Treść zadania

Rudaa

Praca na temat pracownika socjalnego, czym się zajmuje, kim jest itd. Błagam

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Pracownik socjalny – zawód, w którego zakresie leży działalność w środowiskach społecznych, gdzie znajdują się jednostki wymagające pomocy w usamodzielnieniu, odzyskaniu lub umocnieniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. Swoje czynności opiera on na ustalonej naukowo diagnozie społecznej. Ma on integrować działania wokół rodziny oraz jej środowiska społecznego i lokalnego. Praca jego ma na celu pedagogizowanie działań wsparcia oraz stosowanie profilaktyki, której zadaniem jest uzupełnić system polityki społecznej kierowanej do rodziny i osób samotnych.

    Powinien on zadbać o zapewnienie swoim klientom podstawowych warunków do życia poprzez pomoc:

    * finansową
    * rzeczową
    * psychiczną

    Pracownik socjalny powinien również przyczyniać się do wzmacniania zdolności swoich podopiecznych do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów oraz aktywizować zawodowo i społecznie, w czym współpracuje z doradcą zawodowym i psychologiem oraz innymi członkami zespołu interdyscyplinarnego.


    Specyfika zawodu

    Za najstarszą i najbardziej podstawową wartość w pracy socjalnej uznawana jest godność osoby ludzkiej.

    Praca socjalna jest działalnością o charakterze pomocowym. Podstawowym jej celem jest niesienie pomocy ludziom w znajdującym się w różnych sytuacjach, nie tylko związanych z problemami materialnymi, ale także psychicznymi, emocjonalnymi czy duchowymi Praca socjalna może przyjmować rożne formy, od pomocy doraźnej, po długofalowe działania skierowane na wspieranie rozwoju jednostek, grup i całych społeczności. Jako najważniejsze formy pracy socjalnej wymienia się:

    1. ratownictwo, rozumiane jako działalność doraźna będąca natychmiastową reakcją na zaistniałą kryzysową sytuację. Przykładem ratownictwa jest organizacja schronienia dla ofiar powodzi lub działalność noclegowni dla bezdomnych.
    2. opieka, czyli działalność zindywidualizowana, obejmująca te wszystkie sytuacje życiowe, w których ludzie nie są w stanie poradzić sobie w obliczu zdarzeń losowych czy choroby. Z tą formą pracy socjalnej mamy do czynienia np. w ośrodkach dla osób przewlekle chorych, domach małego dziecka.
    3. pomoc, czyli działania, mające wspierać prawidłowy rozwój osób zarówno zagrożonych socjalnie, jak i wszystkich członków danej społeczności. Przykładem takiej działalności są kluby seniora, poradnie społeczno-zawodowe, świetlice socjoterapeutyczne.
    4. kompensacja polegającą na wyrównywaniu braków, utrudniających prawidłowy rozwój i funkcjonowanie.

    W Polsce pracownik socjalny może być zatrudniony w:

    * regionalnym ośrodku polityki społecznej
    * powiatowym centrum pomocy rodzinie
    * ośrodku pomocy społecznej
    * organizacji pozarządowej
    * centrum integracji społecznej
    * klubie integracji społecznej
    * ośrodku interwencji kryzysowej
    * domu pomocy społecznej
    * innych jednostkach pomocy społecznej
    * placówce służby zdrowia
    * zakładzie karnym

    Ponieważ pracownik socjalny pracuje w środowisku, ale także w placówkach stacjonarnych, takich jak m.in.: dom pomocy społecznej. Praca socjalna jest usługą świadczoną zwłaszcza w środowisku zamieszkania klienta, którego wspiera i to dlatego z jego pracą wiążą się zagrożenia wynikające z przebywania z osobami uzależnionymi, zakażonymi wirusem HIV, chorymi na różne choroby zakaźne, cierpiącymi na zaburzenia psychiczne lub przebywającymi wcześniej w zakładzie karnym. Oprócz możliwości zarażenia się chorobami zakaźnymi jest on narażony także na pobicie czy inną przemoc fizyczną, co może przyczynić się do powstania u niego różnego rodzaju obciążeń psychicznych.

    Pracownikowi socjalnemu podczas wykonywania czynności przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

    Osoba pracująca w tej grupie zawodowej powinna posiadać wiedzę z:

    * socjologii
    * pedagogiki
    * psychologii
    * podstaw medycyny
    * prawa
    * animacji lokalnej
    * ekonomii
    * zarządzania

    Załączniki

Rozwiązania

Podobne zadania

bosman1216 Co to jest Degradacja Środowiska Naturalnego ?? Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: bosman1216 30.9.2010 (23:46)
katerine93 co to jest katastrofa naturalna? Przedmiot: PO / Liceum 3 rozwiązania autor: katerine93 19.10.2010 (20:08)
kwiat2010 Co to jest kolba i osłona spustu? Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: kwiat2010 30.10.2010 (21:39)
domi11074 referat na temat dobro kultury Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: domi11074 29.1.2011 (15:44)
justysia5432 czym jest bieda dziecka? jakim zagrożeniem dla społeczeństwa jest Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: justysia5432 3.3.2011 (17:53)

Podobne materiały

Przydatność 75% Psychopatologia a praca pracownika socjalnego.

Temat : Psychopatologia a praca pracownika socjalnego. Pracownik socjalny jako osoba, która działa na rzecz innych, potrzebujących osób, które często są pokrzywdzone przez los ma bezpośredni kontakt z „psychopatologią”. Często mówi się ,że rodzina z problemem alkoholowym to rodzina patologiczna. Ma to między innymi związek z następstwami jakie niesie za...

Przydatność 80% Sylwetka Pracownika Socjalnego

POBIERZ PLIK O NAZWIE PRACOWNIK SOCJALNY :)

Przydatność 85% Role zawodowe pracownika socjalnego. Pojęcie i funkcje pracownika socjalnego.

„Pracownikiem socjalnym może być osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, tzn. ukończyła szkołę pracowników socjalnych lub studia wyższe o kierunku: praca socjalna, polityka społeczna, resocjalizacja, socjologia, pedagogika, psychologia lub inne pokrewne (…) pracownikiem socjalnym może być również osoba z wyższym wykształceniem o kierunku niewymienionym, powyżej,...

Przydatność 65% Czym zajmuje się biologia?

1. Biologia jest to nauka o życiu. Przykładowe dziedziny biologii: ? ekologia? nauka badająca zależności zachodzące pomiędzy organizmami a środowiskiem. ? zoologia- nauka o zwierzętach. ? anatomia- budowa wewnętrzna organizmów. ? morfologia- budowa zewnętrzna organizmów. ? biochemia- budowa związków chemicznych wchodzących w skład żywych organizmów....

Przydatność 60% Czym zajmuje się technologia informacyjna ?

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA Jedna z dziedzin informatyki (włącznie ze sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem używanym do tworzenia, przesyłania, prezentowania i zabezpieczania informacji), łącząca telekomunikację, narzędzia i inne technologie związane z informacją. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą, których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji