Treść zadania

Ann08

PRACA KONTROLNA
TEMAT PRACY: ZWIĄZKI MINERALNE I WITAMINY ICH ROLA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
( ROLA POZYTYWNA I NEGATYWNA DLA ORGANIZMU CZŁOWIEKA )

Czas na wykonanie pracy do końca grudnia 2010 roku.

Z góry dzięki za wszelaką pomoc. ;))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Witaminy to substancje niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu, których organizm nie potrafi zsyntetyzować. W związku z tym muszą być dostarczone, wraz z pożywieniem, w gotowej postaci lub jako prowitaminy, z których przy pomocy specyficznych enzymów są przekształcane we właściwe witaminy. Niektóre są wytwarzane przez symbiotyczne bakterie znajdujące się w jelitach.
    Istnieje podział witamin na rozpuszczalne w wodzie (witamina C i grupa witamin B) oraz na rozpuszczalne w tłuszczach (Wit. A, D, E, K, F). Witaminy pełnią rolę koenzymów lub są związkami przejściowymi do ich syntezy. Koenzym to część niebiałkowa enzymu. Enzymy natomiast są katalizatorami większości reakcji zachodzących w organizmie. Pełnią kluczową rolę w poprawnym funkcjonowaniu całego ustroju.
    Niedobór lub nadmiar witamin jest przyczyną niektórych chorób, np. :
    • choroba beri-beri – zanik osłonek mielinowych nerwach skutkujące m.in. zanikiem czucia i porażeniem kończyn. Wywołane niedoborem Wit. B1.
    • kurza ślepota – zaburzenia widzenia o zmierzchu – niedobór Wit. A
    • pelagra – zapalenie i owrzodzenie skóry – niedobór Wit. z grupy B
    • szkorbut – obrzęk i krwawienie dziąseł skutkujące wypadaniem zębów – niedobór wit. C
    Nadmiaru witaminy jest łatwo usuwany z organizmu wraz z moczem pod warunkiem, że jest rozpuszczalna w wodzie. W związku z tym witaminy rozpuszczalne w tłuszczach łatwiej przedawkować. (Stosując witaminy w tabletkach. W pożywieniu jest ich na tyle mało, że trzeba by się mocno postarać ). Przedawkowanie może powodować: biegunkę, bóle mięśni, zaburzenia układu nerwowego, zaczerwienienie skóry, deformacja kości, powstawanie kamieni nerkowych.

    Zredagowane przeze mnie przy pomocy słownika biologicznego wyd. Zielona Sowa
    O związkach mineralnych już się sama postaraj ;)

Rozwiązania

Podobne zadania

mariush93 Przyspieszenie i spowolnienie pracy serca. Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: mariush93 12.4.2010 (16:33)
darxd1 witaminy na wzrost nastolatki Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: darxd1 18.4.2010 (15:11)
marcysia Porównaj zasady działania układu nerwowego i hormonalnego. praca Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: marcysia 21.4.2010 (14:39)
marcysia Dokonaj charakterystyki form opodatkowania działalności gospodarczej.praca Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: marcysia 21.4.2010 (14:43)
maczkimaczki kąpiele mineralne i lecznicze-wody mineralne Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: maczkimaczki 22.4.2010 (15:49)

Podobne materiały

Przydatność 80% Witaminy i sole mineralne

W załączniku w postaci tabelki

Przydatność 65% Witaminy i składniki mineralne

Witamina B12 (cyjanokobalamina, kobalamina) Rola w organizmie - bierze udział w przemianie węglowodanowej, białkowej, tłuszczowej i w różnorodnych procesach, zapewnia aktywność, uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, przeciwdziała niedokrwistości, umożliwia syntezę kwasów nukleinowych w komórkach, przede wszystkim szpiku kostnego; wpływa na funkcjonowanie układu...

Przydatność 50% Sole mineralne, witaminy, woda

Sole mineralne: stanowią grupę związków zaliczanych do niezbędnych w żywieniu ludzi. Organizm człowieka nie potrafi ich wytwarzać. Powinny być one dostarczane w odpowiednich ilościach z pożywieniem. Sole mineralne dzielimy na dwie grupy: Makroelementy- wapń (Ca) fosfor (P) magnez (Mg) potas (K) sód (Na) chlor (Cl) siarka (S). oraz mikroelementy- żelazo (Fe) cynk (Zn) miedź...

Przydatność 80% Witaminy -rola, źródła, skutki niedoboru

WITAMINY (A,D,E,K,B1,PP,B2,B6,B11,B12,C) rola/źródła/niedobór WITAMINA A (retinol, beta-karoten) -współtworzenie rydopsyny (utrzymanie pobudliwości komórek zmysłowych siatkówki oka) -metabolizm białek -niezbędna do utrzymania w dobrym stanie rogówki oka, wszystkich błon śluzowych przewodu pokarmowego, przewodu moczowego, układu rozrodczego, skóry i płuc -wywiera...

Przydatność 75% Rola pracy w życiu człowieka

Na wstępie należałoby się zastanowić czym tak naprawdę jest praca i do czego jest ona potrzebna w życiu człowieka. Praca Jest forma działania odgrywającą szczególnie ważną rolę. Rozumiana jest jako celowa działalność człowieka polegająca na przekształceniu dóbr przyrody i przystosowaniu ich do zaspokojenia potrzeb ludzkich. Człowiek jako jedyny przetwarza dobra przyrody...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji