Treść zadania
Autor: Owca97 Dodano: 26.4.2010 (20:00)
Mam takie zadanie domowe
Korzystając z dowolnych źródeł informacji, przygotuj krótką notatkę na temat termitów. Uwzglęndnij m.in. ich rozmiary sposób odżywiania się, liczebność pojedynczej kolonii
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
patka712 26.4.2010 (20:08)
Termity, bielce (Isoptera), rząd owadów zaliczany do podgromady owadów uskrzydlonych. Występują głównie w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową. Osobniki nie uczestniczące w procesach rozrodczych osiągają rozmiary od 2 do 20 mm, formy płciowe są większe, mają w pełni rozwinięte skrzydła, samice niektórych gatunków osiągają nawet do 115 mm długości.
Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, skrócony tułów, przedtułowie ruchome. Aparat gębowy typu gryzącego, silnie rozwinięty, czułki stosunkowo długie, złożone z licznych paciorkowatych członów, odnóża zakończone są cztero- lub pięcioczłonowymi stopami. Termity ubarwione są zazwyczaj białawo z brązowym odcieniem, ciało ich jest miękkie, jedynie osobniki zdolne do rozrodu często są ciemniejsze i mają twardsze okrywy.
Termit żółtogrzbietowy
Tworzą państwa o najwyższym wśród owadów stopniu organizacji, liczące niekiedy (np. u występującego w zachodniej Afryce gatunku Macrotermes bellicosus) do 5 mln osobników. Społeczeństwo danej kolonii termitów dzieli się na kasty, wyodrębniane zarówno spośród form płciowych, jak i niezdolnych do rozrodu. Wśród form płciowych najwyżej uorganizowane są królowe (mogą żyć ponad 50 lat oraz co 2 sekundy składać jajo) i samce-królowie, pozostałe dwie kasty, o słabiej rozwiniętych skrzydłach, występują jedynie u niektórych gatunków. Dalsze kasty, tj. robotnice i żołnierze, cechują się zredukowanymi gruczołami rozrodczymi i dużymi głowami zaopatrzonymi w silne szczęki. U form płciowych występują oczy złożone oraz tzw. przyoczka, u żołnierzy i robotnic oczy są zredukowane.
Termit ciemnogrzbietowy
Termity żywią się głównie tkankami roślinnymi zawierającymi duże ilości błonnika, m.in. drewnem, a także in. substancjami organicznymi, pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Każde gniazdo zakładane jest przez parę termitów po locie godowym, po którym owady odrzucają skrzydła. Samica składa zapłodnione jaja. Larwy, które wylęgają się po kilku tygodniach, karmione są przez rodziców, a następnie zaczynają żerować i przystępują do budowy gniazda. Para rodzicielska zajmuje się odtąd wyłącznie rozrodem (odżywiana jest przez robotnice).
Termity budują gniazda zwane termitierami. Są to kopce naziemne o dużej twardości, osiągające znaczne rozmiary (do kilku m wysokości), bądź gniazda budowane w koronach drzew, a także wyżłobione w drewnie. Materiałem budulcowym jest ziemia zlepiona śliną lub przetrawione cząstki błonnika. Konstrukcje termitier są czasem niezwykle skomplikowane, wyposażone w otwory wentylacyjne oraz warstwy izolacyjne. Wewnątrz znajdują się tunele żywnościowe, chodniki do wychowu larw, komora lęgowa oraz tzw. ogrody grzybowe, na których rozwijają się grzyby stanowiące pożywienie dla larw. Termitiery przypominają kształtem grzyby, stożki, wieże itp.
Znanych jest ok. 2000 gatunków termitów. W Europie Południowej przedstawicielami są m.in. Kalotermes flavicollis i Termes lucifugus. Interesującymi afrykańskimi termitami są gatunki z rodzaju Cubitermes, budujące parasolowate gniazda. Do największych należą gniazda termitów z Australii, m.in. gatunku Eutermes triodae oraz Hamitermes meridionalis. Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
mateuszbober21 26.4.2010 (20:09)
Termity budują gniazda zwane termitierami. Są to kopce naziemne o dużej twardości, osiągające znaczne rozmiary (do kilku m wysokości), bądź gniazda budowane w koronach drzew, a także wyżłobione w drewnie. Materiałem budulcowym jest ziemia zlepiona śliną lub przetrawione cząstki błonnika. Konstrukcje termitier są czasem niezwykle skomplikowane, wyposażone w otwory wentylacyjne oraz warstwy izolacyjne. Wewnątrz znajdują się tunele żywnościowe, chodniki do wychowu larw, komora lęgowa oraz tzw. ogrody grzybowe, na których rozwijają się grzyby stanowiące pożywienie dla larw. Termitiery przypominają kształtem grzyby, stożki, wieże itp.
Znanych jest ok. 2000 gatunków termitów. W Europie Południowej przedstawicielami są m.in. Kalotermes flavicollis i Termes lucifugus. Interesującymi afrykańskimi termitami są gatunki z rodzaju Cubitermes, budujące parasolowate gniazda. Do największych należą gniazda termitów z Australii, m.in. gatunku Eutermes triodae oraz Hamitermes meridionalis. Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych.
Tworzą państwa o najwyższym wśród owadów stopniu organizacji, liczące niekiedy (np. u występującego w zachodniej Afryce gatunku Macrotermes bellicosus) do 5 mln osobników. Społeczeństwo danej kolonii termitów dzieli się na kasty, wyodrębniane zarówno spośród form płciowych, jak i niezdolnych do rozrodu. Wśród form płciowych najwyżej uorganizowane są królowe (mogą żyć ponad 50 lat oraz co 2 sekundy składać jajo) i samce-królowie, pozostałe dwie kasty, o słabiej rozwiniętych skrzydłach, występują jedynie u niektórych gatunków. Dalsze kasty, tj. robotnice i żołnierze, cechują się zredukowanymi gruczołami rozrodczymi i dużymi głowami zaopatrzonymi w silne szczęki. U form płciowych występują oczy złożone oraz tzw. przyoczka, u żołnierzy i robotnic oczy są zredukowane.Termity żywią się głównie tkankami roślinnymi zawierającymi duże ilości błonnika, m.in. drewnem, a także in. substancjami organicznymi, pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
limak 26.4.2010 (20:11)
Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.
Nazwa Isoptera jest połączeniem gr. iso- czyli równy, i -ptera, czyli skrzydła – co oznacza równoskrzydłe owady dorosłe (w przeciwieństwie do mrówek, których formy uskrzydlone mają przednią parę skrzydeł większą od drugiej pary skrzydeł). Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Termity mają aparat gębowy gryzący. Typowa wielkość termita waha się od 4 do 11 mm długości. Życie społeczne [edytuj]
Termity są morfologicznie nieskomplikowanymi owadami w przeciwieństwie do ich skomplikowanego życia społecznego. Wyróżnia się trzy główne kasty termitów. Kasta reprodukcyjna obejmująca samca i samicę, czyli królową i króla, jak również wspomagające rozwój kolonii płciowe formy pierwszego i kolejnych stopni (pochodzące od płciowych form robotnic). Największą kastę stanowią robotnicy i robotnice wykonujące prace od karmienia larw po budowę i zabudowę kanałów komunikacyjnych i dostarczanie pokarmu. Trzecia kasta składa się z żołnierzy. Ciekawym zjawiskiem jest to, że w pewnych warunkach robotnice i robotnicy mogą przekształcić się w formy płciowe. Możliwa jest też sytuacja odwrotna. Czas życia typowej robotnicy waha się od 1 roku do 4 lat. W jednej kolonii termitów może mieszkać kilka milionów osobników. Królowa termitów może dożyć nawet 50 lat.
Termitiery [edytuj]
Przekrój termitiery
Niektóre gatunki termitów budują imponujące gniazda zwane termitierami. Wszystkie termity są mobilne przez okres swojego życia w związku z czym w termitierze nie ma miejsca, które można określić jako centrum kolonii termitów. Podobnie jak u mrówek jajka i larwy są przenoszone w różne miejsca termitiery. Termity kopiąc w ziemi długie kanały podążają za gradientem zawartości wilgoci podobnie jak korzenie drzew czy też wzdłuż elementów budynków czy nawet korzystając ze szczelin muru budując zamknięte kanały dla utrzymania odpowiedniej wilgotności.
Odżywianie [edytuj]
Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Termity są często plagą w nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych wybudowanych na terenach stanowiących wcześniej środowisko termitów. Drewno, z którego budowane są domy staje się nowym źródłem pożywienia. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno. Rzadziej pożywiają się drewnem takich drzew jak cyprys czy jałowiec jednakże nie ma takiego drewna, którego zastosowanie gwarantowałoby to, że termity nie zechcą skosztować. W badaniach nad preferencjami żywieniowymi termitów wykazano, że kolejność z jaką dobierają się termity do źródła celulozy jest następująca: czysta luźna celuloza, bibuła i papier, tektura, miękkie drewno, twarde drewno. Termity przetwarzają celulozę na pokarm za sprawą wiciowców Devescovina i bakterii, którą jest krętek Pillotina żyjących w ich organizmach. Do przetrwania termity potrzebują drewna, wilgoci i ciepła. Termity szybko wysychają, gdyż mają cienką "skórę". Jedynie owady uskrzydlone są bardziej odporne na brak wilgoci.
Typy termitów [edytuj]
Wyróżnia się dwa główne typy termitów:
Termity drewniane [edytuj]
Termity żyjące tylko w drewnie należą do bardziej prymitywnych. Tworzą kolonie w wydrążonych tunelach wewnątrz martwych konarów i pni drzew. Z tego względu kolonie tego typu termitów rzadko mają więcej jak kilka tysięcy osobników. Gdy zużyją całe drewno i nie mają dostępu do nowych zasobów drewna, kolonia ginie. Podział kastowy u tych termitów jest prostszy. Żołnierze o pomarańczowych głowach i silnych szczękach bronią kolonii przed intruzami. Zamiast zwykłych robotników i robotnic występują tak zwani fałszywi robotnicy i robotnice, będący zatrzymaną w rozwoju formą płciową wspomagającą królową i króla w wychowaniu młodych termitów. Wiele z tych fałszywych robotnic i robotników przekształca się w dorosłą skrzydlatą postać i w odpowiednim czasie odlatuje w celu założenia nowej kolonii.
Termity potrafiące budować tunele poza drewnem [edytuj]
Najwięcej jest gatunków termitów potrafiących budować tunele poza drewnem. Zdolność budowania tuneli pozwala na odnajdywanie wielu źródeł pożywienia, a w związku z tym liczebność ich kolonii waha się między setkami tysięcy a wieloma milionami osobników. U tych termitów istnieje kasta prawdziwych robotnic i robotników, które nie przekształcą się w formę płciową. Kasta żołnierzy może posiadać "uzbrojenie" – szczęki o różnym kształcie. W tej grupie występują termity wyspecjalizowane w pożywianiu się na przykład trawą lub humusem zamiast drewnem.
Ciekawostki [edytuj]
Ciekawostką jest że larwy termitów niekiedy nazywa się "buszmeńskim ryżem" ze względu na ich rolę w diecie łowiecko-zbierackich plemion afrykańskich.
Systematyka [edytuj]
Ok. 2760 obecnie znanych gatunków termitów dzieli się na 2 rzędy i 13 rodzin:
Reticulitermes flavipes
Podrząd Afontanella
*
o Rodzina Termopsidae
o Rodzina Hodotermitidae
o Rodzina Mastotermitidae
o Rodzina Kalotermitidae
Podrząd Fontanella
* Nadrodzina Heterotermitoidea
o Rodzina Heterotermitidae
o Rodzina Rhinotermitidae
o Rodzina Serritermitidae
* Nadrodzina Macrotermitoidea
o Rodzina Macrotermitidae
* Nadrodzina Termitoidea
o Rodzina Apicotermitidae
o Rodzina Amitermitidae
o Rodzina Nasutitermitidae
o Rodzina Cubitermitidae
o Rodzina Termitidae
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
Konto usunięte, 26.4.2010 (20:15)
Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.
Ich nazwa oznacza równoskrzydłe owady dorosłe (u mrówek pierwsza para jest większa niż druga). Termity najczęściej mają od 4 do 11 mm długości, posiadają aparat gębowy gryzący i przechodzą przeobrażenie niezupełne. W koloniach termitów, liczących najczęściej po kilka milionowych tych owadów, wyróżniamy trzy grupy. Grupa reprodukcyjna, grupa robotników i grupa żołnierzy. Ogromne gniazda termitów nazywają się termitierami. Termity żywią się głównie drewnem, inne gatunki hodują grzyby, które są ich późniejszym pokarmem. Owady te najchętniej jadają drewno miękkie, a do przetrwania potrzebują drewna, wilgoci i ciepła.
Zaznaczam, że notatkę pisałam samodzielnie korzystając z internetu, pozostałe są tylko kopiowane.Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
termity i mrówki znaczenie negatywne i pozytywne Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: boogory 29.3.2010 (17:40) |
Termity Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: kamcia_1997 19.4.2010 (20:32) |
Termity Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: kamcia_1997 19.4.2010 (20:32) |
Informacje o życiu społecznym owadów:Termity Proszę o pomoc Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: olinkamaj 13.1.2011 (21:02) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Termity
Termity to rząd owadów zaliczany do podgromady owadów uskrzydlonych. Występują głównie w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową. Termity to owady społeczne, żyjące w stadach-rodzinach. Tworzą państwa o najwyższym stopniu organizacji, liczące niekiedy do 5 mln osobników Dzielą się na trzy grupy - kasty: • pierwsza...
Przydatność 75% Życie społeczne owadów- termity
Termity są owadami społecznymi żyjącymi w koloniach, których członkowie podzieleni są na kasty. Kolonia termitów może liczyć ponad milion owadów. Na świecie znanych jest ok. 2 tysięcy gatunków. Żyją one w społeczeństwach o wysokiej organizacji. Jak powstają kolonie termitów? Po krótkim locie godowym samica traci skrzydła, wykonuje taniec godowy i wydziela substancję...
0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań
0 0
karolina94 26.4.2010 (20:08)
Termity to rząd owadów zaliczany do podgromady owadów uskrzydlonych. Występują głównie w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, kilka gatunków zamieszkuje Europę Południową. Osobniki nie uczestniczące w procesach rozrodczych osiągają rozmiary od 2 do 20 mm, formy płciowe są większe, mają w pełni rozwinięte skrzydła, samice niektórych gatunków osiągają nawet do 115 mm długości.
Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, skrócony tułów, przedtułowie ruchome. Termity ubarwione są zazwyczaj białawo z brązowym odcieniem, ciało ich jest miękkie, jedynie osobniki zdolne do rozrodu często są ciemniejsze i mają twardsze okrywy.
Tworzą państwa o najwyższym wśród owadów stopniu organizacji, liczące niekiedy (np. u występującego w zachodniej Afryce gatunku Macrotermes bellicosus) do 5 mln osobników. Społeczeństwo danej kolonii termitów dzieli się na kasty, wyodrębniane zarówno spośród form płciowych, jak i niezdolnych do rozrodu. Wśród form płciowych najwyżej uorganizowane są królowe (mogą żyć ponad 50 lat oraz co 2 sekundy składać jajo) i samce-królowie, pozostałe dwie kasty, o słabiej rozwiniętych skrzydłach, występują jedynie u niektórych gatunków. Dalsze kasty, tj. robotnice i żołnierze, cechują się zredukowanymi gruczołami rozrodczymi i dużymi głowami zaopatrzonymi w silne szczęki.
Termity często są szkodnikami, uszkadzają drzewostany, a także drewniane budowle. Znane są przypadki niszczenia przez termity zbiorów bibliotecznych.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie