Treść zadania

TrampkiJezusa

Średniowiecze .

Zadanie 1.
Co to jest system feudalny

Zadanie 2.
Wytłumacz: lokacja, kolonizacja na prawie Niemieckim, wolnizma, ława, zasadźca, trójpolówka.

Zadanie 3,
Jak się dzieli społeczeńśtwo miast?

Zadanie 4.
Wymień powstałe w średniowieczu zakony i opisz je.

Zadanie 5.
Co to są ruchy heretyckie?

Zadanie 6.
Napisz na czym powegała benedyktyńska praca?

Zadanie 7.
Kim byli: Szymon Słupnik, Karol Wielki, św. Tomasz z Akwinu?

Zadanie 8.
Opisz jak wyglądała nauka na średniowiecznych uniwersytetach

Zadanie 9.
Różnica między architekturą gotycką a romańską .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ad.3
    Społeczeństwo średniowieczne nie było jednolite i dzieliło się na stany, czyli warstwy, które różniły się między sobą pod względem praw i obowiązków. W większości państw europejskich były to:
    duchowieństwo,
    rycerstwo,
    mieszczaństwo,
    chłopstwo.
    Ad.1
    1. Początki feudalizmu

    Początki systemu feudalnego przypadają na czasy Karola Wielkiego. Przyczyna – chłopi rezygnują z własnej wolności, aby nie być powołanymi do wojska (częste wojny rujnują rolnictwo), drobni rycerze oddają się pod zwierzchnictwo możnych, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

    2. Feudalizm

    a. ustrój społeczno-gospodarczy – podstawą gospodarki jest produkcja rolna, ziemia należy do feudałów, którzy utrzymują się z pracy zależnych chłopów;

    b. ustrój prawnopolityczny opiera się na zależności wasala od seniora i nadaniu lenna.
    Ad.2
    LOKACJA-forma organizacyjno-prawna ,nadawana prawem lokacyjnym przez właściciela ziemi,zarówno już istniejącym jak też nowo zakładanym wsiom i miastom w jego posiadłościach.
    WOLNIZNA- stosowany w średniowieczu dla osadników osiedlających się w nowym miejscu przywilej pozwalający im na użytkowanie ziemi pańskiej bez ponoszenia za to stosownych opłat. Wolnizną określano też ziemię objętą ulgami. Okres ten trwał od kilku do kilkunastu lat.
    ZASADZCA- w średniowieczu człowiek, który w imieniu właściciela ziemi i na podstawie uzyskanego od niego przywileju lokacyjnego zajmował się organizacją prac mierniczych w obrębie zakładanej lub przelokowywanej wsi lub miasta, tworzeniem miejsc do prowadzenia handlu (jatek i kramów), oraz sprowadzaniem potrzebnych fachowców de diversis climatibus i osiedlaniem ich na terenie objętym lokacją. Dla wsi najważniejszy był młynarz, kowal, specjalista od osuszania gruntów, dla miast rzemieślnicy różnych specjalności i kupcy.
    Zasadźca był pośrednikiem między panem a ludźmi zamieszkującymi teren lokacji. Zasadźcą zostawał zwykle człowiek z pewnym doświadczeniem kupieckim, koneksjami lub zasługami na dworze właściciela ziemi. Lokatorzy (zasadźcy) na ogół wywodzili się spośród średniego i niższego rycerstwa oraz patrycjatu miejskiego, w późniejszym okresie mogli nimi być też bogaci chłopi np. dzieci sołtysów, młynarzy, itd.
    TRÓJPOLÓWKA- system uprawy ziemi (rozpowszechniony w środkowej Europie w X-XII w.), w którym stosowano podział gruntów na trzy części podlegające temu samemu trzyletniemu płodozmianowi, przy czym każda część była kolejno ugorowana, w drugim roku obsiewana oziminą, w trzecim - zbożem jarym. W Polsce w XVIII-XIX w. wprowadzono trójpolówkę ulepszoną, zwaną też bezugorową, zastępującą ugór uprawą roślin okopowych i motylkowych.
    Ad.5
    Średniowieczne ruchy heretyckie miały charakter masowy. Były to herezje ludowe, w których koncepcje religijne łączyły się z postulatami politycznymi i społecznymi, a doktryna ideologiczna używana była jako broń w walce z feudalnym kościołem i porządkiem społecznym.
    A.6
    Benedyktyńska praca była pracą wykonaną bardzo starannie ale jednak męczącą i potrzebującą dużo cierpliwości.
    Ad.7
    Szymon Słupnik-asceta,święty Kościoła katolickiego i święty mnich Kościoła prawosławnego.
    Karol Wielki-król Franków i Longobardów.
    Św.Tomasz z Akwinu-filozof scholastyczny, teolog, członek zakonu dominikanów. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Święty Kościoła katolickiego, jeden z doktorów Kościoła.
    Ad.9
    Architektura romańska-budynek romański składa się z prostych brył geometrycznych (prostopadłościanów, walców i półwalców) zestawionych ze sobą z wyraźnym wyróżnieniem każdej z nich (bez płynnego ciągłego przechodzenia jednej w drugą), nakrytych osobnymi dachami. We wnętrzu odzwierciedla to druga z powyższych cech – poszczególne części przestrzeni (nawy, kruchty, chóry, absydy) mieszczące się w widocznych od zewnątrz osobnych bryłach, są wyraźnie oddzielone od siebie różnicami wysokości, nadprożami, łukami, rzędami kolumn itp.
    Plan budynku romańskiego często jest oparty na siatce powielanych kwadratów, a proporcje brył i wnętrz budowli romańskich są oparte na prostych zależnościach arytmetycznych – np. nawa główna zwykle jest dwukrotnie szersza niż nawy boczne, długość nawy bocznej jest wielokrotnością (np. pięciokrotnością) jej szerokości, wysokość naw bocznych jest zwykle połową wysokości budynku, itp.).
    Architektura gotycka-Cechami sztuki gotyckiej w wyniku zastosowania ostrego łuku i sklepienia krzyżowo-żebrowego są:

    strzelistość (wertykałizm) i stosowanie wielkich otworów okiennych.

    obfita dekoracja dążąca do wyłamania się z form architektonicznych.

Rozwiązania

  • userphoto

    1. to system powiązań tworzących drabine fedualną. u góry władca którego wasalami byli możnowładcy świecy i duchowni oni byli wasalami rycerzy a na samym dole byli chlopi
    2.lokacja-zakładanie nowych wsi lub osad przez przybyszów.
    kolonizacja-zasiedlanie miast i wsi według prawa Niemieckiego(lubeckie i magdeburskie)
    wolnizna- zwolnienie od podatkow nowo przybytych mieszkańców
    ława- sąd obradujący pod przewodnictwem sołtysa
    zasadżca- organizator stojący na czele wsi
    trójpolówka- chlopi dzielili pole na 3 cześci i jedną zostawiali na ugór i co rok inną cześć.
    3. mieszczanie duchowni rycerze i chłop
    4. dominikanie franciszkanie cystersi benedyktynii
    5.to ruchy sprzeciwiające się nauce kośćioła
    6. byli oni kopistami kśiąg i dokumentów(tzn przepisywali)
    7.wzory średniowieczne- asceta rycerz i dobry władca
    8. uczyli sie tylko meżczyżni, była podporzadkowana religi, uczyli duchowni znajacy jezyk łaciński oraz pismo, przedmioty: teologia, gramatyka, dialektyke, retoryke, muzyke,artymetyke, geometrie,astronomie.na czele szkoły stał rektor

Podobne zadania

furryblackmoon Zrobi mi ktoś zadanie ze sprawdzianu? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: furryblackmoon 11.4.2010 (14:13)
antolinhooo PLIZ POMÓŻCIE ZADANIE JEST PODOBNO PROSTE ALE JA NIE UMIEM... Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: antolinhooo 19.4.2010 (18:57)
Ming Zadanie z histori o Chopinie. Pilne Na jutro!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Ming 5.5.2010 (20:51)
olcik95 Pomoc.! Na jutro to jest.12.maj.2010 r. Wypisz Wszystkich wodzów i bitwy Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olcik95 11.5.2010 (17:33)
paula0207094 ZADANIE NA JUTRO Z HISTORI BŁAGAM !@! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: paula0207094 12.5.2010 (20:59)

Podobne materiały

Przydatność 55% Analiza Finansowa- zadanie

praca w załącznikach

Przydatność 80% Zadanie z fizy

1.46 Z ciała o masie m1= 11000kg następuje strzał w kierunku poziomym. Masa pocisku wynosi m2= 54kg. Oblicz prędkość, z jaką działo zostaje odrzucone wstecz, jeśli prędkość pocisku wynosi v2= 900 m/s. m1= 11000 kg m2= 54 kg v1 = ? v2 = 900 m/s Po = Pk Po=(m1+m2)* V V= 0 – na początku działo jest w spoczynku 0=m2*v2 – m1*v1 m1*v1 = m2*v2 v1=...

Przydatność 75% Zadanie inspektora BHP

JAK ROZUMIESZ ROLE I ZADANIA INSPEKTORA BHP W TWOIM ZAKŁADZNIE Inspektor BHP w zakładzie pracy pełni role doradcze i kontrolne. Podstawowym zadaniem pełniącej role BHP w zakładzi jest okresowa analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektor slużby BHP jest zobowiązany do sporządzenia i przedstawiania pracodawcy co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu...

Przydatność 90% Zadanie z weryfikacji hipotez

Ustalono na podstawie analizy kosztów, że będzie się opłacać się wybudowanie motelu przy trasie komunikacyjnej, jeśli będzie przejeżdżać tą trasą więcej niż 800 samochodów dziennie. W losowe wybrane dni roku liczono ilość przejeżdżających samochodów. Otrzymano następujące rezultaty: 792, 810, 820, 886, 910, 840, 1025, 790, 972, 830, 810, 780, 815, 954, 810, 930, 820. Na...

Przydatność 50% Zadanie z prawdopodobieństwa

Losujemy 5 liczb z 42. Określić prawdopodobieństwo, że wśród tych pięciu wylosowanych liczby trafimy 'trójkę'. Ile razy to prawdopodobieństwo jest większe od wylosowania 'czwórki' i 'piątki'?

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji