Treść zadania

buuuu4444

Pan Tadeusz streszczenie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Księga I. Spotkanie Tadeusza z Zosią. Rozmowa z Telimeną. Kłótnia o Kusego i Sokoła. Kolacja.
    Księga II. Nieudane polowanie na zająca. Gerwazy wysłuchuje historii zamku.
    Księga III. Grzybobranie. Sędzia wyjawia Telimenie wolę ojca Tadeusza – Jacka Soplicy. Chce on wydać syna za Zosię.
    Księga IV. Zabicie niedźwiedzia.
    Księga V. Pogodzenie się Tadeusza i Telimeny w Świątyni Dumania. Kłótnia pomiędzy Sędzią a Gerwazym o zamek.
    Księga VI. Do Sędziego przychodzi ks. Robak. Najpierw Najpierw mówi o tym, iż trzeba wyprawic z powrotem Telimenę, ponieważ zaleca się do Tadeusza, a on powinien ożenić się z Zosią, Następnie schodzi na temat udziału w powstaniu.
    Księga VII. Bartek Prusak chce poczekać z udziałem w powstaniu aż Napoleon wkroczy na Litwę. Szlachta jest jednak bardzo „napalona”. Nastroje te wykorzystuje Gerwazy przeciwko Sędziemu.
    Księga VIII. Ks. Robak wyjawia Sędziemu, że jest ojcem Tadeusza. Tadeusz chce wyjechać na Litwę, ponieważ, choć kocha Zosię honor nakazuje ożenić się z Telimeną. Telimena zmusza go do wyznania (nieprawdziwego) miłości. Tadeusz chce się utopić. Zostaje jednak schwytany przez Hrabiego, czym ma uratowane życie. Napastnicy zajmują dwór. Zdobywcy zasypiają twardym, pijackim snem.
    Księga IX. Upojenie alkoholem najeźdźców. Bitwa pomiędzy Tadeuszem a majorem.
    Księga X. Śmierć Jacka od odniesionych ran. Przed śmiercią wyjawia historię swego życia Gerwazemu. Jacek dostaje odpuszczenie grzechów. Sędzia informuje ks. Robaka, że można ogłosić zaręczyny Zosi i Tadeusz. Ten jednak chce zasłużyć na jej miłość obroną ojczyzny. Dostaje od Zosi na pożegnanie obrazek i relikwie, by o niej pamiętał.
    Księga XI. Zostaje spisana intercyza – umowa przedślubna – między Zosią a Tadeuszem. Godzą się Gerwazy i Protazy oraz Wojski i Asesor. Sędzia zaprasza wszystkich na ucztę zaręczynowa trzech par:Tadeusza i Zosi,Asesora i Horeczeszanki, Rejenta i Telimeny.
    Księga XII. Opis uczty zaręczynowej. Maciek wyraża sceptyczne zdanie na temat możliwości armii polskiej w wojnie, która walczy bez Boga. Tadeusz i Zosia postanawiają uwłaszczyć chłopów.

    Pan Tadeusz jest polską epopeją narodową ze względu na ogrom miłości do ziemi, narodu, ojczyzny, jaki został w nim wyrażony.Dzieło to jest utworem poetyckim, pisane trzynastozgłoskowcem. Składa się z trzech głównych wątków: Wątku historycznego – dzieje Jacka Soplicy, romantycznego – Tadeusz, Telimena, Zosia oraz sporu o zamek – rodzina Sopliców i Horeszków. Utwór posiada dwóch narratorów:1)wszechwiedzącego i 2) będącego wyrazicielem wiedzy, opinii i przekonań ogółu, dysponującego ograniczoną wiedzą. Bohaterem zbiorowym jest szlachta Polska. Jacek Soplica – główny bohater – to normalny, budzący przeciwy człowiek. Księga jest pisana w ważnym momencie dziejowym. Pan Tadeusz powstał z zamiaru napisania księgi na wzór sielanki Goethego „Herman i Dorotea”. Jego (pisania) skutkiem jest tęsknota za ojczyzną. Fabuła tego dzieła obejmuje czas od 1791 roku do 1812 roku i takie wydarzenia historyczne jak: wojna Rosji z Polską, podpisanie Konstytucji 3 Maja, ogłoszenie konfederacji w Targowicy, Wielka Rewolucja Francuska, II i III rozbiór Polski, zniknięcie Polski z mapy świata, utworzenie Księstwa Warszawskiego, będącego namiastką Polski i nadzieją na jej odzyskanie. Akcja Pana Tadeusza zaczyna się latem 1811 roku i trwa 5 dni. Kończy się w 1812 roku – jeden dzień. Akcja toczy się w Soplicowie na Litwie.
    Adam Mickiewicz – Twórca Pana Tadeusza – życiorys: Urodził się w 1798 r. Jego matka zajmowała się domem, zaś ojciec był adwokatem. W 1812 roku ojciec zmarł. Mickiewicz na studiach założył Towarzystwo Filomatów, a następnie tajne Towarzystwo Filaretów. Po pewnym czasie za jego utworzenie został aresztowany. Mickiewicz był nauczycielem. Zastanawiał się czy wziąć udział w powstaniu listopadowym, przyjechał pod Wielkopolskę, jednak gdy zdecydował się wziąć udział w bitwie było już za późno. Powstanie dogorywało, Mickiewicz musiał wracać. Później ożenił się z żoną, której nie kochał, urodził im się syn Tadeusz, rodzina żyła w skrajnej nędzy. W tym czasie zainteresował się Mickiewicz mistycyzmem, a za wygłaszanie go na studiach został wyrzucony z pracy – posady nauczyciela. Zmarł w Stambule, w 1855 roku na cholerę.

Rozwiązania

Podobne zadania

buuuu4444 Streszczenie Wesela Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: buuuu4444 6.4.2010 (14:42)
buuuu4444 Streszczenie Medaliony Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: buuuu4444 6.4.2010 (14:43)
buuuu4444 Streszczenie Procesu Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: buuuu4444 6.4.2010 (15:08)
moniaGNR Ma ktoś dobre streszczenie "Cierpienia młodego Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: moniaGNR 7.4.2010 (20:35)
malinowa Pan Tadeusz pomocy !!! Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: malinowa 25.4.2010 (16:13)

Podobne materiały

Przydatność 50% "Pan Tadeusz" - streszczenie filmu.

Andrzej Wajda nie pojął się pierwszy ekranizacji Miczkiewiczowskiego poematu. Pierwszy wyreżyserował „Pana Tadeusza” Ryszard Ordyński w 1928 roku. Muzykę do filmu napisał Wojcech Kilar. Występują:-Michał Żebrowski jako Tadeusz, Bogusław Linda jako Jacek Soplica (ksiądz Robak), Daniel Olbrychski jako Gerwazy, Grażyna Szapołowska jako Telimena, Andrzej Seweryn jako...

Przydatność 70% Pan Tadeusz - streszczenie

Do rodzinnego domu przyjeżdża ze szkół w Wilnie na wakacje młody Tadeusz. Okazuje się, że Soplicowo, majątek jego opiekuna Sędziego Soplicy, jest pełne gości, którzy zjechali tu, aby uczestniczyć w procesie o stary zamek, niegdyś własność bogatego magnata Stolnika Horeszki. Proces toczy się między ostatnim krewnym Horeszki, Hrabią i Sędzią Soplicą. Wieczorem Tadeusz...

Przydatność 75% Streszczenie dziejów Zamku Horeszków - "Pan Tadeusz"

Gerwazy ukazał nam zamek jako miejsce spotkań miejscowej szlachty. Jego właściciel, stary Horeszko, był z urzędu stolnikiem powiatowym. Miał piękną córkę Ewę, o którą zabiegało wielu kawalerów. Jednym z nich był Jacek Soplica. Dziewczyna odwzajemniała jego uczucie, ale Stolnik nie o taki mężu marzył dla córki. Dlatego zgodnie z staropolskim zwyczajem podano Jackowi czarną...

Przydatność 50% "Pan Tadeusz" streszczenie.

Księga I - Gospodarstwo.  Tadeusz po dziesięciu latach nauki w Wilnie wraca do Soplicowa, do domu stryja. W swoim dawnym pokoju widzi przez chwilę dziewczynę.  W Soplicowie jest wielu gości, którzy przyjechali tu w związku z procesem granicznym między Sędzią a Hrabią Horeszką o zamek, dawną siedzibę Horeszków. W czasie wieczerzy w sieni zamku, sędzia wygłasza mowę o...

Przydatność 65% "Pan Tadeusz" streszczenie.

Dzieło rozpoczyna uroczysta inwokacja. Poznajemy piękno przyrody litewskiej oraz dworku szlacheckiego. Tytułowy bohater powraca do Soplicowa, gdzie spędził dzieciństwo. Stęskniony i szczęśliwy Tadeusz udaje się do pokoju, w którym mieszkał dziesięć lat temu. Szybko orientuje się, że w pomieszczeniu obecnie gospodarzy kobieta. Wygląda przez okno i zauważa młodą, piękną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji