Treść zadania

wiolccia1234

dlaczego podjęto wyprawy krzyżowe?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wyprawy Krzyżowe były prowadzone w celu ekspansji terytorialnej wiary chrześcijańskiej. Bezlitośnie zabijano ludzi którzy nie chcieli zmienić wiary w imię wiary chrześcijańskiej.

Rozwiązania

  • userphoto

    Na skutek klęsk Bizancjum i upadku imperium perskiego pod panowaniem Arabów znalazło się wiele ziem (np.: Półwysep Iberyjski, Palestyna).
    W 1063 roku papież Aleksander II wezwał wszystkich chrześcijan do udziału w walkach o wyzwolenie Półwyspu Iberyjskiego spod panowania Arabów. Istotą idei wypraw krzyżowych (krucjat) było przekonanie, że walka prowadzona w imię krzyża jest obowiązkiem każdego chrześcijanina, a śmierć w bitwie gwarantuje zbawienie. Początkowo wezwanie to nie spotkało się ze zbyt szerokim odzewem. Jednak walka zbrojna o odzyskanie Półwyspu Iberyjskiego - rekonkwista - powoli zaczęła przynosić rezultaty. Władający Palestyną Arabowie byli tolerancyjni w stosunku do chrześcijan. Sytuacja w Palestynie zmieniła się, gdy tereny te zajęli Turcy seldżuccy. Zaczęli oni prześladować chrześcijan.
    Przyczyną wybuchu wojny było zagrożenie, które stwarzali Turcy wobec Bizancjum. W 1095 roku papież Urban II w Clermont wezwał chrześcijan do wyruszenia do Palestyny w celu wyzwolenia świętych miejsc z rąk niewiernych i udzielenia pomocy chrześcijanom na wschodzie. Odzew był natychmiastowy. Wyzwania podjęli się rycerze, jak i ludzie z niższych warstw społecznych. Spontanicznie wyruszyli do Palestyny. Wyprawa nie udała się. Tylko niewielka część uczestników dotarła do terenów tureckich. Zostali oni tam wciągnięci z zasadzkę i rozbici.
    W 1097 roku ruszyła z Konstantynopola właściwa pierwsza krucjata rycerska, która w odróżnieniu od krucjaty ludowej była odpowiednio przygotowana. Uczestnikami tej wyprawy krzyżowej byli młodsi synowie rycerzy, mający zapał religijny. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Krzyżowcy zdobyli w 1099r. Jerozolimę i utworzyli Królestwo Jerozolimskie. Walki były bardzo krwawe.
    W 1147 roku wyruszyła II krucjata. Na jej czele stanęli król niemiecki i francuski. Krucjata zakończyła się niepowodzeniem.
    W 1187 roku muzułmanie, którymi dowodził Saladyn, zdobyli Jerozolimę i zagrozili posiadłościom chrześcijańskim w Ziemi Świętej. To był powód III krucjaty. Na jej czele stanął król Francji i Anglii oraz cesarz niemiecki. Wyprawa nie zakończyła się powodzeniem. Jedyny sukces to tymczasowy rozejm i zgoda na odwiedzanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie przez chrześcijan. Podczas tej krucjaty powstał Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.
    Niedługo potem zorganizowana została IV krucjata. W 1204 roku krzyżowcy kompletnie skompromitowali ideę świętej wojny. Ograbili oni Konstantynopol.
    O dalszej kompromitacji wypraw krzyżowych świadczy krucjata dziecięca, do której doszło w 1212 roku. Wyprawa zakończyła się tragicznie.


    ALBO TAKIE W SKRÓCIE NAPISAŁAM .WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE !!!





    KRUCJATY, wyprawy krzyżowe, uświęcone przez Kościół wojny przeciw poganom lub przeciwnikom Kościoła dla rozszerzenia lub przywrócenia wiary katol.; w węższym znaczeniu: wyprawy wojenne podejmowane XI-XIII w. przez chrześcijaństwo zach. w celu opanowania Ziemi Świętej; najważniejsze k.: I (1096-99) - opanowanie Palestyny i utworzenie Królestwa Jerozolimskiego, III (1189-92) - nieudana próba odbicia Jerozolimy, IV (1202-04) - wdała się w wojnę Wenecji z cesarstwem bizantyńskim, zakończona zdobyciem Konstantynopola i utworzeniem Cesarstwa Łac., 1218-21 i 1249-50 nieudane wyprawy do Egiptu, 1270 do Tunisu; 1096 k. ludowa - masowa wędrówka chłopów (stopniowo wyginęli lub ulegli rozproszeniu); 1212 k. dziecięca - wędrówka dzieci (wierzono, że niewinność dzieci pokona niewiernych), większość wyginęła lub została sprzedana w niewolę; w średniowieczu również k. przeciw muzułmanom na Płw. Iberyjskim, albigensom w pd. Francji, pogańskim ludom bałtyckim, Finom.

Podobne zadania

wiolccia1234 wyprawy krzyżowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: wiolccia1234 29.4.2010 (12:30)
wiolccia1234 wyprawy krzyżowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: wiolccia1234 3.5.2010 (16:57)
Nieznany Historia, czyli opis krucjat.- wyprawy krzyżowe. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 9.5.2010 (13:59)
kagatek6 Wyprawy krzyżowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kagatek6 12.9.2010 (18:56)

Podobne materiały

Przydatność 50% Wyprawy Krzyżowe.

W XI wieku w Europie obok rywalizacji papiestwa z cesarstwem o zwierzchnictwo w świecie chrześcijańskim, zapoczątkował się jeszcze jeden proces, który przeszedł do historii pod nazwa krucjat, czyli wypraw krzyżo-wych. Przyczyny podejmowania przez dwa wieki owych wypraw przez chrze-ścijan były złożone: nastąpił znaczny wzrost liczebny ludności, pojawiły się trudności z...

Przydatność 65% Wyprawy geograficzne



Wyprawy Portugalskie:
- Henryk Żeglarz - (1394-1460), syn króla Portugalii. Dla wyłączenia z handlu muzułmańskich kupców z Afryki Północnej organizował w latach 1418-1420 wyprawy wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki. Założył w Sagres szkołę morską, w której gromadzono sprawozdania z podróży.
- Bartłomiej Diaz - (ok. 1450-1503), z pochodzenia Portugalczyk,...

Przydatność 100% Wyprawy krzyżowe

Wyprawy krzyżowe – przejaw ekspansji Europy Zachodniej. Chrześcijaństwo u progu drugiego tysiąclecia rozszerzyło swoje granice w Europie, obejmując kr. skandynawskie. W 1095 papież Urban II na synodzie (zjazd duchowieństwa jednej diecezji lub metropolii kościelnej) w Clermont w Burgundii rzucił hasło „wojny świętej” z Turkami, którzy wedle niego zabili i więzili wielu...

Przydatność 100% Wyprawy krzyżowe.

Idea wypraw krzyżowych pojawiła się pod koniec XI wieku. Papież Urban II, który dążył do umocnienia swej władzy wpadł na genialny pomysł odbicia Ziemi Świętej z rąk niewiernych, która od VIIw. znajdowała się w ich rękach. W wieku X i XI Jerozolimę podbili tzw. Turcy Serdżuccy. Całkowicie opanowali ją ok. 1070r. Ponieważ byli oni fanatycznymi wyznawcami islamu rozpoczęły...

Przydatność 55% Wyprawy krzyżowe.

Chronologia: - XI w. zajęcie Bliskiego Wschodu przez Turków Seldżuckich - 1063 r. apel papieża Aleksandra II do narodów chrześcijańskich o pomoc dla Hiszpanii - 1095 r. synod w Clermont, apel papieża Urbana II o organizację krucjat przeciwko Turkom - 1096 r. wyprawa ludowa (całkowicie rozgromiona) - 1096 - 1099 r. I krucjata rycerska (utworzenie Królestwa Jerozolimskiego,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji