Treść zadania

sylwka516

Proszę o pomoc...
Mam do napisania streszczenie książki "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela"
Z góry dziękuję :*

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Pan Wawrzynkiewicz, ubogi, chory na gruźlicę nauczyciel opowiada o swoim uczniu, Michasiu. Przez sześć lat był jego guwernerem w majątku rodziców, widział śmierć ojca chłopca oraz rozpacz jego matki, pani Marii. Kiedy Michaś rozpoczął naukę w gimnazjum, w pobliskim mieście, pan Wawrzynkiewicz towarzyszył mu jako korepetytor.

    Michaś czuł się silnie związany emocjonalnie z matką. Wiedział, że pokłada w nim wielkie nadzieje i nie chciał jej zawieść. Chociaż nie dawał sobie rady w niemieckiej szkole, uparcie walczył o lepsze oceny. Uczył się codziennie z panem Wawrzynkiewiczem od godziny czwartej po południu do ósmej, potem od dziewiątej do dwunastej, a później jeszcze po cichutku wstawał w środku nocy, zapalał lampę i siadał nad książkami. Ciągle się bał, że nie zdołał dostatecznie opanować zadanego materiału. Podczas odpowiedzi w szkole paraliżował go strach, nie mógł się wówczas wysłowić i mimo że często wszystko umiał, dostawał złą ocenę. Michaś miał jeszcze jeden poważny problem -–nie władał biegle językiem niemieckim, ciągle nauczyciele krytykowali go za zły akcent. Nie potrafił się też pogodzić z krytyczną oceną historii Polski, jaką formułowano na lekcjach w szkole.

    Wiele złego czyniły w duszy chłopca listy z domu. Ukochana matka głęboko wierzyła w jego zdolności i prawy charakter, ksiądz przypominał, że od chłopca, a zwłaszcza jego postępów w szkole zależy jej zdrowie. Dla Michasia był to emocjonalny szantaż. Kosztem własnego zdrowia chciał sprostać oczekiwaniom... i nie mógł. Pan Wawrzynkiewicz z wielkim niepokojem patrzył na jego ślęczenie po nocach, namawiał na spacery, ale nadaremnie – Michaś nie miał na nic czasu, bo ciągle nie dość dobrze znał zadany materiał. Wreszcie korepetytor uprzedził matkę, że chłopiec nie przywiezie chlubnej cenzury na Boże Narodzenie. Pani Maria, pogodzona już z tą informacją, napisała do Michasia, że nie ma żalu o słabe postępy w nauce, liczy tylko, iż nie przyniesie jej wstydu swoim zachowaniem. Ten list matki zbiegł się z usunięciem chłopca ze szkoły. Zarzucono mu zbytnie przywiązanie do polskości; skoro nie potrafi się zmienić, niech nie zabiera miejsca innemu uczniowi. To był ostateczny cios dla udręczonego, osłabionego dziecka. W noc poprzedzającą wyjazd do domu zachorował na zapalenie mózgu. Pan Wawrzynkiewicz zadepeszował po matkę.

    Michasia nie udało się już uratować. Umarł w wigilijną noc. Pan Wawrzynkiewicz wraca wspomnieniami do tamtych wydarzeń po upływie blisko roku. Sam czuje się coraz bardziej niezdrów i spodziewa się rychłej śmierci.

Rozwiązania

  • userphoto

    Główny bohater utworu to chłopiec, który uczy się w szkole w zaborze niemieckim. Niemieccy profesorowie wymagają od swoich wychowanków doskonałej znajomości języka niemieckiego i wyrzeczenia się własnej tożsamości narodowej. Michaś ze wszystkich sił stara się mieć dobre stopnie, bo jego mama, pani Maria, liczy, że będzie wykształconym człowiekiem i w przyszłości wesprze rodzinę. Ona i córeczka mieszkają w majątku w Zalesinie, większość dóbr została im jednak odebrana przez pruskie władze za udział ojca chłopca w powstaniu styczniowym. W mieście towarzyszy bohaterowi prywatny nauczyciel, pan Wawrzynkiewicz. To on nazywa chłopca Michasiem.

    Obaj spędzają wiele godzin nad książkami, a mimo to Michaś ma złe stopnie. Nauczyciele skarżą się, że chłopiec ma zły akcent. Dodatkowym problemem staje się stosunek Michasia do tego, że jest Polakiem. Pewnego wieczoru pan Wawrzynkiewicz czytał mu o wielkich momentach z historii Polski. Chłopiec był wzruszony. Od tej pory trudno mu było znosić drwiny niemieckich profesorów z wszystkiego, co polskie.

    Kiedy Michaś dostał piątkę, bardzo się cieszył, kiedy mu się nie powiodło z ciężkim westchnieniem siadał do nauki i do późna powtarzał niemieckie słówka.

    Pewnego dnia przyniósł ze szkoły tragiczne wieści - został usunięty jako uczeń nie rokujący nadziei na to, aby opanować materiał szkolny. Tej samej nocy obudziwszy się Wawrzynkiewicz ujrzał chłopca siedzącego przy stole nad książką. Przerażony chciał go nakłonić do pójścia spać, ale chłopiec miał bardzo wysoką gorączkę i majaczył. Wezwana z Zalesina pani Maria nie mogła mu już pomóc. Michaś zmarł.

Podobne zadania

rudziudka12 pomocy naczyciel srogi:( Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: rudziudka12 29.3.2010 (18:32)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)
kasiaxD Pomocy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (00:58)
milusia2725 Rozprawka bardzo pilna pomocy. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: milusia2725 6.4.2010 (14:55)
joannaferuga3 streszczenie stary człowiek i morze PILNE!!:):) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 7.4.2010 (17:14)

Podobne materiały

Przydatność 85% "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" - streszczenie.

Pan Wawrzynkiewicz, ubogi, chory na gruźlicę nauczyciel opowiada o swoim uczniu, Michasiu. Przez sześć lat był jego guwernerem w majątku rodziców, widział śmierć ojca chłopca oraz rozpacz jego matki, pani Marii. Kiedy Michaś rozpoczął naukę w gimnazjum, w pobliskim mieście, pan Wawrzynkiewicz towarzyszył mu jako korepetytor. Michaś czuł się silnie związany emocjonalnie z...

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 55% Henryk Sienkiewicz "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" – streszczenie.

„Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” Henryka Sienkiewicza to jakby fragment wspomnień prywatnego nauczyciela – pana Wawrzynkiewicza. Był on opiekunem i korepetytorem jedenastoletniego chłopca Michasia. Jego obowiązkiem była pomoc dziecku w nauce i troszczenie się o jego wątłe zdrowie. Matka Michasia – pani Maria była wdową, mieszkała wraz z młodszą córką Lolą w...

Przydatność 55% Streszczenie noweli H. Sienkiewicza "Z Pamiętnika Poznańskiego Nauczyciela".

Narratorem noweli jest pan Wawrzynkiewicz, korepetytor jedenastoletniego Michasia. Codziennie odrabia z dzieckiem lekcje od czwartej do ósmej, a potem jeszcze powtarza od dziewiątej do północy. Niestety, Michaś zapomina koniugacje łacińskie i greckie, niemiecki sprawia mu trudności, więc w nocy jeszcze sam powtarza jednostajnie zadany materiał. Uczy się głównie dla matki....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji