Treść zadania
Autor: killaz93 Dodano: 14.11.2010 (20:41)
Omówić według komponentów środowiska Japonię.
Komponenty środowiska to: budowa geologiczna, rzeźba powierzchni terenu (morfologia), klimat, stosunki wodne, gleby, szata roślinna, świat zwierzęcy.
Liczę na Was.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne materiały
Przydatność 85% Szintoizm-religia Japoni.
SZINTOIZM -nazwa pochodzi od chińskiego terminu „sien tao”, czyli droga bogów. Szintoizm uważany jest często raczej za kulturalną tradycję, w której wyznawcy czczą kami, czyli duchy czy też bóstwa obecne w każdym aspekcie natury. Sławią oni świętość całego wszechświata, między innymi gór, rzek, kamieni czy też naturalnych zjawisk. Jest to nie tylko wiara w kami, ale...
Przydatność 75% Słów kilka o JAPONI
Pełna nazwa kraju: Japonia Obszar: 377 435 km kw. Liczba mieszkańców: 125 mln Stolica: Tokio (8 mln mieszkańców) Skład etniczny: Japończycy (także miejscowe plemiona Ajnu), Koreańczycy Język: japoński Religia: shinto, buddyzm, chrześcijaństwo Ustrój: monarchia konstytucyjno-parlamentarna Głowa państwa: cesarz Akihito Położenie Archipelag japoński, leżący u...
Przydatność 60% Systemy ekonomiczne Japoni
Japonia sprawiła światu zachodniemu, zwłaszcza futurologom, wielką niespodziankę. Pod koniec II wojny światowej jej gospodarka była zrujnowana, co prawdopodobnie ułatwiło władzom okupacyjnym przeprowadzenie reformy rolnej, rozwiązanie zaibatsu i promocję organizacji pracy w ramach polityki „demilitaryzacji” i „demokratyzacji”. Zaskoczeni byli przede wszystkim Amerykanie,...
Przydatność 50% Ekspansja Japoni na dalekim wschodzie
W latach trzydziestych pokój zagrożony był na Dalekim Wschodzie. Było to skutkiem dążeń wojskowych kół Japonii do rozszerzania strefy wpływów na obszar Chin. Na początku XX w. w wyniku wojny rosyjsko-japońskiej Japończycy zagarnęli znaczne obszary na kontynencie azjatyckim. W 1910r. zaanektowali Koreę, a Mandżurii latach 1918-1922 brali udział – bez sukcesu w...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
TessZ 15.11.2010 (00:40)
Japonia to kraj wyspiarski i leży w strefie subdukcji płyt pacyficznej i filipińskiej pod płytą eurazjatycką. Japonia składa się z czterech głównych wysp: Honsiu, Kiusiu, Hokkaido i Sikoku oraz około 3000 mniejszych wysepek. Na terytorium kraju znajduje się około 180 wulkanów wieku czwartorzędowego, z czego blisko 188; przejawia stałą aktywność. Japonia należy też do najbardziej sejsmicznych obszarów świata. Dodatkowym zagrożeniem związanym z trzęsieniami ziemi są fale morskie tsunami o wysokości do 35 m, powodujące ogromne zniszczenia głównie w strefie przybrzeżnej. Tworzą się one zwłaszcza wtedy, gdy epicentrum wstrząsów znajduje się pod dnem mórz i oceanów.
Rzeźba Wysp Japońskich jest silnie zróżnicowana. Centralne ich części zajmują obszary górskie i wyżynne (83,6 % powierzchni kraju), w większości o przebiegu południkowym, porozdzielane kotlinami i dolinami pochodzenia tektonicznego. Aż 580 szczytów przekracza 2000 m n.p.m. Najwyższe góry znajdują się w centralnej części Honsiu, na zachód od Tokio. Składa się na nie kilka pasm górskich (Hida, Kiso, Akaishi, Kanto) nazwanymi Alpami Japońskimi. W górach tych znajduje się 21 szczytów przekraczających 3000 m n.p.m., w tym najwyższy szczyt kraju - Fudżi (3776 m n.p.m.) (ryc.1) będący stożkiem wulkanicznym.
Klimat: Japonia ma zróżnicowany klimat. umiarkowany ciepły - północ i podzwrotnikowy - południe
Temperatury powietrza kształtują sie następująco: Średnia temperatura powietrza w zimie waha się od -5° do -12° na Hokkaido, 2-6°C w środkowej strefie wybrzeża Honsiu, 6-17 C na Kiusiu.
W sierpniu średnie temperatury kształtują się od 21°C na Hokkaido do 27°C na Honsiu i Kiusiu.
Opady są zróżnicowane regionalnie i przedstawia się następująco:
- 800 - 1500 mm - Hokkaido i wybrzeże Morza Japońskiego
- 2000 - 4000 mm - Honsiu i Sikoku
Maksimum opadów przypada na okres letnich monsumów znad Pacyfiku.
Sytuacja wodna: w Japonii na terenach górzystych występują rzeki górskie z licznymi progami i bystrzami więc niezbyt nadają się do żeglugi. Taki ukształtowanie terenu pozwala wykorzystać potencjał hydroenergetyczny rzek. Najwieksze rzeki to shinano 367km i tone 322 km - obie na Honsiu inna dużą rzeka jest też ihsikari (268 km - na hokkaido. Jeziora wystepujące w Japonii są najczęściej pochodzenia tektonicznego i mają charakter kraterowy lub rzadziej lagunowy. Najwieksze z nich to Biwa (wyspa Honsiu) którego powierzchnia wynosi 670 km². Ponadto jeszcze trzy zajmują obszar większy od 100 km², a są to: położone na wschód od Tokio, w prefekturze Ibaraki Kasumigaura (167,6 km²), Saroma (151,9 km²) na Hokkaido oraz leżące w regionie Tohoku Inawashiro (103,3 km²). Najgłębszymi jeziorami są: położone na północy Honsiu, w prefekturze Akita Tazawa (423,4 m), Shikotsu (360,1 m) na Hokkaido, znajdujące się w północnym Tohoku Towada (326,8 m) oraz Mashu (211,4 m).
Roślinność: duzą część Japonii pokrywają lasy - 60 % powierzchni , są to lasy bambusowe ( bambus jest traktowany jako roślina jadalna - pędy) Sybolem Japonii jest drzewo wiśni - zwanej Sakura, ta odmiana rosnie w dużej czesci kraju; blisko równika wystepuja lasy równikowe - z paprociami drzewiastymi, palmami, kamforami; w strefie podzwrotnikowej wystepuja wiecznie zielone drzwa - cedry japońskie (niektóre z nich mają 2000 lat)
na terenach gdzie średnia temperatura wynosi 6 - 13 stopni występują lasy mieszane z takim drzewostanem jak: buki, brzozy, dęby (w tym białe), magnolie, kasztany i klony; wśród przedstawicieli drzew iglastych znajdziemy: jodłę niebieską, sosnę karłowatą i jodłę syberyjską. Pisząc o rośliności tego kraju nie można zapomniec o kwiatach: hortensje, irysy, azalie no i drugi symbol narodowy - chryzantema ( widnieje na paszporcie)
Zwierzaczki: w kraju o tak zróżnicowanym klimacie i powierzchni terenu występuje cały wachlarz różnych zwierząt: niedzwiedzie brunatne. łasice, sarny, dziki, zające, ptaki(bażanty, jastrzębie, kaczki, żurawie (to też jest symbol Japonii)), lisy czerwone, sobole - i najdalej żyjące na północy małpy - makaki
występują również płazy i gady - w tym gatunki endemiczne( występujące na danym tylko terenie) salamandra olbrzymia, węże habu i mamushi (jadowite) Do endemitów należą również kot z Iriomote oraz zając amami. W rzekach i jeziorach jest ryb różnych dostatek: najbardziej znane to dorsz, łosoś i karp koi ( można spotkać jako rybkę ozdobną bo czasem ma ciekawe kolory - a jak smakuje nie wiem)
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie