brak pieniędzy i posługiwanie się gwarą. Sam musiał być korepetytorem dla młodszego ucznia Władzia Płoniewicza, który w dodatku bardzo powoli przyswajał wiedzę. Dzięki temu miał stancję, na której mógł mieszkać. Był on bardzo wytrwały, mimo, że dostawał bardzo mało jedzenia i zawsze chodził głodny, a ponad to musiał uczyć się po nocach, gdyż przez udzielanie korepetycji nie miał czasu. Jednak miał on swój honor , nie pozwolił się dyskryminować i gdy został wyśmiany przez kolegę na lekcji, pobił się z nim, mimo, że wiedział jaka kara może go spotkać.
    Losy obydwu bohaterów splotły się, gdy Andrzej został wyrzucony ze szkoły za bójkę. Marcin, dzięki swojemu dobremu sercu i wpływom, jakie posiadał pomógł mu, załatwiając u dyrekcji jego powrót.
    Jędrzej od początku był oddany Polsce, nie ulegał on rusyfikacji. Cechował go patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Marcin upodobnił się do niego, gdy usłyszał wiersz Adama Mickiewicza, recytowany przez Zygiera. Wtedy dokonała się w nim przemiana. Zrozumiał, ze biernie poddawał się rusyfikacji i dlatego zmienił swoje postępowanie, stał gorliwym patriotą walczącym o polskość. Od tej pory Andrzej i Marcin spotykali się, aby czytać zakazane polskie książki, dyskutować razem z kolegami na górce u Gontali. Stali się oni dobrymi przyjaciółmi.
    Marcin i Andrzej to postacie godne naśladowania. Postawa Marcina pokazuj że każdy człowiek ma szansę na zmianę swojego życia na lepsze, jeśli tylko tego pragnie. Andrzej uczy nas że zawsze można zrealizować swoje marzenia, jeśli tylko się tego bardzo pragnie i uparcie dąży do tego.
    Obaj chłopcy Zmierzali co prawda innymi drogami, popełniając błędy, lecz obaj zdołali odnaleźć swoje przeznaczenie i miejsce w walce z zaborcami. Ich starania o polskość mogą być wzorcem dla współczesnej młodzieży , która poszukuje swojej drogi w życiu.


Rozwiązania

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 50% Charakterystyka

Żona modna pochodziła z miasta. Była osobą rozpieszczoną i uwielbiającą wygody, to dla niej Piotr musiał ściągnąć karetę na resorach z zagranic. Równie duże miała wymagania w stosunku służby. Ona uważała, że do usługiwania trzeba ludzie wielu, praktycznie do każdej rzeczy (czynności) kogoś innego np. od wypieków - cukiernika, od robienia pasztetów - pasztetnika itp....

Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.

Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona ” jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu...

Przydatność 75% Charakterystyka Sofoklesa

Sofokles - urodził się w 469 roku p.n.e., był greckim poetą, tragikiem, był drugi w porządku chronologicznym z wielkiej trójki tragików greckich (Ajschylos, Eurypides). Sofokles urodził się w Kolonos pod Atenami, jako syn płatnerza Sofilosa. W 480 roku p.n.e. podczas uroczystości dziękczynnych z okazji zwycięstwa Aten nad Persami pod Salaminą miał jako szesnastoletni chłopiec...

Przydatność 60% Charakterystyka średniowiecza.

Nazwa epoki została ustalona po jej zakończeniu. Średniowiecze oceniano jako epokę ciemnoty i zacofania aż do XIX wieku. Zaczęto je rehabilitować na przełomie XIX i XX wieku. Dziś mówimy, że kładło ono podwaliny następnych epok. Ramy czasowe. Średniowiecze trwa w Europie od IV/V w. do XV w. Początek: 313 r. - zgoda Konstantyna Wielkiego na wyznawanie chrześcijaństwa...

Przydatność 65% Charakterystyka Rolanda.

Roland – siostrzeniec Karola Wielkiego, uczestnik wyprawy w 778r. do Hiszpanii przeciwko Arabom, dowódca tylnej straży armii. Posiadał lśniącą zbroję, hełm ozdobiony kamieniami i pokryty złotem. Miał miecz Durendal, w rękojeści którego znajdowały się relikwie. Roland to wzorzec osobowy – średniowieczny, nieskazitelny rycerz, którego dewizą życiową są słowa:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji