Treść zadania

MiRaBeLkA

Charakterystyka fizyczno geograficzna morza bałtyckiego.

PS: to jest praca kontrolna i potrzebuja ja pilnie na jutro minimum to jest 3 str A4

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Morze Bałtyckie - ogólna charakterystyka
    Bałtyckie Morze, Bałtyk, śródkontynentalne, szelfowe morze Oceanu Atlantyckiego w północnej Europie. Od północy ograniczone Półwyspem Skandynawskim. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak. Granice morza wyznacza linia poprowadzona od północnego cypla Pówyspu Jutlandzkiego (przylądek Grenen) do wyspy Tjörn (Szwecja). Powierzchnia 415 tys. km2. Objętość 21,7 tys. km3. Średnia gębokość 56 m, maksymalna 459 m (głębia Landsort). Przezroczystość od 6-15 m w Zatoce Gdańskiej do 19 m w okolicach Bornholmu.
    Do Morza Bałtyckiego uchodzi wiele rzek europejskich, m.in. Newa, Wisła, Kemi, Göta, Niemen, Odra, Lule, Angerman, Dźwina. Powierzchnia zlewiska obejmuje 17% powierzchni kontynentu, na jego obszarze mieszka ponad 150 mln osób.
    Morze powstało pod koniec plejstocenu, po ustąpieniu lądolodu (fazy rozwoju Morza Bałtyckiego - zob. tabela). Linia brzegowa bardzo rozwinięta, z licznymi zatokami, m.in. Botnicką, Fińską, Ryską, Gdańską, Pomorską. Północne wybrzeże przeważnie wysokie, skaliste, południowe - niskie, piaszczyste, miejscami z wysokimi wydmami. Wzdłuż wybrzeża środkowej Szwecji oraz Zatoki Fińskiej i Botnickiej liczne niewielkie, skaliste wysepki (wybrzeże szkierowe).
    W dnie morza wyróżnia się baseny: na zachodzie Basen Bornholmski (gębokość do 105 m), oddzielony progiem Rynny Słupskiej od Głębi Gdańskiej (118 m), w środkowej części Basen Gotlandzki (głębokość do 459 m), na północy Basen Zatoki Botnickiej.
    Na Morzu Bałtyckim położonych jest wiele wysp, do największych należą: Fionia, Zelandia, Lolland, Falster, Bornholm, Rugia, Gotlandia, Olandia, Sarema, Hiuma, Uznam, Wolin oraz Wyspy Alandzkie.

    Temperatura wód powierzchniowych w zimie od 0° do 2°C, w lipcu od 12°C w Zatoce Botnickiej, 15°C na otwartym morzu, do 20-22°C na południowych wybrzeżach. W zimie pokrywa lodowa i częste mgły. Zasolenie, uzależnione od wlewów słonych wód Morza Północnego, rośnie od wschodu ku zachodowi: od 1-2‰ w Zatoce Botnickiej, 7-8‰ w południowej części, 8-9‰ w zachodniej, do ponad 18‰ u wylotu Kattegatu. Niewielkie falowanie 2-4 m, ekstremalnie do 10-11 m. Pływy niewysokie: w Kilonii 0,7 m, w Zatoce Botnickiej 0,6 m.
    Morze silnie zanieczyszczone, większość ścieków odprowadzanych jest do niego bez oczyszczenia.

    Świat roślinny reprezentują głównie glony: zielenice (taśma, ramienice, gałęzatka), brunatnice (morszczyn pęcherzykowaty), krasnorosty oraz trawy morskie (tasiemica, która tworzy tzw. łąki podwodne). W morzu żyją m.in.: foka szara, foka obrączkowana, morświny oraz dorsze, śledzie, płastugi, szproty, makrele, łososie, węgorze, głowaczowate (m.in. kur rogacz, będący reliktem arktycznym), a także małże, skorupiaki (m.in. kiełż Pantoporeia femorata - relikt arktyczny) oraz wieloszczety i jamochłony (m.in. chełbia modra).

    Duży ruch żeglugowy, ponad 70 tys. statków przepływa corocznie przez Kanał Kiloński. Rozwinięta turystyka, liczne ośrodki wypoczynkowe.
    Nad Morzem Bałtyckim leżą: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Polska, Niemcy, a do jego zlewiska należą ponadto: Norwegia, Czechy i Słowacja.
    Główne porty morskie: w Polsce: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, w Niemczech: Lubeka, Kilonia, Rostock, w Danii: Kopenhaga, w Szwecji: Göteborg, Sztokholm, Norrköping, w Finlandii: Helsinki, Turku, w Estonii: Talin, na Łotwie: Ryga, na Litwie: Kłajpeda, w Rosji: Kaliningrad i Petersburg.

Rozwiązania

  • imi99

    Bałtyk jest szelfowym morzem śródlądowym, otoczonym tylko jednym kontynentem. Jest najmłodszym morzem oceanu Atlantyckiego. Rozciąga się południkowo na długość ok. 1 300 km. Zajmuje powierzchnię 422 tys km2, a średnia głębokość wynosi 55 m. Bałtyk jest stosunkowo płytki – około 80% leży na głębokości 50-100 m. Tylko 2 % powyżej 200m. Maksymalna Głębokość to 459m – głębia Landsort. Należy do mórz chłodnych. Zasolenie jest stosunkowo niewielkie i regionalnie zróżnicowane. W Zatoce Puckiej wynosi 0,005‰, w basenie środkowym około 6-7‰, a w Zatoce Botnickiej i Fińskiej 3‰. Największe występuje w rejonie cieśnin duńskich, gdzie docierają słone wody oceanu podczas zachodnich wiatrów zwiększając zasolenie do 30 ‰, a podczas wschodnich zmniejszając do 10 ‰. Zasolenie zmniejsza się w kierunku północnym i wschodnim. Wzrost zasolenia postępuje wraz z głębokością. Fale morskie są małe, a ich wysokość dochodzi do 3m. Przypływy i odpływy powodują wahania poziomu morza od 6-62 cm w cieśninach duńskich, a na południowych wybrzeżach od 1-11 cm. Bałtyk łączy się z Atlantykiem przez wąskie cieśniny Sund Wielki i Mały Belt. Licznie występują dorsze, śledzie oraz szproty, flądry, łososie i węgorze. Z ssaków żyją 3 gatunki fok. Bałtyk jest morzem zanieczyszczonym głównie ściekami komunalnymi, przemysłowymi i rolniczymi, a także pyłami i gazami przemysłowymi oraz ściekami ze statków, w tym ropą naftową.

Podobne zadania

domin760804 W Warszawie (52N;21E)jest godzina14 00 czasu słonecznego Oblicz,która godzina Przedmiot: Geografia / Liceum 3 rozwiązania autor: domin760804 28.3.2010 (12:39)
madziorasek7 klimaty astrefowe i ich charakterystyka Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 30.3.2010 (21:21)
madziorasek7 klimaty astrefowe i ich charakterystyka Przedmiot: Geografia / Liceum 2 rozwiązania autor: madziorasek7 30.3.2010 (21:23)
Dajana888 Kto jest dobry z geografi? Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Dajana888 8.4.2010 (17:31)
asiulka225 geografia praca kontrolna pilna Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiulka225 16.4.2010 (22:25)

Podobne materiały

Przydatność 50% Charakterystyka geograficzna świata śródziemnomorskiego

Charakterystyka geograficzna świata śródziemnomorskiego ? Morze niemal zamknięte, stosunkowo głębokie (a więc szanse na dobre połowy ryb były niewielkie; na większości terenów rybołówstwo trzeba było łączyć z uprawą roli i hodowlą), dobrze rozwinięta linia brzegowa (słynne ?krętaski?; dobrze rozwinięta linia brzegowa miała znaczenie w żegludze- statki rzadko...

Przydatność 55% Charakterystyka Morza Bałtyckiego

1. GENEZA BAŁTYKU Nazwa Bałtyk (Mare Balticum) przyjęta się w XI wieku i pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa blato, oznaczającego wielką, słoną wodę. Na powstanie Bałtyku decydujący wpływ wywarł lądolód skandynawski. Morze zaczęło się tworzyć pod koniec zlodowacenia Wisły (północnopolskiego), kiedy wody roztopowe z ustępującego lądolodu...

Przydatność 50% Charakterystyka Morza Bałtyckiego

Całość w załączniku

Przydatność 65% Charakterystyka Morza Bałtyckiego

1.Położenie Położenie: Bałtyk jest śródkontynentalnym, szelfowym morzem Oceanu Atlantyckiego w północnej Europie. Od północy ograniczone Półwyspem Skandynawskim. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak. Granice morza wyznacza linia poprowadzona od północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego (przylądek...

Przydatność 50% Charakterystyka Morza Bałtyckiego.

Morze Bałtyckie jest jednym z wewnątrz-kontynentalnych mórz Oceanu Atlantyckiego. Jest najmłodszym morzem Europy. Rozwój Morza Bałtyckiego jest związany z wytapianiem się lodowca w czasie ostatniego zlodowacenia północnopolskiego oraz z podnoszeniem się i obniżaniem się obszaru północnej Europy. Około 12 tys. lat temu wody roztopowe , zbierające się przed czołem lądolodu...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji