Treść zadania
Autor: antus133 Dodano: 8.12.2010 (17:55)
Zadanie 1 !
Napisz, jak odkrycia geograficzne wplyneły na zycie społeczno-gospodarcze Europy i Nowego Swiata.
Zadanie2!
Scharakteryzuj w 4 zdaniach przywileje szlachty polskiej.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
lia 8.12.2010 (18:30)
zad. 1
Odkrycia geograficzne sprawiły,że ludzie przekonali się o kulistości ziemi co wcale nie było takie oczywiste, gdyż wciąż myślano iż ziemia jest płaska. Oprócz tego odkryto nowe "techniki" nowe statki ułatwiające handel, nowe szlaki handlowe, nowe złoża surowców - to wszystko wpłynęło na wzrost gospodarczy krajów Europy - szczególnie Hiszpanii i Portugalii. Ludzie zaczęli poznawać nowe krainy geograficzne, poszerzyli swoje pojęcie o świecie itp. Jeśli chodzi o Nowy Świat to tu niestety Europejczycy wpłynęli negatywnie - zmusili ludność tubylczą do niewolnictwa, doszło do straszliwych rzeźi ludzi oraz przyczynili się do wyniszczenia kultury tubylczej.
zad.2
Szlachta polska wykorzystywała każdą sytuację, aby dostać jak największe korzyści majątkowe czy też polityczne. I tak doszło do stworzenia przywilejów. Przykłady:
Statuty nieszawskie, wydane w 1454 przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka w Nieszawie, wymuszone na królu przez szlachtę w związku ze zwołaniem pospolitego ruszenia na wojnę z Krzyżakami.
Koszycki przywilej, nadany szlachcie przez Ludwika Węgierskiego w 1374 za cenę wprowadzenia jednej z jego córek na tron polski. Przywilej koszycki dawał szlachcie znaczne uprawnienia, m.in.: zwalniał z wszelkich podatków, z wyjątkiem poradlnego, dawał prawo do wynagrodzenia za służbę wojskową poza granicami państwa, zobowiązywał króla do wykupu szlachcica wziętego do niewoli podczas wyprawy zagranicznej, gwarantował obsadzanie urzędów ziemskich miejscową szlachtą. Przywilej koszycki pozbawiał króla prawa nakładania podatków bez zgody ogółu szlachty.
Słowem : przywileje poważnie ograniczały władzę króla i dawały szlachcie z czasem niemal całkowite prawo decydowania za króla oraz inne polityczne przywileje.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie