Treść zadania

jah125

NA JUTRO !!! POZIOM KLASY DRUGIEJ !!! napisz o jakimś wynalazku wynalezionym pod koniec XX wieku

najlepiej o drukarkach, oczywiście to wasz wybór


CZEKAAM !!!


PROSZĘ !!! NA jutro !!! dam NAJ JESZCZE DZIŚ !!!

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • pomagać ! to mój mlodszy brat !!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    WYNALAZKI XX WIEKU

    Najbardziej charakterystycznymi cechami rozwoju nauki i techniki w XX wieku jest szybkość i wysoka specjalizacja. Zapoczątkowany w XIX wieku postęp kontynuowany był skrzętnie w wieku następnym. O ile w XIX wieku odkrycia wynalazków następowały w różnych dziedzinach i w dużej liczbie, o tyle w XX wieku postęp jest niewiarygodnie szybki i coraz bardziej udoskonala, zwłaszcza już istniejące wynalazki.

    Sztandarowym osiągnięciem XX wieku jest telewizja. Pierwszy raz obrazy na odległość udało się przekazać Johnowi Baird'owi. Najpierw były to obrazy nieruchome, potem człowieka w ruchu. Pierwszą stację telewizyjną otworzono w 1929 roku w Wielkiej Brytanii. Jednak telewizja jaką znamy dzisiaj rozwinęła się dzięki wynalazkowi kineskopu Rosjanina Borysa Rosinga. W Wielkiej Brytanii stałe programy telewizyjne zaczęto nadawać od 1936 roku, najpierw wykorzystując system Bairda'a, a potem system elektroniczny z użyciem kineskopu. Równocześnie telewizja zaczęła działać w Niemczech i USA. W 1936 roku nastąpiło wyjście poza studio i dokonano transmisji meczu piłkarskiego Niemcy-Włochy, a rok później koronacji Jerzego VI. Upowszechnienie i rozwój telewizji przyspieszyły zdecydowanie po II wojnie światowej. Od 1950 roku zaczęły pojawiać się programy w kolorze, zastosowano w tym celu system SECAM a potem PAL. Od roku 1962 zaczęto w dziedzinie łączności wykorzystywać sztuczne satelity telekomunikacyjne.

Rozwiązania

  • ZadanieDomowe

    Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).

    Mianem drukarki określa się też sterownik w systemie operacyjnym, natomiast samo urządzenie określane jest jako urządzenie drukujące.

    * Drukarka igłowa, drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printer, needle printer, wire printer) – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).
    * Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, magenta (ciemny róż), żółty i czarny (model CMYK). Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (są one nieco jaśniejsze niż standardowe i lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory. Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru). Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii termotransferowej). Wysokiej jakości drukarki atramentowe, dobrze symulujące druk offsetowy zwane są prooferami. Dzięki wydrukowi proofa zleceniobiorca akceptuje projekt druku, a akceptowany proof stanowi dla drukarni wzorzec dla sprawdzania poprawności druku.
    * Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa. Drukarki laserowe pracują głośniej niż drukarki atramentowe, za to zwykle drukarki laserowe drukują szybciej od drukarek atramentowych.


    Inne rodzaje drukarek

    * Dalekopis
    * Drukarka głowicowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie kulistej lub częściej owalnej z naniesionymi wokół znakami (na równoleżnikach). Na jedno uderzenie głowicy przez taśmę barwiącą w papier przypada jeden wydrukowany znak. Dostępność znaków limitowana wykonaniem rozetki drukującej. Brak trybu graficznego.
    * Drukarka iskrowa – drukarka, w której stosowany jest specjalny papier pokryty folią aluminiową. Drukowanie polega na przepaleniu uziemionej warstwy folii przez ślizgający się po powierzchni papieru drut podłączony do zasilania. Sterowanie realizowane jest podobnie jak w drukarce igłowej.
    * Drukarka rozetkowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie łatwo wymiennej tarczy ze znakami na obwodzie. Brak trybu graficznego.
    * Drukarka stałoatramentowa – technologia opracowana przez firmę Tektronix na początku lat 90., polega na nanoszeniu roztopionego woskowego atramentu bezpośrednio na nośnik (solid ink), lub też na bęben transferowy (solid ink – transfix). Zaletami są znakomite krycie, wierność barw, szybkość, prostota konstrukcji i całkowita odporność na UV i wodę. Do wad można zaliczyć niską wytrzymałość mechaniczną druku i łatwo ulegający analizie termicznej atrament. Obecnie drukarki w tej technologii produkuje tylko firma Xerox.
    * Drukarka sublimacyjna - typ drukarki wykorzystujący ciepło do przeniesienia barwnika. Przezroczysty barwnik na specjalnej trój- lub czterokolorowej taśmie (CMYK) jest punktowo podgrzewany, wskutek czego przechodzi z fazy stałej bezpośrednio do gazowej, po czym osiada na materiale drukowanym (zazwyczaj specjalny papier lub folia). Większość drukarek tego typu nakłada kolory kolejno, po jednym.
    * Drukarka termiczna – drukarka zazwyczaj używana jest w kasach i drukarkach fiskalnych. Drukowanie odbywa się na specjalnym papierze (papier termiczny), który pod wpływem ciepła ciemnieje. Zaletą są: szybkość wydruku, bardzo niski poziom hałasu oraz to, że jedynym materiałem eksploatacyjnym jest papier (nie trzeba stosować taśm, tuszy i in.). Wadą jest zanikanie wydruku. Proces ten jest znacznie szybszy w wypadku poddawania wydruków działaniu światła słonecznego lub wysokiej temperatury.
    * Drukarka termotransferowa – drukarka zbliżona w działaniu do drukarki igłowej. Zasadniczą różnicą jest taśma barwiąca jednokrotnego wykorzystania z której barwnik nie jest przenoszony na papier w wyniku mechanicznego oddziaływania, lecz punktowego podgrzania i dociśnięcia przez iglice (grzałki) głowicy. Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii atramentowych).
    * Drukarka termosublimacyjna - używa do druku taśmy powleczonej odpowiednim woskiem, który w wysokiej temperaturze jest odparowywany na papier. Drukarki termosublimacyjne używane są przez profesjonalistów ze względu na bardzo wysoką jakość wydruków.
    * Drukarka wierszowa – drukarka pracująca wyłącznie w trybie tekstowym, stawiająca za jednym ruchem cały rząd znaków; najczęściej czcionki zamocowane są na bębnie obracającym się ciągle przed papierem barwiącym i przez uderzenie specjalnego młoteczka zostawiają ślad na papierze wydruku; obecnie stosowane rzadko za względu na mały repertuar znaków i hałaśliwość. Charakteryzuje się wysoką wydajnością.

    Obecnie produkuje się także urządzenia wielofunkcyjne, które są połączeniem drukarki, faksu, kopiarki, skanera.


    Niektóre typy drukarek

    * drukarka fotograficzna
    * drukarka fiskalna
    * drukarka produkcyjna
    * drukarka rozproszona
    * drukarka sieciowa
    * drukarka stronicowa
    * drukarka szeregowa
    * drukarka wierszowa
    * drukarka do kart plastikowych
    * drukarka lateksowa

Podobne materiały

Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.

Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika

Przydatność 60% Napisz reportaż z życia naszej klasy,szkoły

W Publicznym Gimnazjum w(np.Ziębicach) dzień mija jak w każdej normalnej szkole, ale tylko pozornie. W klasie III a język niemiecki nie odpowiada pewnym uczniom. Co dzieje się na tej lekcji? Chaos, nietolerancja, krzyki i złe zachowanie nie dorównuje normom w innych szkołach. Pani nauczycielka jest nowa, na początku roku uprzedzała, że może być ,,rzyletą", ale ku...

Przydatność 100% (Matura Maj '07) Napisz recenzję poleconej Ci przez kogoś wystawy, która Cię rozczarowała (poziom upper-intermediate!)

A friend of mine encouraged me to go to a human body exhibition in Germany. Having heard all positive opinions about this display, I was keen on seeing it. I took the first train to Hamburg and sat in my seat comfortably, thinking about the event I was going to see. Soon after my arrival at the exhibition, I felt even more exhilarated. Not only were we able to find out how human body work,...

Przydatność 65% Napisz parodię listu, w którym wychowawca klasy wychwala cię przed rodzicami.

Wrocław, 11.06.2001 Szanowni Państwo! Niezmiernie mi miło, iż mogę po raz pierwszy w życiu pochwalić państwa syna - Darka. Po pierwsze, chcę wyrazić swą radość, że chłopiec zaczął nosić skarpetki (niestety kosztem koszuli). Państwa syn wykazał się znajomością chemii, fizyki i pirotechniki. Jego petarda była bardzo udana i zrobiła niemałe widowisko. Szkoda...

Przydatność 75% Napisz parodię listu, w których wychowawca klasy wychwala cię przed rodzicami

Rzeszów, 18.12.2008 r. Szanowni Państwo! Niezmiernie mi miło, iż mogę po raz pierwszy w życiu pochwalić państwa syna - Adriana. Po pierwsze, chciałabym wyrazić swą radość, iż chłopiec zaczął nosić skarpetki, niestety kosztem spodni. Państwa syn wykazał się wybitną znajomością chemii, fizyki i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji