Treść zadania
Autor: kane Dodano: 4.4.2010 (13:55)
Referat PODZIAŁ DZIELNICOWY W POLSCE W 1138r. Dzięki
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Referat Przedmiot: Historia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Azuka89 11.4.2010 (12:34) |
Referat!!! Wojna secesyjna!!! Przedmiot: Historia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: cenzura 19.4.2010 (21:45) |
Referat z WOKu Przedmiot: Historia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: Free 19.4.2010 (22:37) |
Powstanie kościuszkowskie szansa czy upadek państwa polskiego- referat Przedmiot: Historia / Liceum | 2 rozwiązania | autor: Natunia 24.4.2010 (09:32) |
referat Przedmiot: Historia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: xxprincessexx 28.4.2010 (18:16) |
Podobne materiały
Przydatność 55% Polska w 1138 r.
Polska w 1138 r. Umierając w 1138 roku książę Bolesław III Krzywousty ustanowił swoim testamentem nowy ustrój państwa polskiego. Głównym celem tego aktu było zapobieżenie bratobójczym walkom pomiędzy synami zmarłego władcy, do których dochodziło każdorazowo od śmierci Mieszka I. Najwyższą władzę sprawować miał najstarszy przedstawiciel rodu, młodsi rządziliby w...
Przydatność 70% Kultura oświecenia w Polsce - referat.
Oświecenie obejmuje w Polsce okres od drugiej poł. XVIII w. do ok. 1830 r.. W tym czasie, walka zmierzała do ograniczenia swobód i wolności szlacheckiej. Kulturze i ludziom oświecenia przyszło walczyć jednocześnie z sarmatyzmem i konserwatyzmem szlacheckim oraz z zagrożeniem bytu państwowego. .:: Rozwój publicystyki najwybitniejszych nauk ::. Działalność najwybitniejszych...
Przydatność 50% Tlenowce - referat
Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...
Przydatność 65% Napoleon - referat
Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. A zaczęło się na nieco dzikiej wyspie Korsyce. Był rok 1769, gdy w rodzinie...
Przydatność 80% Ludność - referat.
LUDNOŚĆ Eksplozja demograficzna Pisarz science fiction i autor książek z dziedziny demografii , Isaac Asimow , już kilka lat temu sformułował dramatyczne ostrzeżenie .,,Rosnąca ilość ludności ziemi stworzy w końcu świat bez nadziei , chwycony w kleszcze przez głód i desperację . Będzie on groźniejszy niż ten z czasów pierwotnej dżungli , bowiem dysponujemy bronią...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
Konto usunięte 5.4.2010 (19:11)
PRZEBIEG WYDARZEŃ:
Władca Polski, Władysław Herman podzielił Polskę na trzy dzielnice:
-Małopolska i Śląsk (dla syna - Bolesława Krzywoustnego)
-Wielkopolska i Kujawy (dla syna - Zbigniewa)
-Mazowsze (dla samego siebie)
Pomiedzy braćmi, Bolesławem i Zbigniewem doszło do walki o władzę całkowitą nad państwem, którą wygrał Krzywousnty. Zbigniew w tej sytuacji poprosił o pomoc cesarstwo, które szukając korzyści, postanowiło mu pomóc, jednak nieskutecznie. Jego atak został odparty, co umocniło sytuację polityczną Polski.
Bolesław Krzywoustny przed śmiercią chciał zapobiec walkom pomiędzy jego synami, takim jakie miały miejsce pomiędzy nim a Zbigniewem, oraz chciał zapewnic ojczyźnie sprawną władzę. Dlatego spisał testament. Zorganizował wiec, którego uczestnicy (głownie możnowładcy i biskupi) mieli dopilnować przestrzegania jego zasad.
Głownymi postanowieniami ów testamentu były:
1. Podzielenie dzielnic pomiędzy synów:
-Władysław (Śląsk)
-Bolesław (Mazowsze z Kujawami)
-Mieszko (Wielkopolska)
-Henryk (Ziemia Sandomierska)
-Kazimierz, najmłodszy syn Bolesława Krzywoustnego nie otrzymał dzielnicy, ponieważ przed spisaniem testamentu jeszcze nie było go na świecie
2. Dzielnice były dziedziczne przez synów ich władców. Właściciele dzielnicy nie mogli ze sobą walczyć.
3. Ziemia Krakowska i łężycko-sieradzka były nazywane dzielnicą senioralną. Władzę nad nią miał sprawować najstarszy książę (senior) z rodu Piastów (zasada pryncypatu). Senior poza dodatkową ziemią również stawał na czele Polski, sprawował rolę reprezentacyjną kraju, decydował o wojnie i pokoju, mianował biskupów, miał zwierzchwnictwo nad Pomorzem Gdańskim.
Pomimo zasady pokoju wewnątrz kraju (opisane w punkcie 2) synowie Krzywoustnego dążyli do wojen pomiędzy sobą. Rozpoczął się spór pomiędzy juniorami a seniorem.
Pierwszym seniorem Polski był Władysław. Jego bracia, Mieszko i Bolesław potrzebowali sprzymieżeńców, nadawali więc im przywileje, co prowadziło do złej organizacji państwa. Taka sytuacja na rękę była możnowładcom. Mieli oni również poparcie arcybiskupa gnieźnieńskiego, który wyklął Władysława za to, że toczył bitwy z braćmi. Władysław musiał opuścić granice Polski (czemu zawdzięcza przydomek "wygnaniec"). Miał on jednak sprzymierzeńców w cesarstwie (jego żona wywodziła się z rodziny cesarskiej), co postanowił wykorzystać. Cesarz Fryderyk Barbarossa dążył wtedy do tworzenia państwa uniwersalnego (coś na styl Imperium Rzymskiego), tak więc miał pretekst by zaatakować Polskę. Dotarł aż pod Poznań, więc ówczesny senior Bolesław Kędzierzawy musiał ulec i przyjąc podane mu warunki. Złożył hołd cesarzowi, zapłacił okup, zobowiązał się oddać dzielnice Władysława (Śląsk) jego potomkom, którzy wkrótce powrócili do Polski by zająć Śląsk.
Następnym seniorem był Mieszko Stary, bardzo dobry władca silnej ręki, co z z kolei nie na rękę było możnowładcom. Wyniesli oni wtedy na tron Kazimierza Sprawiedliwego, co było niezgodne z zasadą senioratu, ponieważ Mieszko wtedy jeszcze żył.
Kazimierz za swoich rządów nadał duchowieństwu przywileje i uznał zwierzchnictwo cesarza.
Nastepnie w Polsce panował Leszek Biały, zdobywając spore uznanie w społeczeństwie oraz papieża, co prawdopodobnie nie spodobało się jego przeciwnikom. Zmarł podczas wiecu, prawdopodobnie za sprawą wrogów.
Po śmierci Leszka Białego zanikła zasada pryncypatu. Jego brat, Konrad mazowiecki toczył bój o władzę z Laskonogim, jednak wygrał go inny kandydat, mianowicie Henryk Brodaty.
Henryk dążył do ujednolicenia państwa (udało mu się zjednoczyć Małopolskę, Śląsk, Wielkopolskę), miał w planie koronacje jego syna, Pobożnego, lecz przeszkodził mu najazd Turków, którzy podczas bitewzabili syna Henryka.
Do walki o tron powrocil Konrad mazowiecki, prawdopodobnie porwal Henryka Brodatego. Na swoim koncie ma również taką "zasługę" jak sprowadzenie naszych przyszłych wrogów Krzyżaków na Ziemię Chełmicką. Jednak i Konrad mazowiecki został wypędzony z kraju przez syna Leszka Białego.
Bolesław V Wstydliwy swoją władzę skupiał głównie na Małopolsce. Jego panowanie na pewno nie było dobre, bo za jego czasów Polska utraciła Ziemie Lubuską na rzecz Branderburgów (państewko niemieckie).
Następny władca - Leszek Czarny. Prowadził on liczne kampanie wojenne przeciw sąsiadom (np. Tatarzy, Litwa). Jego rządy ogólnie były całkiem mocne, co jak zwykle nie podobało sie możnowładcom. Wybuchł konflikt, który wygral Leszek. Szukając sojuszników zaczął popierać rozwój miast, co dało mu wsparcie mieszczaństwa. Umarł bez potomka.
Na następce wyznaczono Henryka Probusa, za którego rządów rozpoczął sie spór z Władysławem Łokietkiem. Kiedy zmarł na swego nastepcę wyznaczył Przemysła II.
Przemysłowi II udało się zjednoczyć Ziemię Krakowską, Pomorze Gdańskie i Wielkopolskę. Doszło nawet do jego koronacji. Zmarł z ręki Branderburgów.
Nastepnie w Polsce panował władca Czech (unia personalan Czech i Polski), czyli Wacław II. Był on koronowany. Zjednoczył większość kraju (jedynie bez Śląska i Mazowsza). Lecz przeciwko jego panowaniu, a konkretniej panowaniu Czech rozpoczęły się bunty. Ich przyczyną było również to, że wprowadzono urząd starosty (jeden z najważniejszych), który był głownie w rękach Niemców i Czech. Nie podobały się również plany oddania Pomorza Gdańskiego Branderburgii w zamian za inne ziemie.
Zbiegły wcześniej z kraju Władysław Łokietek porócił ze wsparciem Węgier. Zajął Sandomierz, a po śmierci przeciwników (m. in. Wacława II) przejął Kraków i Pomorze, czym zyskał sobie poparcie społeczeństwa.
TRZY NAJWAŻNIEJSZE PRÓBY ZJEDNOCZENIA PAŃSTWA:
1. Henryk Brodaty i Pobożny (Monarchia Henryków Śląskich)
2. Przemysł II
3. Wacław II
ZAGROŻENIE ZEWNĘTRZNE POLSKI:
1. Krzyżacy, uniezależnili sie od Polski i zaczeli z nią walki (Pomorze)
2. Branderburgia, przjęła np. Ziemie Lubuską.
3. Mongołowie, nie graniczyli bezpośrednio z Polską, nie chcieli zdobywać ziem, lecz napadali by łupić nasz kraj.
KILKA DAT:
1138r. - śmierć Bolesława Krzywoustnego
1146r. - pierwsze naruszenie statutu Krzywoustnego, wygnanie Władysława
1226r. - sprowadzenie Krzyżaków
1241r. - najniebezpieczniejszy najazd Mongołów
1320r. - koronacja Władysława Łokietka, koniec podziału dzielnicowego
PRZYCZYNY NIEPOWODZENIA PODZIAŁU:
Mentalnośc, tradycje, język... Polska nadal była jednym narodem, którą panowała jedna dynastia (Piastów).
Podział administracyjny kościoła na biskupstwa nie synchronizował się z podziałem na dzielnice, co wprowdzało spory chaos.
Rycerstwu zależało na silniejszych władcach, bowiem panował feudalizm, a ich panami byli właśnie oni.
Mieszczaństo potrzebowało ujednolicenia, aby lepiej handlować. Brak granic wewnątrz państwa, to zniknięcie dodatkowych ceł i opłat. Dodatkowo podczas wypraw handlowych liczyło sie bezpieczeństwo podróży, a im lepsza organizacja w państwie, tym mniejsze zagrożenia napadów.
Link do referatu:
www.sciaga.pl
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie