Treść zadania

matigraaa

'MOJA PIOSNKA' NORWIT;
1CO JEST PODMIOETM LIRYCZNYM
2JAK POKAZANY 3JEST 3OBIEKT TESKNOTY ??????
POMOCY!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W epoce romantyzmu wielu wybitnych artystów polskich emigrowało z kraju. Zdecydowali się oni na ten krok, ponieważ nie mogli tworzyć na ziemiach objętych zaborami, gdzie panowała wszechobecna cenzura oraz kontrola obywateli. Jednym z ówczesnych emigrantów był Cyprian Kamil Norwid - wybitny poeta – niezrozumiany za życia, ale doceniony po śmierci. W wierszu pt. „Moja piosnka (II)” opisał on swoją ukochaną ojczyznę jako kraj piękny i przyjazny innym ludziom.

    „Moja piosnka (II)” ma formę litanii, składa się z sześciu zwrotek – każda z nich kończy się słowami: „tęskno mi, Panie...”. Wiersz ten jest apostrofą do Boga. Podmiot liryczny występuje w pierwszej osobie, o czym świadczą zwroty: „tęskno mi”, „nie wiem”. Jest to liryka bezpośrednia, która ma charakter refleksyjny. Język występujący w utworze jest prosty i zrozumiały dla czytelnika.
    W pierwszej zwrotce wiersza podmiot mówiący opisuje ojczyznę jako kraj religijny, a rodaków jako ludzi wdzięcznych Bogu za Jego dary oraz błogosławieństwa:
    „(...) gdzie kruszynę chleba/
    Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/
    Dla darów nieba...”
    W dwóch kolejnych zwrotkach Polacy ukazani są jako osoby z zasadami, którzy nie krzywdzą innych, szanują przyrodę i znają jej wartość:
    „(...) gdzie winą jest dużą/
    Popsować gniazdo(...)/
    Bo wszystkim służą...”
    Mają oni również świadomość swoich tradycji i obyczajów. Rodacy podmiotu lirycznego są życzliwi oraz przyjaźnie nastawieni do innych. W zwrotce czwartej osoba mówiąca w wierszu wyraża swoją tęsknotę do kobiety, którą, wyjeżdżając z kraju, opuścił. Wspomina ją, chociaż nie wie, gdzie ona teraz mieszka i co robi:
    „Tęskno mi (...) do rzeczy innej,/
    Której już nie wiem, gdzie leży mieszkanie”
    W zwrotce przedostatniej podmiot liryczny mówi, iż jest już zmęczony tęsknotą i ciągłym rozmyślaniem o ukochanej ojczyźnie. Chciałby on znowu przebywać wśród ludzi, którzy są szczerzy i „mają tak za tak – nie za nie”. W szóstej – ostatniej zwrotce utworu – osoba mówiąca opisuje swoją samotność i nieszczęście. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż stan ten już nie ulegnie zmianie.

    „Moja piosnka (II)” C.K. Norwida ukazuje ojczyznę widzianą oczyma emigranta. Podmiot liryczny opisuje ją jako kraj religijny, w którym ludzie mają poszanowanie do chleba, znają wartości moralne, są życzliwi oraz pomocni. Osoba mówiąca czuje się na emigracji osamotniona, tęskni za ojczyzną. Podobną sytuację ukazuje Juliusz Słowacki w wierszu pt. „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. Opisuje tam swoją tęsknotę i umiłowanie do opuszczonego przez niego kraju. Oba utwory różnią się jednak między sobą sposobem ujęcia obrazu oraz formą. „W pamiętniku Zofii Bobrówny” jest wpisem do pamiętnika, a „Moja piosnka (II)” ma formę modlitwy. Myślę że pomogłem

Rozwiązania

Podobne zadania

puczi967 Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa :| Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: puczi967 14.4.2010 (17:59)
krzysiekdeik pomocy ?muszę opisać taki temat moja szkoła za 100lat Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: krzysiekdeik 19.5.2010 (14:48)
mania814 Moja magiczna wyprawa po wybranym mieście.... Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mania814 20.5.2010 (20:10)
TraMpEk moja ulubiona powiesc fantastyczna-przedstawić jej problematyka oraz dokonaj kro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: TraMpEk 30.5.2010 (22:10)
Damiano321 Od tego zależy moja ocena !!! Pomocy ! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Damiano321 13.6.2010 (16:06)

Podobne materiały

Przydatność 50% Moja "Piosnka"

Do beztroskiego dzieciństwa, Do szczęścia i tych minionych lat. Tęskno mi. Do rozmów swobodnych, prawdy czystej jak łzy. Tęskno mi. Do wszystkich wspomnień, zarówno dobrych, jak i nieszczęśliwych oraz do moich snów. Tęskno mi. Do czasu spędzonego z przyjaciółmi, tej zabawy i radości....

Przydatność 80% "Moja piosnka (II)" C. K. Norwida.

W epoce romantyzmu wielu wybitnych artystów polskich emigrowało z kraju. Zdecydowali się oni na ten krok, ponieważ nie mogli tworzyć na ziemiach objętych zaborami, gdzie panowała wszechobecna cenzura oraz kontrola obywateli. Jednym z ówczesnych emigrantów był Cyprian Kamil Norwid - wybitny poeta – niezrozumiany za życia, ale doceniony po śmierci. W wierszu pt. „Moja piosnka...

Przydatność 75% Analiza wiersza Cypriana Kamila Norwida "Moja piosnka (II)"

Wiersz Cypriana Norwida ,,Moja piosnka (II)? powstał gdy autor był z dala od kraju. Podmiot liryczny tęskni za odległą ojczyzną. Utwór jest piosenką o wymowie patriotycznej, po każdej zwrotce jest powtarzalny refren. Ma również charakter modlitwy, litania, autor użył wołacza ,,Tęskno mi, Panie...?. W utworze występują liczne przerzutnie ?gdzie kruszynę chleba/Podnoszą z...

Przydatność 60% "Moja piosnka (II)" C. K. Norwida.

W epoce romantyzmu wielu wybitnych artystów polskich emigrowało z kraju. Zdecydowali się oni na ten krok, ponieważ nie mogli tworzyć na ziemiach objętych zaborami, gdzie panowała wszechobecna cenzura oraz kontrola obywateli. Jednym z ówczesnych emigrantów był Cyprian Kamil Norwid - wybitny poeta – niezrozumiany za życia, ale doceniony po śmierci. W wierszu pt. „Moja piosnka...

Przydatność 80% C.K. Norwid "Moja piosnka II".

Wiersz pod tytułem „Moja piosnka II” Cyprian Kamil Norwid napisał będąc na emigracji. Przebywał wtedy w Nowym Jorku i bardo tęsknił za swoim ojczystym krajem. Poeta przedstawia Polskę jako krainę doskonałą, gdzie wszyscy ludzie są uczciwi i serdeczni, traktują siebie wzajemnie z szacunkiem i podobnie odnoszą się do swojej tradycji i kultury. Autor wielokrotnie kieruje...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji