Treść zadania

ada135

Wojny grecko-perskie.(referat)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Wojny grecko-perskie - podjęte w latach 499-449 p.n.e. próby podboju Grecji przez perskie imperium Achemenidów.

    Okres wojen zakończył tzw. pokój Kalliasa w 449 r. p.n.e., na mocy którego Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność greckich kolonii.

    Przyczyny konfliktu

    Wojnę tę opisuje Herodot w swym dziele pt. Dzieje. Przyczyn dopatruje się w mitologicznych wydarzeniach, a mianowicie w uprowadzeniach kobiet z wybrzeży zarówno greckich jak i fenickich, na czele z najsłynniejszym porwaniem Heleny, czego skutkiem miała być inwazja na Troję achajskich wojsk. Herodot uważał zaś, że wojna Greków z Persami była punktem kulminacyjnym zmagań Wschodu z Zachodem.

    Rzeczywiste przyczyny konfliktu były inne. Rosnące w siłę imperium perskie po opanowaniu państwa Krezusa dążyło do zdobycia wybrzeża Azji Mniejszej, które zamieszkane było przez Greków. Miało do tego podstawy "prawne" bowiem, Krezus podporządkował sobie wcześniej te tereny, ponadto istnienie wolnych polis w pobliżu stolicy satrapii lidyjskiej, Sardes było niebezpieczne ze względu na możliwość wybuchu buntów wśród podległych ludów. Miasta te podporządkowały się władcy perskiemu, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, bowiem handel z Egiptem był w tym czasie bardzo rozwinięty, a Egipt od najazdu Kambizesa w 526 r. p.n.e. wchodził w skład państwa perskiego, co mogłoby utrudnić wymianę handlową w przypadku obrony wolności.

    Satrapowie mieszali się w sprawy wewnętrzne tych miast, wybierając tyranów, którzy z czasem stali się znienawidzeni a miasta zawiązały sojusz na czele z Miletem, który doprowadził do wybuchu powstania w 499 r. p.n.e.
    Powstańcy odnieśli początkowo spektakularne sukcesy, np. zdobyli i spalili Sardes, jednak przybycie perskiej armii przerwało natarcie i miasta zostały zdobyte, lub poddały się. Jedynie Milet został ukarany za wybuch powstania zburzeniem całego miasta i rzezią mieszkańców.

    Powstanie jońskie upadło w 494 r. p.n.e. Dariusz I uznał, że należy podporządkować sobie całą Grecję, aby w Jonii zapanował pokój. Jego decyzja była związana także z udzieleniem pomocy powstańcom przez Ateny w postaci 20 okrętów, które dotarły do Miletu za późno aby zmienić los miasta ale zebrały uciekających z Miletu mieszkańców, jednak taki gest wystarczył, aby usprawiedliwić inwazję.
    Przebieg powstania

Podobne zadania

agussiekk Rekonkwista . PILNE . Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: agussiekk 6.4.2010 (15:58)
nessie93 Sanacja kontra opozycja-pilne Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nessie93 7.4.2010 (14:50)
joannaferuga3 PILNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 8.4.2010 (19:48)
samotna1821 ''Z czym kojarzy Ci sie katyn?'' jako haslo.prosze pilne Przedmiot: Historia / Gimnazjum 5 rozwiązań autor: samotna1821 14.4.2010 (19:31)
jooanna_ pilne! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: jooanna_ 15.4.2010 (16:12)

Podobne materiały

Przydatność 65% Wojny grecko-perskie.

Główną przyczyną zaistnienia sporu między państwem greckim i perski było obkładanie przez Persów wysokimi daninami państw greckich. Na terenie Azji Mniejszej, ingerencja Persów w wewnętrzne sprawy polis, popieranie tyranów i żądania dostarczanie oddziałów zbrojnych, jak i statków wojennych. Ciemiężone miasta w roku 500 p.n.e. zapoczątkowały powstanie. Na jego czele...

Przydatność 50% Wojny Grecko -> Perskie

Wojna Peloponeska Do 431 roku p.n.e. panował spokój w Atenach. Lecz w 431 roku p.n.e. Sparta rozpoczęła wojnę z Atenami oraz sojusznikami obu polis. Sparta miała przewagę na ladzie a Ateny na morzu, w końcu Spartaninie poprosili o pomoc Persów. Sparta wzbogaciła się o duża ilość okrętów wiec stanowiła już potęgę i na ladzie i na morzu. Ateny musiały się poddać. W...

Przydatność 80% Wojny Grecko Perskie

Powstanie potęgi państwa perskiego Około V wieku p.n.e. na Bliskim Wschodzie powstało potężne państwo, nazywane od ich twórców, Persów - Persją. Persowie był to lud zamieszkały krainy Iraku nad Zatoką Perską. Twórcą potegi owego państwa był Dariusz Wielki - doskonały wódz, mający duży autorytet wśród ludu. Wkrótce tereny państwa powiększyły się o...

Przydatność 50% Wojny grecko-perskie

Około V wieku przed nasza erą powstało potężne państwo, nazywane od ich twórców, Persów - Persją. Twórcą potęgi owego państwa był Dariusz Wielki - doskonały wódz, mający duży autorytet wśród ludu. Wkrótce tereny państwa powiększyły się o Mezopotamię, Fenicję, sąsiadujące z nią krainy położone nad Morzem Śródziemnym oraz o Egipt. Z czasem podporządkowali...

Przydatność 75% Wojny grecko-perskie i wojna peloponeska

Przyczyny: -II poł. VI w.p.n.e.-Persja obejmuje obszary Azji Mniejszej z koloniami greckimi -Persowie narzucają koloniom greckim daniny, podatki -Persowie nie tolerowali wolności Greków -bunty Miletu, powstanie w Jonii-499-494r.p.n.e.-(494r.p.n.e-upadek Miletu, powstanie kolonii greckich na wybrzeżu Azji Mniejszej kończy się właśnie wspomnianym upadkiem Miletu.) Przebieg: I...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji