Treść zadania

dominika14N

Wpływ ceny ropy naftowej na ksztaltowanie sie światowej gospodarki.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    KRÓTKO I NA TEMAT

    Ropa naftowa jest obecnie głównym wyznacznikiem państw arabskich w świe­­cie. Ze względu na wysoki poziom wykorzystania tego surowca w zindu­stria­li­zo­wa­nych społeczeństwach obszar Bliskiego Wschodu, a konkretnie Zatoki Per­skiej, stał się jednym z najważniejszych regionów geopolitycznych. Zmiana w sy­tuacji wewnętrznej któregokolwiek z państw naftowych odbija się na całej świa­towej gospodarce i przemyśle światowym.

    Niniejsze opracowanie poświęcone jest złożoności stosunków między poli­ty­ką zagraniczną państw arabskich a rozwojem przemysłu naftowego w tych kra­jach. W początkowym okresie, datowanym na lata 30. XX wieku, te wzajemne re­­lacje opierały się głównie na współpracy państw arabskich i międzynarodo­wych koncernów naftowych. Dla wyjaśnienia motywów działalności firm z za­gra­nicznym kapitałem w rejonie Bliskiego Wschodu przedstawiono sytuację po­li­tyczną panującą w tym regionie przed odkryciem ropy naftowej. Każdemu z państw arabskich Zatoki Perskiej poświęcony jest oddzielny podrozdział. W książ­ce tej poddano analizie stosunki w sześciu państwach: Iraku, Zjednoczo­nych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Kuwejcie, Katarze i Arabii Saudyjskiej. Usze­regowanie państw opiera się nie na kryterium geograficznym, lecz histo­rycz­nym. Jego podstawą jest nawiązanie stosunków zagranicz­nych z mo­carstwa­mi światowymi.


    Rejon dzisiejszego Iraku, a dokładnie Mezopotamii, znalazł się w centrum za­in­teresowania europejskiego jeszcze za czasów przynależności do Imperium Os­mań­skiego. O wpływy w tym regionie walczyły głównie Niemcy, Rosja oraz Wiel­ka Brytania. Właśnie to ostatnie państwo zintensyfikowało swoje działania w kwestii ropy naftowej po odkryciu jej złóż w sąsiednim Iranie.


    W przypadku czterech kolejnych państw o wzajemnych relacjach możemy mó­­wić od chwili podpisania przez szejkanaty traktatów z Wielką Brytanią, dato­wa­nych na XIX wiek. Seria umów o protekcji oraz porozumień handlowych za­owo­cowała udzieleniem temu mocarstwu koncesji na poszukiwania ropy.


    Ostatnim z omawianych krajów jest Arabia Saudyjska, która ze względu na sto­­­sunkowo niezależną politykę wewnętrzną, nie jest włączana do szeregu państw podporządkowanych Wielkiej Brytanii. Jako jedyne państwo związana by­ła relacjami naftowymi tylko ze Stanami Zjednoczonymi.


    Ponadto przy kryterium wyboru państw oparto się na ich udziale w światowej pro­dukcji i eksporcie ropy naftowej. Dlatego też w pracy nie są uwzględnione po­zostałe państwa Półwyspu Arabskiego, takie jak Oman i Jemen. Ze względu na du­że znaczenie gospodarki naftowej Iranu najważniejsze wydarzenia z historii te­go państwa są tu również ukazane.

    W książce przedstawiono historię odkrycia ropy naftowej w rejonie Za­toki Per­skiej oraz implikacje gospodarczo-polityczne, będące jej wyni­kiem. Podstawą roz­woju przemysłu naftowego w krajach arabskich były koncesje na poszu­ki­wa­nie i wydobycie ropy naftowej przyznane międzyna­rodowym towarzystwom. Ich róż­­norodność uzależniona była od przedziału czasowego, w którym zostały udzie­­lone oraz od indywidualnych negocja­cji w każdym z państw. Wraz ze zmie­nia­jącą się sytuacją polityczną w Eu­ropie i zwiększonym zapotrzebowaniem kra­jów uprzemysłowionych na arabską ropę warunki udzielonych koncesji ule­ga­ły zmia­nie, przynosząc co­raz więcej korzyści państwom arabskim. Początkowy okres wydobycia ropy charakteryzował się nieograniczoną działalnością karteli naf­towych, skupiających większość zysków we własnych rękach. Ich stopniowe ustęp­stwa na rzecz rządów arabskich odzwierciedlały wieloletnią walkę tych os­tat­nich o przejęcie kontroli nad swoimi zasobami naturalnymi i wypłatę na­leż­nych im zysków. Erę dominacji zachodnich towarzystw kończy na­cjonalizacja prze­mysłu naftowego, przeprowadzona w latach 70. we wszystkich państwach Za­toki.

    Historia powstania i rozwoju zachodnich spółek naftowych jest nierozerwal­nie związana z ich działalnością w rejonie Bliskiego Wschodu. Obecne firmy ta­kie jak Shell, Texaco, BP czy Exxon są przedsiębiorstwami o największych świa­to­wych dochodach. Z tego też względu przedstawiłam zarys historii działalności naj­większych spółek związanych z przemysłem naftowym na całym świecie.


    Niniejsza książka ukazuje zintegrowane działania państw arabskich w ramach organizacji OPEC i OAPEC. Współpraca krajów naftowych zbiegła się z odzy­skiwaniem przez nie niepodległości i przejęciem pełnej władzy nad własnym przemysłem petrochemicznym. Przedstawiona tu dekada lat 70. i 80. charaktery­zuje się upolitycznieniem przemysłu naftowego i coraz większym wpływem, jaki na gospodarki państw zachodnich miały wydarzenia w jednym z państw produ­centów ropy. Konflikty arabsko-izraelskie w 1967 i 1973 roku były podstawą decy­zji ekonomicznych krajów arabskich o utworzeniu OAPEC (1968) i zasto­sowaniu embarga na eksport ropy wobec państw popierających Izrael (1973). Scharakteryzowano też pojęcie „arabskiej broni naftowej” i wyjaśniono motywy oraz skutki jej zastosowania.


    Coraz większy wpływ ropy naftowej na stabilizację światowych rynków go­spo­darczych uwidoczniony został w trakcie drugiego i trzeciego kryzysu nafto­we­go. Wydarzenia rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku i wybuch ośmio­let­niej wojny irańsko-irackiej miały bezpośrednie implikacje dla członków OPEC, w tym państw arabskich. Użyczone w tym czasie Irakowi przez bogate szejkanaty po­życzki i rosnące zadłużenie zmilitaryzowanego kraju przyczyniły się do oku­pa­cji sąsiedniego Kuwejtu w 1990 roku. Wzrost dochodów i bogac­two, jakie przy­nio­sła Kuwejtowi ropa naftowa, obróciły się przeciwko niemu i stały się pod­sta­wą agresji Iraku.


    Ropa naftowa jest dziś niezwykle strategicznym elementem polityki między­na­rodowej, wykorzystywanym zarówno przez państwa arabskie przeciwko za­chod­nim mocarstwom, jak i na odwrót. Efektem interwencji zbrojnej Stanów Zjed­noczonych i Wielkiej Brytanii w Iraku w marcu 2003 roku, mającej na celu oba­lenie dyktatury �dd�a ?usayna, jest przejęcie kontroli nad zasobami i pro­duk­cją irackiej ropy.


    Kuwejt – ze względu na reformy przeprowadzone tu najwcześniej spo­śród wszy­stkich państw Zatoki – jest konkretnym przykładem pozytyw­nych i ne­ga­tyw­nych skutków rozwoju państwa arabskiego w oparciu o do­chody z ropy naf­to­wej. Kuwejt wprowadził znaczące zmiany w polityce socjalnej i rozbudowie in­frastruktury już na początku lat 50., podczas gdy większość państw zajęła się wy­żej wymienionymi sektorami dopiero w czasach boomu naftowego, wynikłego ze zwiększenia dochodów w latach 70. Jest on obecnie państwem o jednym z naj­wyż­szych dochodów per ca­pita na świecie, ma doskonale zabezpieczone zaple­cze finansowe i wyko­rzystał w pełni własne możliwości absorpcyjne. Ceną, jaką za­płacił za osią­gnięcie takiego poziomu, są problemy społeczne ludności za­miesz­ku­jącej ten kraj, w tym niezwykle niekorzystny stosunek liczby Kuwejtczy­ków do obcokrajowców.


    Stan badań nad tematyką ropy naftowej jest dosyć obszerny, ale głównie obej­muje literaturę gospodarczą. Gorzej przedstawia się on od strony hi­storycznej, ma­ło jest bowiem opracowań poświęconych wyłącznie ropie naftowej. Więk­szość z wykorzystanych materiałów obejmuje całość histo­rii Bliskiego Wschodu. Ro­pa naftowa jest w nich traktowana albo jako te­mat drugorzędny, wpleciony w hi­storię poszczególnych państw, albo jako temat ogólny, bez rozróżnienia na kra­je i regiony geograficzne. Historia odkryć ropy i rozwoju przemysłu nafto­we­go jest zazwyczaj ograniczona tylko do początkowego okresu, rzadko kiedy po­da­wane są informacje doty­czące nowych złóż, budowy kolejnych rafinerii lub ru­ro­ciągów. Naj­bardziej kompleksowa jest literatura powstała w latach 70., zwią­za­na z kryzysem naftowym. Niewątpliwie wpływ na to miało duże ówcześnie za­in­teresowanie opinii publicznej sprawami bliskowchodniej ropy.


    W aneksie do prezentowanej książki umieszczone zostały niektóre trak­taty przy­toczone w tekście. Dostępne materiały pochodzą z doskonale za­chowanych źró­deł Kompanii Wschodnioindyjskiej, przechowywanych obecnie w Wielkiej Bry­tanii. Mimo że dwustronne umowy podpisywane były w dwóch wersjach ję­zy­kowych – arabskiej i angielskiej, dostępność do źródeł arabskich jest bardzo utrud­niona. Załączone traktaty pochodzą z wykorzystanej przeze mnie literatury, za­równo angielskiej, jak i arabskiej. Najstarsze z nich są przetłumaczone na ję­zyk polski, dokumenty współ­czesne (OPEC i ONZ) zachowano w oryginalnej wer­­sji angielskiej. Na końcu umieszczono tłumaczenie traktatu z wer­sji arab­skiej.


    Cennym źródłem materiałów współczesnych, w tym dokumentów ONZ i OPEC, okazał się Internet. Z tego źródła pochodzą również informacje na temat dzia­łal­ności znacjonalizowanych spółek naftowych, niepublikowane w formie literatury nau­kowej. Podobnie cenne okazały się ciekawe repor­taże polskich dziennikarzy prze­bywających w krajach arabskich. Książki popularnonaukowe stały się zaś dla mnie podstawą informacji społeczno-politycznych, nieujmowanych w op­ra­co­­waniach historycznych.


    Podczas przygotowywania niniejszego opracowania korzystałam z bo­gatej li­te­ratury gospodarczej, powstałej głównie w latach 70., podczas światowego kry­zy­su naftowego. Z tego okresu pochodzą liczne materiały dotyczące kształ­to­wa­nia się cen ropy naftowej i dogłębna analiza sytuacji państw zachodnich po za­sto­sowaniu wobec nich embarga. Pozostałe in­formacje zostały uzupełnione ma­te­ria­łami i doświadczeniami, jakie zdo­byłam podczas siedmiomiesięcznego pobytu w Kuwejcie, który został prze­rwany w marcu 2003 roku przez wybuch wojny w są­siednim Iraku. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Kuwejckiego mogłam kon­ty­nuo­wać prace badawcze po półrocznej przerwie.


    W odniesieniu do nazw geograficznych państw (np. Irak, Kuwejt) i większych miast (np. Manama, Rijad) stosuję wersje spolszczone, ogólnie przyjęte. Rzadko spo­tykane arabskie nazwy geograficzne przedstawione zostały w transkrypcji ISO (np. D�). W przypadku nazw używanych w językach zachodnioeuropej­skich, rzadko występujących w języku polskim, stosuję obie wersje językowe (np. Burgan, Burq�). Wszystkie nazwiska arabskie przedstawione są w trans­kryp­cji ISO, natomiast pozostałe – perskie, tureckie, ormiańskie, angielskie – w wer­sji oryginalnej lub spolszczonej, w zależności od tego, jak są używane w li­te­raturze polskiej (np. George Bush, Pahlavi).


    We wskaźnikach statystycznych podane są ceny ropy naftowej tzw. Arabian Light, występującej w Arabii Saudyjskiej, odznaczającej się niską gęstością i ma­łą zawartością siarki. Jest to najlepsza gatunkowo ropa, gdyż wyróżnia się ni­ski­mi kosztami wydobycia i rafinacji (między innymi odsiarczania). Ceny ropy wy­dobywanej w innych państwach różnią się więc od tych występujących w sta­ty­stykach, podstawą wyliczeń jest jednak zawsze cena „Arabian Light”.

Rozwiązania

Podobne zadania

gos519 znaczenie pieniądza dla gospodarki?ekonomia Przedmiot: Przedsiębiorczość / Liceum 1 rozwiązanie autor: gos519 12.10.2010 (18:25)
paw358 scharakteryzuj wszystkie podmioty gospodarki Przedmiot: Przedsiębiorczość / Liceum 1 rozwiązanie autor: paw358 9.11.2010 (18:46)
Tiinusiiiiaa opisz zagadnienie globalizacji gospodarki.. ;) Przedmiot: Przedsiębiorczość / Liceum 1 rozwiązanie autor: Tiinusiiiiaa 10.11.2011 (19:50)

Podobne materiały

Przydatność 75% Przeróbka ropy naftowej

Ropą naftową nazywamy mieszanine węglowodorów (alkanów,cykloalkanów,arenów),kwasów karboksylowych,fenoli,tioalkoholi,pochodnych tiofenu,azotowych związków heterocyklicznych,żywic,zwiazków metaloorganicznych.Ropa ma barwe brązową lub czarną odznacza się silnym specyficznym zapachem.Skład ropy jest zmienny i zależy od miejsca wydobycia.Największe złoża ropy naftowej zwanej...

Przydatność 85% Proces technologiczny ropy naftowej

Ropę naftową obrabia się w dwojaki sposób: poprzez destylację frakcyjną lub kraking. Kraking polega na rozrywaniu długich łańcuchów węglowodorowych na łańcuchy krótsze, mniej skomplikowane w drodze rozkładu termicznego lub katalitycznego. Kraking termiczny przeprowadzany jest w temperaturze 400 - 700oC i pod ciśnieniem do 50 at. (5 MPa). Destylacja frakcyjna wykorzystuje...

Przydatność 60% Znaczenie ropy naftowej.

ZNACZENIE ROPY NAFTOWEJ Bardzo ważnym surowcem energetycznym, oprócz węgla, jest ropa naftowa. Teorie tłumaczące powstanie ropy naftowej, zwanej dawniej olejem skalnym, są bardzo różne. Prawdopodobnie powstała z olbrzymiej ilości szczątków organizmów żywych, które ulegały skomplikowanym przemianom , w dawnych epokach geologicznych. Wiek najstarszych złóż ropy wynosi...

Przydatność 75% Rozmieszczenie zasobów ropy naftowej na świecie.

Drugim surowcem energetycznym (po weglu kamiennym) jest ropa naftowa. Jej rozmieszczenie na świecie jest nierównomierne: - około 65% zasobów ropy naftowej znajduje się w basenie Zatoki Perskiej. Największe złoża ropy zalęgają w Arabii Saudyjskiej (prowincja Al-Hasa, wydobywa też na Morzu Czerwonym), a także w Iranie, Iraku, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz pod...

Przydatność 80% Skład ropy naftowej oraz jej obróbka.

1) Skład chemiczny ropy naftowej Ropa naftowa to mieszanina wielu związków chemicznych (ok. 3000 rozpoznanych). Procentowa zawartość poszczególnych związków chemicznych jest różna dla każdego rejonu wydobycia. Jednakże przeciętny skład elementarny ropy kształtuje się następująco: - węgiel – 80-88% - wodór – 10-14% - tlen – 0,1-7% - azot – 0,02-1,1% - siarka...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji