Treść zadania

xxprincessexx

napisz referat na temat: Zjednoczenie Włoch i Niemiec.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Próba zjednoczenia Włoch i wyzwolenia Północy spod panowania austriackiego, podjęta w okresie rewolucji1848/49 nie powiodła się państwom włoskim. Była to równocześnie próba zlikwidowania Państwa Kościelnego i obalenia feudalizmu. Jednakże jest ogromnie ważne, że zwyciężyła wówczas idea zjednoczenia pod przewodnictwem Piemontu, który zachował demokratyczną konstytucję. Całe Włochy spoglądały na Piemont z nadzieją, że poprowadzi nadal walkę narodowo- wyzwoleńczą.
    Kiedy Karol Albert rozpoczynał wojnę z Austrią w 1849r., ogłosił narodowi,że Włochy osiągną swoje cele same(Italia farà de se), bez pomocy z zewnątrz. Wówczas hasło to podchwycił ruch Risorgimento, czyli ruch odrodzenia narodowego. Ale po klęsce pod Nawarą opadł entuzjazm dla hasła Italia farà de se.
    Dziesięciolecie pomiędzy klęską pod Nawarą, a wyzwoleniem walki o zjednoczenie zmieniło sytuację na korzyść tej walki. Do czynników sprzyjających zjednoczeniu należy zaliczyć: rozwój świadomości narodowej Włochów, istnienie ośrodka ruchu zjednoczeniowego w Piemoncie, dążenie Północy do ekspansji gospodarczej na Południe, potrzeba zniesienia granic na Półwyspie i wreszcie zainteresowanie sprawą Włoch przez cesarza Napoleona III. Czynnikami utrudniającymi podjęcie walki były: silna pozycja Austrii w Lombardii i Wenecji, stacjonowanie garnizonu francuskiego w Rzymie w celu ochrony władzy papieża nad Państwem Kościelnym i wreszcie brak dostatecznej ilości wojska włoskiego.
    Zjednoczenie popierały obydwa nurty ruchu Risorgimento, choć inaczej wyobrażały sobie ustrój zjednoczonego państwa. Był nurt republikański z Giuseppe Mazzinim i Giuseppe Garibaldim oraz mocharniczy z królem Piemontu z Wiktorem Emanuelem II i jego premierem Camillo Cavouerem.
    Cavour zdobył sobie ogromny autorytet wykraczający daleko poza Piemont. Jego reformy gospodarcze, społeczne i sukcesy w polityce zagranicznej zjednały sobie sympatię Włochów.
    Cesarz Napoleon III należał w młodości do włoskiej organizacji karbonarskiej. Założona wówczas przysięga nadal zobowiązywała go do udziału w walce o wolność Włoch. Włosi oczekiwali zaangażowania się cesarza po stronie bojowników o tworzenie zjednoczonego państwa włoskiego, ale daremnie. Dopiero zamach dokonany przez patriotę włoskiego Felice Orsiniego na orszak cesarski w styczniu 1858r. wpłynął na podjęcie działań przez Napoleona. Rozmowy z cesarzem prowadził Cavour i już w czerwcu 1858r. zawarty został tajny układ francusko- piemoncki w Plombières. Francja miała wspólnie z armią Piemontu wystąpić przeciwko Austrii.
    W następnym roku doszło do wojny. Już po pierwszych zwycięstwach cesarz- ku zjednoczeniu Włochów- przerwał działania i zawarł rozejm. Podpisano preliminaria pokojowe w Villafranca. Austria zrzekła się Lombardii na rzecz Francji, którą ta przekazała Piemontowi. Za udzielana pomoc Francja wytargowała od Piemontu Sabaudię i Niceę. Zdecydowano też, że powstanie konfederacja włoska pod przewodnictwem papieża. Włosi jednak nie zaakceptowali tej ostatniej decyzji i walka o zjednoczenie trwała nadal. W poszczególnych księstwach wybuchły powstania. W Parmie, Modenie, Toskanii i innych państewkach obalono władców feudalnych i ogłoszona ich przyłączenie do Piemontu.
    W marcu 1860r. odbył się plebiscyt we Włoszech środkowych. Ludność zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za przyłączeniem do Piemontu ziem Państwa Kościelnego, mimo że już w czasie trwania plebiscytu papież Pirus IX wyklął „grabieżców”.
    Chociaż we wszystkich walkach brali udział zarówno republikanie jak i monarchiści, to poddanie się władzy Piemontu oznaczało zwycięstwo nurtu monarchicznego. Wydaje się, że większość Włochów akceptowała monarchię.
    Poza władzą Wiktora Emanuela II pozostawało jeszcze Południe. Inicjatywę przejął Garibaldi. Garibaldi był oddaniem Francji Nicei, jego rodzinnego miasta. Dlatego wszystko wskazywało, że stracił zaufanie do monarchii. Na własną rękę zgromadził w Genui ochotników z różnych stron Włoch- sporą grupę nich stanowili emigranci sycylijscy. 6 maja 1869r. wyruszył z nimi z Genui na dwóch parowcach i w pięć dni później wylądował w Marsali na Sycylii (wyprawa miesiąca). Rozbił wojska królewskie i wkrótce opanował wyspę przy entuzjastycznym poparciu miejscowej ludności. Garnęli się do niego liczni ochotnicy, z którymi następnie wylądował w Kalabrii i ruszył na Neapol. Miasto zdobył bez trudu i właściwie całe południowe Włochy znalazły się pod władzą republikanina Garibaldiego. Sytuacja wzbudzała powszechny niepokój, bowiem groziła wojną domową. Nie chcąc dopuścić do tryumfu republikanów, Wiktor Emanuel II i Cavour wysłali wojska przeciw Garibaldiemu. Do wojny jednak nie doszło, gdyż Garibaldi stawiał sprawę jedności i zgody narodowej ponad swoimi przekonaniami. Ku zdumieniu wszystkich w momencie decydującego spotkania wzniósł okrzyk: „Niech żyje król!”.
    W październiku 1860r. w Królestwie Obojga Sycylii przeprowadzono plebiscyt, którego wynik zadecydował o połączeniu tego państwa z resztą zjednoczonych ziem. 18 lutego 1861r. w Turynie zebrał się parlament sardyński, który premier Cavour przekształcił w ogólnowłoski.. 17 marca tego roku Wiktor Emanuel II ogłosił się królem włoskim. W ten sposób nastąpiło oficjalne zjednoczenie Włoch. Tymczasową stolicą został Turyn, a później Florencja. Jako konstytucję przyjęto statut Albertyński (obowiązywał do II wojny światowej). Dotychczas obowiązujące w Piemoncie barwy: zielony, biały i czerwony, stały się barwami narodowymi.
    Podczas wojny Prus z Austrią w 1866r. Włochy poparły Prusy i chociażw starciach z Austriakami poniosły same porażki, to jednak pokój zawarty w Wiedniu 3 października przyznawał im Wenecję. Austria oficjalnie uznała istnienie Państwa Włoskiego.
    Kiedy wybuchła wojna francusko- pruska w 1870r., garnizon francuski został wycofany z Rzymu, gdzie dotąd strzegł władzy papieża nad okrojonym Państwem Kościelnym. To ułatwiło Włochom wkroczenie do państwa 20 września i ogłoszenie Rzymu stolicą królestwa. Papież Pirus IX nie uznał faktów dokonanych siłą, nie uznał faktu istnienia nowego państwa i nie chciał przyjąć żadnych gwarancji od królestwa. Ogłosił się „więźniem Watykanu”, co podtrzymywali jego następcy. Nastał okras wrogości między państwem włoskim, a Stolicą Apostolską. „Kwestia rzymska” stała się poważnym problemem i wiele lat oczekiwała na rozwiązanie (aż do 1929r.).
    Przed młodym państwem włoskim stanęły liczne trudności, przede wszystkim gospodarcze. Trudniejsze do zjednoczenia politycznego było zrównanie poziomu zacofanego Południa z uprzemysłowioną Północą. W całym państwie było prawie 75% analfabetów. Równocześnie nowo powstałe państwo zapragnęło odgrywać znaczącą rolę międzynarodową. Rodziły się w nim dążenia do posiadania kolonii.

    Prosze

Rozwiązania

Podobne zadania

kane Referat PODZIAŁ DZIELNICOWY W POLSCE W 1138r. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:55)
Azuka89 Referat Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Azuka89 11.4.2010 (12:34)
cenzura Referat!!! Wojna secesyjna!!! Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: cenzura 19.4.2010 (21:45)
Free Referat z WOKu Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Free 19.4.2010 (22:37)
Natunia Powstanie kościuszkowskie szansa czy upadek państwa polskiego- referat Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: Natunia 24.4.2010 (09:32)

Podobne materiały

Przydatność 50% Zjednoczenie Niemiec

Niemcy po Wiośnie Ludów. Wzrost znaczenia Prus - wojna z Austrią. * Wielkie zagadnienia ludzkości rozwiązuje się nie mowami i uchwałami większości, jak to błędnie mniemano w latach 1848 i 1849, lecz krwią i żelazem. * Otto von Bismarck Przegrana demokratów oraz liberalnej burżuazji w Wiośnie Ludów przywróciła konserwatywne rządy w wielu krajach niemieckich....

Przydatność 50% Zjednoczenie Niemiec

Przegrana demokratów oraz liberalnej burżuazji w Wiośnie Ludów przywróciła konserwatywne rządy w wielu krajach niemieckich. Bardziej liberalne stosunki panowały jedynie w Bawarii i Badenii. Nie można było jednak zahamować procesów gospodarczych oraz społecznych. W latach trzydziestych XIX wieku rozpoczęły działalność różne związki i stowarzyszenia, które w odezwach i...

Przydatność 100% Zjednoczenie Niemiec.

Zjednoczenie Niemiec 1.Koncepcje zjednoczenia Niemiec: -koncepcja Małych Niemiec -koncepcja Wielkich Niemiec. 2. Inicjatorami procesu zjednoczenia Niemiec byli: -król Prus od 1861 Wilhelm I Hohenzollern -premier Prus od 1862- Otto von Bismark. 3. Etapy zjednoczenia Niemiec: -utworzenie niemieckiego związku celnego z inicjatywy Prus w 1834 (w jego skład weszło 18 państw...

Przydatność 70% Zjednoczenie Włoch. Zjednoczenie Niemiec

ZJEDNOCZENIE WŁOCH Od 04.03.1848r. Królestwo Sardynii (Piemontu) było jedyną monarchią konstytucyjną na ziemiach włoskich. Burżuazja uważała zjednoczenie ze niezbędny warunek dalszego ich rozwoju gospodarczego. Camillo Cavour, który w 1852r. został premierem, uznał plan zjednoczenia Włoch za realny. W czasie wojny krymskiej Sardynia przyłączyła się do koalicji...

Przydatność 50% ZJEDNOCZENIE NIEMIEC 1990

Zjednoczenie Niemiec było największym wydarzeniem lat dziewięćdziesiątych. 3 października 1990 r. połączyły się dwa państwa niemieckie – RFN i NRD. Przez ponad 40 lat dzieliły je najbardziej na świecie strzeżone granice, różne systemy społeczno-polityczne oraz inne prawa i odmienne traktowanie człowieka. Wschodnie Niemcy – RFN – znajdowały się w tym czasie w strefie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji