Treść zadania
Autor: nati336 Dodano: 24.11.2010 (19:38)
OMÓW MECHANIZM:ZAPYLENIA,ZAPŁODNIENIA,POWSTAWANIA NASIENIA I OWOCÓW U SOSNY I JABŁONI
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
opisz dwie właściwości wody , które są konsekwencją powstawania wiązań Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: kaska_91 12.10.2010 (17:50) |
Opisz proces powstawania moczu: a) pierwotnego b) wtórnego Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Steel1993 23.11.2010 (22:24) |
Podział hormonów ze względu na miejsce powstawania. Oraz wyjaśnij co to Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Adriannna 30.12.2010 (16:20) |
W jednym mm3 nasienia znajduje się 700 tys. plemników. Ile było Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Kuband 7.5.2011 (12:38) |
Omów proces powstawania przeciwciał Przedmiot: Biologia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Konto usunięte 30.3.2012 (19:59) |
Podobne materiały
Przydatność 100% Sosny i świerki.
Występują przeważnie w strefie zimnej i umiarkowanej. Kwiaty mają rozdzielnopłciowe i wiatropylne. Kwiatostany żeńskie rozwijają się zwykle w szyszki. Ich liśćmi są igły lub drobne łuski, jak na przykład u cyprysów, które też należą do drzew iglastych. Wszystkie te drzewa tworzą nieraz olbrzymie lasy lub wchodzą w skład lasów mieszanych. U nas do najbardziej pospolitych...
Przydatność 60% Cykl rozwoju sosny - rośliny nagonasienne.
Cykl rozwojowy sosny Gdy przeniesione wiatrem kiełkujące ziarno pyłku trafi na okienko zalążka, wytwarza łagiewkę pyłkową zawierającą w swym wnętrzu dwie gamety męskie. Jest to przedrośle męskie. Łagiewka wrasta do wnętrza zalążka. Jedna z gamet dociera do gamety żeńskiej i następuje zapłodnienie. Powstała zygota dzieli się wielokrotnie, co prowadzi do uformowania...
Przydatność 70% Mechanizm powstawania gatunków.
GATUNEK:
Zbiór wszystkich osobników łącznie z przodkami i potomstwem mające wspólne pochodzenie i odznaczające się wspólnymi cechami uznanymi za gatunkowe.
Osobniki tego sanego gatunku w naturalnych warunkach swobodnie się krzyżują i wydają płodne potomstwo, przekazują mu charakterystyczne cechy dziedziczne.
1.Drogi powstawania gatunków(specjacji):...
Przydatność 65% Wzort powstawania popularniejszych kwasów
Oto wzory powstawania i nie tylko kilku popularniejszych Kwasów: KWAS CHLOROWODOROWY -Wzór sumaryczny: HCL -Wzór strukturalny: H-CL -Wzór Reszty kwasowej: CL -Wzór powstawania: H2+CL2->2HCL(gaz) 2HCL(gaz)->2HCL(po skropleniu ciecz) KWAS SIARKOWODOROWY -Wzór sumaryczny: H2S -Wzór strukturalny: H \ S / H -Wzór Reszty kwasowej:...
Przydatność 70% Mechanizm powstawania wyładowań atmosferycznych
Powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc unosi się do góry. W trakcie wznoszenia powietrze się rozpręża, a przy rozprężaniu wszystkie gazy bardzo się ochładzają. Tak wygląda wypływ dwutlenku węgla z przebitego naboju do syfonu, rozprężający się gaz ochładza się tak bardzo,...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
pralinka19 24.11.2010 (21:02)
sosna nagonasienne
wytwarza dwa rodzaje szyszek: męskie- małe oraz żeńskie - duże. szyszka żeńska składa się z wielu łusek, na górnej powierzchni każdej łuski nasiennej znajdują się dwa zalążki.
wewnątrz każdego zalążka występuje diploidalna macierzysta komórka makrospory, która dzieląc się mejotycznie wytwarza cztery haploidalne makrospory.
tylko jedna z nich rozwija się dalej w wielokomórkowy makrogametofit.
na każdym makrogamtetoficie występują po 2-3 żeńskie organy płciowe, zawierające po jednej dużej komórce jajowej.
na spodniej stronie każdej łuski w szysce męskiej występują po dwa mikrosporangia. każda z nich zawiera wiele macierzystych komórke mikrospor, z których każda dzieli się mejtoycznie dając cztery mikrospory.
znajdujące się w woreczku pyłkowym mikrospory dzielą się wytwarzając czterokomórkowe ziarna pyłku.
ziarna pyłku wysypują się i są roznoszone przez wiatr.
kiedy ziarno pyłku padnie na szyszkę żeńską, dostaje się do zalążka przez otwór zwany mikropylem i wchodzi w kontakt z makrosporangium.
następnie jedna z komórek ziarna pyłku wydłuża się w łagiewkę pyłkową, która wrasta do makrogametofitu.
druga komórka ziarna pyłku dzieli się tworząc dwa męskie jądra generatywne.
jedno z nich zlewa się z jądrem komórki jajowej tworząc zygotę, drugi zaś zanika. powstająca w wyniku zapłodnienia zygota dzieli się, różnicuje i wytwarza zarodek sporofitu otoczony tkankami gametofitu żeńskiego oraz tkankami sporofitu matecznego. tym złożonym tworem jest nasienie.
tkanki gametofitu żeńskiego zawierające substancje pokarmowe niezbędne do rozwoju substancje pokarmowe niezbędne do rozwoju nazywamy bielmem.
po krótkim okresie wzrostu i różnicowania się, w którym kształtują się liście zarodkowe, zarodek przechodzi w stan spoczynku i pozstaje w tym stanie do czasu kiedy upadnie na ziemię i wykiełkuje.
jabłoń - okrytonasienne
ma kwiaty obupłciowe.
w zalążni znajduje się jedna lub więcej zalążków. w każdym zalążku wyodrębnia się zwykle jedna komórka macierzysta makrospor. dzieląc się mejotycznie wytwarza ona cztery haploidalne makrospory.
tylko jedna z tych makrospor rozwija się w makrogametofit, pozostałe zanikają.
dwa jądra potomne migrują do przeciwległych biegunów komórki, po czym każde z nich dzieli się, a następnie dzielą się jeszcze na cztery jądra potomne. powstały w ten sposób makrogametofit jest ośmio jądrową komórką - woreczek zalążkowy zawierający po cztery jądra na każdym biegunie.
jądra biegunowe przesuwają się do centrum komórki, gdzie ustawiają się obok siebie. jedno z trzech jąder staje się jądrem komórki makrogametofitu, dwa pozostałe zaś (synergidy) oraz trzy jądra na przeciwległym końcu antypody (makrogametofitu) - zanikają.
haploidalna makrospora rozwija się w ziarno pyłku wewnątrz woreczka pyłkowego. następuje wówczas podział jądra: większe jądro wegetatywne (łagiewkowe) i mniejsze jądro generatywne.
ziarna pyłku wysypują się z woreczków pyłkowych są przenoszone przez wiatr, owady, ptaki na znamiona tego samego kwiatu.
na znamieniu ziarno pyłku kiełkuje wytwarzając łagiewkę pyłkową, która wrasta przez szyjkę słupka do zalążka. w czasie wzrostu łagiewki jądro wegetatywne znajduje się stale w jej części wierzchołkowej. jądro generatywne migruje również do łagiewki, gdzie dzieli się tworząc dwa jadra plemnikowe.
dojrzały gametofit męski jest ziarnem pyłku z wykształconą łagiewką pyłkową, zawierająca jądro plemnikowe oraz pewną ilość cytoplazmy,
kiedy łagiewka pyłkowa przeniknie do makrogametofitu, wlewają się do niego oba jądra plemnikowe. jedno z nich przesuwa się w kierunku jądra komórki jajowej i zlewa się z nim.. w ten sposób powstaje zygota (diploidalna).
drugie jądro plemnikowe migruje w kierunku dwu jąder biegunowych, te trzy jądra łączą się ze sobą tworzac jądro bielmowe (3n).
proces ten to podwójne zapłodnie prowadzące do powstania diploidalnej zygoty i triploidalnego bielma.
po zaplodnieniu zygota przechodzi szereg podziałów. tworzy wielokomórkowy zarodek. jadro bielmowe również dzieli się wielokrotnie wytwarzając komórki bielma gromadzące zapasy pokarmowe.
zalążek zawierający zarodek przekształca się w nasienie.
zalążnia rozrasta się i przekształca w owoc. zawiera on tylle nasion, ile zalążków miała zalążnia.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie