Treść zadania

monika-_-

Znaczenie dżdżownic w przyrodzie.
(notatka do zeszytu, nie za długa, ale na temat)
pliss, pomóżcie!
;]

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • to z podręcznika do nowej podstawy programowej ;]

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Dżdżownice drążą tunele , zjadając jednocześnie glebę, wraz z zawartymi w niej szczątkami organizmów roślinnych i zwierzęcych. Powoduje to przemieszanie i napowietrzenie gleby , a także użyźnienie jej wydalinami tych zwierząt, bogatymi w związki azotowe. Dlatego też dżdżownice odgrywają niezmiernie ważną rolę w formowaniu i utrzymywaniu żyznych gleb.

    (ściąga.pl)

Rozwiązania

  • ewe

    Pierścienice głównie dżdżownice ,odgrywają ważną rolę w rolnictwie . Aktywnie uczestniczą w mieszaniu się wierzchnich i głębszych warstw gleby , jak również napowietrzają ja w ten oto sposób .
    Wydaliny tych stworzonek są bardzo bogate w związki azotowe, dlatego uczestniczą one w użyznianiu i formowaniu gleb .Ten oto kompost jest posiadaczem właściwości detoksykacyjne czyli pozwala glebie na samooczyszczanie ,pobudzając wtedy wzrost roślin.

    Pozdrawiam :]

  • wilczur12345670

    Dżdżownice służyły ludziom od wieków. m. in. spulchniały i użyźniały nam ziemie.

  • userphoto

    Dżdżownice wytwarzają gruzełkowatą strukturę w glebach o próchnicy typu mull, która jest najtrwalsza.
    Ich wydzieliny zawierają więcej wodoodpornych agregatów niż gleba, która jeszcze nie przeszła przez ich przewód pokarmowy.
    Trwałość takiej gleby zależy od liczby i rodzaju trawionych resztek roślinnych, np. gleby zadarnione i lucerniki są trwalsze niż gleby pod zbożami, jak również jest przypisywana substancjom stabilizującym wytwarzanym przez bakterie przewodu pokarmowego dżdżownic oraz rozwojowi strzępek grzybów już po wydaleniu.
    Budują pionowe lub poziome chodniki w substracie (ściółka, gleba mineralna, kompost), które mogą stanowić 2/3 pojemności powietrznej niektórych gleb (dotyczy to jednak tylko tych gatunków, które pozostawiają odchody na powierzchni gleby) w ten sposób przewietrzają glebę, polepszają zdolności absorbcji i magazynowania wody. W doświadczeniach laboratoryjnych Guild wykazał, że przez naczynia z lekką, piaszczystą glebą przeoraną przez dżdżownice woda przechodziła w ciągu 2 dni, a przez 8 w przypadku gleby bez dżdżownic.
    Dżdżownice ułatwiają także korzeniom rozrastanie się. Powodują rozkład materii organicznej i równomierne jej rozmieszczenie w profilu glebowym.
    Proces trawienia u dżdżownic polega na mechanicznym rozdrobnieniu, a następnie chemicznym związaniu niezresorbowanego, koloidalnego, organicznego i mineralnego materiału glebowego, co prowadzi do wytworzenia gruzełków próchniczno - mineralnych jako wydalin: które mogą służyć do wyściełania chodników, bądź zostawiane na powierzchni zapobiegają sklejaniu się ściółki oraz powodują szybszy jej rozkład w ten sposób dżdżownice żyjące na powierzchni 1 m2 mogą w ciągu roku przerobić:

    * 1090 g gleby ogrodowej
    * 7230 g gleby łąki śródleśnej
    * 560 g gleby stepu
    * 3600 g gleby łąkowej
    * 1810 g gleby sadu
    * 579 g gleby młodnika dębowego

    Dżdżownice zwiększają przyswajanie niektórych składników mineralnych, głownie azotu, potasu i fosforu; same dżdżownice po obumarciu dostarczają łatwo przyswajalnego źródła azotu dzięki działalności mikroorganizmów żyjących w przewodzie pokarmowym dżdżownic powstają kwasy fulwowe i huminowe, co świadczy o udziale tych zwierząt w procesie humifikacji materii organicznej pomagają kontrolować erozję, gdyż wydzieliny dżdżownic ułatwiają tworzenie agregatów glebowych, które są bardziej odporne.
    Wpływ dżdżownic na populacje mikroorganizmów

    do góry

    Wokół kanałów wytworzonych przez dżdżownice populacje wolnożyjących bakterii wiążących azot atmosferyczny są bardziej liczne śluz i wapń wyściełające tunele są źródłem pokarmu dla mikroflory , a także idealnym miejscem dla penetracji korzeni. Również środowisko przewodu pokarmowego dżdżownic sprzyja rozwojowi różnych mikroorganizmów oprócz tych wytwarzających kwasy fulwowe i huminowe wzrasta również aktywność bakterii anaerobowych wiążących wolny azot licznie rozwijają się promieniowce w jelicie dżdżownic, które hamują namnażanie się tlenowych bakterii przetrwalnikowych. Koprolity dżdżownic są często zasiedlane przez dużą liczbę grzybów i promieniowców, charakteryzują się wyższym stężeniem witamin, szczególnie z grupy B, ich wydalanie wykazuje wyraźnie sezonowy charakter i jest uzależnione od wilgotności gleby i powietrza oraz od temperatury. Najliczniej wydalane są wiosną i jesienią szacuje się, że w warunkach Polski masa koprolitów wydalanych w okresie wegetacji waha się od 1,6 ton/ ha na uprawach lucerny do ponad 14 ton/ ha na trawnikach w parkach miejskich.
    Znaczenie dżdżownic dla innych organizmów

    do góry

    Dżdżownice są również ważnym źródłem pokarmu o wysokiej wartości energetycznej dla różnych zwierząt, np. Lumbricus terrestris dostarcza 24056kJ/kg, Eisenia foetida - 23000kJ/kg. Mogą się nimi żywić:

    * płazy - żaby, ropuchy, salamandry
    * ptaki - myszołów, bocian, drozd, rudzik, szpak
    * ssaki - krety, borsuki, dziki
    * i inne bezkręgowce - roztocze, ślimaki

    Dla przykładu - w pokarmie kretów dżdżownice stanowią: 25% w lasach sosnowych, 55% w lasach liściastych,
    75-78% na łąkach i w parkach.
    O innych zastosowaniach

    do góry

    Badania prowadzone na Eisenia foetida pokazują realne możliwości uzyskania wysokobiałkowej paszy, szczególnie dla trzody chlewnej. Tkanki ciała tej dżdżownicy zawierają 66% białka i 8% tłuszczu, a także sole mineralne i witaminy odznacza się również wysoką zawartością lizyny, przez co może być wykorzystana jako uzupełnienie diety zwierząt odżywiających się paszą zbożową. Może być też wykorzystana jako pokarm w hodowlach rybackich.
    Hodowla różnych gatunków dżdżownic umożliwia też utylizację odpadów organicznych (śmieci komunalne, osady ściekowe), które przetwarzane są w kompost. Mineralizacja ścieków jest wtedy 1,4 razy szybsza niż za pomocą standardowych technologii. W niektórych krajach hodowane dżdżownice wprowadzane są potem do gleby, aby poprawić jej żyzność. Mogą być wykorzystane jako wskaźnik występowania nadmiernych ilości siarkowodoru, a także do testowania toksyczności pestycydów.

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji