Treść zadania

Ewa952

Streszczenie wątku miłosnego w Panu Tadeuszu

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wątek miłosny w Panu Tadeuszu osnuty jest zasadniczo wokół postaci Tadeusza, Telimeny i Zosi. Doraźnie znaczną rolę odgrywa też Hrabia, a w intrygi Telimeny włączeni są również Asesor i Rejent. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w utworze ukazane są dwie historie miłosne: dzieje związku Jacka Soplicy i Ewy Horeszki oraz Tadeusza i Zosi. Historie te niejako się dublują, przy czym jednak dopiero drugiej parze udaje się połączyć ze sobą. Tym samym w postaciach Tadeusza i Zosi dopełnia się uczucie ich rodziców.
    Sam motyw miłości między członkami zwaśnionych rodów jest motywem znanym i stosunkowo często (począwszy od Romeo i Julii Shakespeare’a) opracowywany. Nowością Mickiewicza jest to, iż w jego historii spór pojawia się dopiero po zaistnieniu uczucia. Po rozdzieleni zakochanych Ewa zostaje zmuszona do wyjścia za mąż za Wojewodę, a Jacek w rozpaczy żeni się praktycznie z pierwszą dziewczyną, którą spotyka. Obydwoje są ludźmi nieszczęśliwymi – ona wkrótce potem umiera na zesłaniu, zaś on zaczyna pić, traci żonę i ostatecznie opuszcza kraj. Jednak z ich nieszczęśliwych związku na świat przychodzą bohaterowie drugiej wielkiej historii miłosnej – Zosia i Tadeusz.

    Dzieje uczucia między dwojgiem młodych są już jednak innej natury. Przede wszystkim, nie odmawiając bohaterom szczerości uczucia, należy zauważyć, że związek ich jest elementem planu Jacka, mającego na celu pogodzenie zwaśnionych rodów. Przez pomyłkę Tadeusza i zabiegi Telimeny omal nie zostaje on spełniony. Uznając nowopoznaną krewną Sędziego za tajemniczą nieznajomą początkowo oddaje się Tadeusz uczuciu zakochania i odurzenia osobą Telimeny. Ona tymczasem nie angażuje się tak mocno – twardą stąpając po ziemi próbuje upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli rozkochać w sobie zarówno Tadeusza, jak i Hrabiego. Zabiegi te najpełniej widać w księdze III pt. Umizgi , gdzie kochankowie równocześnie zostają obdarzeni przez nią prezentami. Owa chwiejność i niepewność uczuć Telimeny rozwijane są konsekwentnie, aż do zaskakującego zakończenia, kiedy to pojawia się na uczcie, jako narzeczona Rejenta, mimo że wcześniej dała wyraźne sygnały zainteresowania osoba Hrabiego.

    Na szczęście Tadeuszowi szybko udaje się wyzwolić spod uroku Telimeny. Wystarczyło zestawienie jej z Zosią, aby zrozumieć, którą tak naprawdę darzy miłością. Rola Zosi jest w związku z wątkiem miłosnym dość pasywna. Wprawdzie Tadeusz pozostawia jej wolną rękę i nie narzuca więzi narzeczeńskiej, jednak nikt chyba nie spodziewa się, że z jej ust paść by mogła odmowna odpowiedź. Tym samym plan Jacka zostaje zrealizowany, spór rodowy zakończony i utwór może wybrzmieć prawdziwie optymistycznym przesłaniem „Kochajmy się!”

Rozwiązania

Podobne zadania

joannaferuga3 streszczenie stary człowiek i morze PILNE!!:):) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 7.4.2010 (17:14)
majusiapiesek Opis wątku miłosnego w Panu Tadeuszu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: majusiapiesek 21.4.2010 (19:14)
cwiruuu Streszczenie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: cwiruuu 22.4.2010 (17:26)
sylwka516 Streszczenie Tristana i Izoldy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: sylwka516 26.4.2010 (16:18)
andrea345 streszczenie kstazki historia zoltej cizemki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andrea345 27.4.2010 (08:38)

Podobne materiały

Przydatność 65% List o "Panu Tadeuszu".

Cześć Kosma!!! Na początku listu chcę Cię pozdrowić oraz przeprosić za długie nie odpisywanie, ale w szkole mamy teraz ciężki okres. Jak nigdy dużo się uczę i pewnie się zdziwisz, ale zacząłem czytywać książki. Chociaż zawsze nie lubiłem czytać lektur, to ostatnio sam się zdziwiłem, bo pewna książka przyciągnęła moją uwagę. Jak zwykle wypożyczyłem nudną,...

Przydatność 75% Muzyka w "Panu Tadeuszu"

Z pewnością muzyka w Panu Tadeuszu odgrywa bardzo ważną rolę. Ciekawym muzycznym elementem wprowadzonym przez Mickiewicza jest m.in. fragment z księgi VIII. Jest to koncert ptaków i owadów przedłużony o dialog żab z odległych stawów (VIII, 20-50). Opis ten jest stworzony z mistrzowską precyzją. Łatwo z niego wyczytać narastanie głosów i zróżnicowanie odległości. Tłem są...

Przydatność 80% Historia w „Panu Tadeuszu”.

Akcja i jej tło historyczne. 1.Akcja „Pana Tadeusza” toczy się w roku 1811 i 1812 (na co wskazuje sam tytuł), czyli w istotnym dla dziejów naszej ojczyzny okresie historycznym. Jest nim wyprawa Napoleona na Rosję i nadzieje Polaków związane z tą wyprawą na odzyskanie niepodległości a) w utworze tym bardzo wyraźnie jest zaznaczony kult Bonapartego (jest on obecny w myślach i...

Przydatność 75% Żydzi w Panu Tadeuszu

Adam Mickiewicz jest jednym z pierwszych polskich pisarzy, który umieścił w swoim utworze ? postać Żyda. Po nim w literaturze polskiej znalazło się wielu przedstawicieli tej nacji. Ci najsłynniejsi pojawili się w ?Lalce? Bolesława Prusa, w ?Mendlu Gdańskim? Marii Konopnickiej czy w?Meir Ezofowicz? Elizy Orzeszkowej. Mickiewicz tworzył w czasach, gdy nacja żydowska była bardzo...

Przydatność 65% Spór o zamek w "Panu Tadeuszu" - streszczenie wątku.

Książka A. Mickiewicza pt. ?Pan Tadeusz? opisuje perypetie dwóch rodów: Horeszków i Sopliców. Jeden z wątków w niej zawartych dotyczy sporu o zamek. Dwie rodziny, o których wspomniałam wcześniej, były zwaśnione. Wcześniej ich przedstawiciele- Stolnik i Jacek Soplica- przyjaźnili się. Gdy jednak ten drugi poprosił o rękę córki swego znajomego, uzyskał...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji