Treść zadania

Pat_93

W drugiej połowie XVI w. plony zbóż w Polsce spadają, a przecież to okres, kiedy Polska sprzedaje duże ilości zboża do Europy Zachodniej. Jak to jest możliwe? Czym wytłumaczysz wzrost produkcji przy spadku plonów?

Dlaczego wysokość plonów spada w Polsce już na przełomie XVI i XVII wieku, więc przed wojnami szwedzkimi i kozackimi, i pozostaje daleko w tyle za Anglią i Niderlandami? Dlaczego plony zbóż są w Polsce niskie? Pamiętaj, że na poziom plonów mają wpływ: wydajność ziemi, technika uprawy roli, wydajność pracy.

Jak to się działo, że holenderscy czy angielscy kupcy kupowali chętnie (a więc po korzystnych dla siebie cenach) polskie zboże, mimo że to właśnie w ich krajach w XVI wieku miał miejsce dynamiczny wzrost plonów czterech zbóż, a plonu polskich zbóż były niskie? Polskie zboże było tanie. Dlaczego?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

DAriuszka 1,wymien postanowienia kongresu wiedenskiego w sprawie Polski?? 2,wyjasnij Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: DAriuszka 29.3.2010 (13:40)
izonek089 Obraz esesmana w literaturze polski. 3 przykłady. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: izonek089 30.3.2010 (20:56)
nnaattii1991 skutki zniesienia niewolnictwa w usa w 19 wieku Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: nnaattii1991 26.4.2010 (21:26)
nnaattii1991 Sytuacja na Bałkanach w 19 i 20 wieku Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: nnaattii1991 26.4.2010 (21:26)
dzastin405 1.Przyczyny rewolucji w Anglii w 17 wieku 2.Przebieg rewolucji Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: dzastin405 5.5.2010 (20:07)

Podobne materiały

Przydatność 65% Gospodarka Polski w XVI wieku.

Rozwój gospodarki Polski w XVI wieku związany jest między innymi z włączeniem się kraju w europejską wymianę towarową <br> Osadnictwo, choć rozwijało się, miało inny niż wcześniej – wewnętrzny - charakter. Zasiedlano głównie mało wykorzystane wcześniej obszary kraju. Przejawiało się ono w powiększaniu wsi istniejących, jak i zakładaniu nowych. Odbywało się...

Przydatność 50% Gospodarka Polski w XV i XVI wieku

Mówiąc o XV i XVI w. w Polsce mamy na myśli wspaniały rozwój kultury i sztuki, oraz szybki wzrost wydajności gospodarki kraju. Wiek XVI został nazwany „złotym wiekiem” kultury polskiej – wzrosło wtedy znaczenie Polski w różnych dziedzinach życia na arenie międzynarodowej. Nigdy wcześniej, ani nigdy później, nasz kraj nie osiągnął poziomu jak w tym wieku. Na pocz. XV...

Przydatność 55% Gospodarka Polski na tle przemian ekonomicznych w Europie w XIX wieku

Cesarz Wilhelm II miał jak najbardziej powody, żeby nazwać XIX wiek "wspaniałymi czasami", gdyż lata XIX wieku to okres głębokich przemian, obejmujący wszystkie dziedziny działalności człowieka- począwszy od nauki, a kończąc na muzyce i szkolnictwie. Okres ten to czas wzrostu liczebności ludzi, to ogromny postęp techniczny, to także szybki rozwój kapitalizmu- przemysłu i...

Przydatność 65% Gospodarka Polski - przemiany strukturalne.

Po II wojnie światowej za główny czynnik rozwoju gospodarczego w Polsce uznano przemysł. W okresie powojennym to właśnie uprzemysłowienie kraju było głównym celem polityki gospodarczej. Wzrost produkcji przemysłowej w latach pięćdziesiątych przekraczał nawet 25% rocznie. I chociaż w późniejszym czasie uległ spowolnieniu, nadal był wysoki, wahając się w poszczególnych...

Przydatność 55% Gospodarka Polski od średniowiecza

GOSPODARKA POLSKI OD ŚREDNIOWIECZA DO OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO XIII w. – XV w Od XIII w. lokowano wsie na prawie niemieckim. Chłopi byli obciążeni czynszem wobec swojego pana. Pomyślność wsi wynikała z zapotrzebowania na żywność w polskich miasteczkach, zwłaszcza w XIII – XV w. Szlachta otrzymywała od poddanych czynsz w wysokości ustalanej podczas lokacji wsi. W XV wieku...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji