Treść zadania
Autor: adrian1483 Dodano: 14.11.2010 (09:42)
na fodstawie książki w pustyni i w puszczy wyjaśnij pojęcia:
Fatamorgana, Burza piaskowa, pora dzyczysta
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
jola 14.11.2010 (12:00)
Fatamorgana- zjawisko optyczne powstające na pustyni lub na morzu wskutek załamania i odbicia światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, polegające na ukazywaniu złudnym sie obrazów - odległych przedmiotów.
Burza piaskowa- zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry powstaje zazwyczaj wskutek konwekcji powietrza występujące głównie na dużych równikach.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
radeklis99 14.11.2010 (19:29)
Fatamorgana - zjawisko , które jest przywidzeniem . Często jest spotykane na pustyni , występuje w czasie zmęczenia
Burza Piaskowa - Burza w której piasek leci w powietrzu przez nawet kilkanaście godzin
Pora Dżdżysta - Dni w których przez cały czas pada deszczDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań
1 0
Klaudyna-90 14.11.2010 (09:49)
FATAMORGANA
1. zjawisko optyczne, powstające na pustyni lub na morzu wskutek załamania i odbicia światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a polegające na złudnym ukazywaniu się obrazów bardzo odległych przedmiotów;
2. przen. urojenie, złudzenie, mamidło.
Burza piaskowa (burza pyłowo-piaskowa) to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.
Burza piaskowa powstaje zazwyczaj wskutek konwekcji powietrza. Promienie Słońca rozgrzewają piasek co powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim, co z kolei powoduje wzniesienie się gorącego powietrza, a ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru.
Największe z burz piaskowych sięgają nawet do 2,5 km wysokości, niektóre z nich są nawet widzialne z kosmosu.
Burze piaskowo - pyłowe występują głównie na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, na Półwyspie Arabskim, Pustyni Gobi w Mongolii, Saharze oraz innych pustynnych obszarach na świecie.
Burze piaskowe występują także na Marsie na skalę znacznie większą niż na Ziemi. Niektóre z marsjańskich burz pokrywają nawet całą planetę i trwają nawet kilkaset dni.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie