Treść zadania
Autor: delfinek123 Dodano: 26.4.2010 (16:52)
Jakiego rodzaju gospodarka człowieka występuje w Karpatach?
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
roślinnosć w karpatach Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: gabi666 12.5.2010 (12:08) |
jakie sa piętra górskie w karpatach Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: gabi666 12.5.2010 (12:10) |
Gospodarka człowieka w strefie umiarkowanej Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa | 1 rozwiązanie | autor: kinga1313 1.6.2010 (14:39) |
Podobne materiały
Przydatność 60% Księga rodzaju
POTOP Stworzeni przez Pana Boga ludzie nie chcieli słuchać Bożych słów. W ich sercach było coraz więcej zła. Mieli ponure twarze, często kłócili się ze sobą, popełniali wiele złych czynów. Pan Bóg to widział i bardzo się smucił. Żałował, że stworzył człowieka, postanowił więc, że ześle na ziemię wielką powódź, która wszystko zniszczy. Jeden człowiek miał...
Przydatność 55% Gospodarka
Praca w postaci załącznika.
Przydatność 100% Kapłan jakiego szukam.
Kapłanem jakiego szukam będzie osoba która ofiarowała swoje życie Bogu, jest godna naszego zaufania, bezinteresownie pomaga potrzebującym, umie poradzić sobie z ich problemami. Taki kapłan powinien dobrze wykonywać swoją służbę, być całkowicie oddanym Bogu, wiernie kroczyć jego ścieżkami i działać zgodnie z jego wolą. Musi być to kapłan z powołania który wkłada w...
Przydatność 70% Księga rodzaju - streszczenie
"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem; ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami." (Rdz 1, 1-2) Tak zaczyna się pismo Święte. Pierwsze trzy rozdziały opisują po kolei, jak Bóg stwarzał świat. Pierwszego dnia stworzył światło i oddzielił je od ciemności. Drugiego dnia uczynił niebo...
Przydatność 80% Księga Rodzaju - test
TEST - KSIĘGA RODZAJU 1. Od jakich słów zaczyna się Księga Rodzaju? a) ?Duch Boży unosił się nad wodami? b) ?Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię? c) ?Rzekł Bóg? d) ? Gdy Pan uczynił ziemię i niebo? 2. Jak miał na imię najmłodszy syn Adama i Ewy? a) Kain b) Abel c) Henoch d) Set 3. Jak miał na imię brat Jakuba? a) Abimelek b) Józef c) Izaak d) Ezaw 4. Gdzie Abraham...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
0 0
kasiula1 26.4.2010 (17:05)
Gospodarka Karpat w Polsce
PRZEMYSŁ
Karpaty są krainą ubogą w surowce mineralne. Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego rozwinęło się tu bardzo wcześnie. Pierwszą kopalnia jest kopalnią w Bóbrce i jest to jedna z najstarszych kopalni na świecie.
Kopalnia powstała w 1854 roku będąc własnością spółki Tytusa Trzecieskiego z Polanki, Ignacego Łukasiewicza, wówczas aptekarza z Gorlic i właściciela Bóbrki Karola Klobasy. Obecnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Skansen jest obiektem unikalnym na skalę światową, znajdują się tu obiekty zabytkowe świadczące o pionierskiej historii polskiego przemysłu naftowego i długiej tradycji górnictwa na tych terenach.
Górnictwo surowców skalnych jest bardzo słabo rozwinięte w Karpatach. Głownie eksploatowane są tutaj piaskowce. Największe kamieniołomy znajdują się w okolicach:
- Bielska-Białej,
- Żywca,
- Myślenic,
- Nowego Sącza,
- Jasła
- Krosna.
Znaczącą rolę w gospodarce odgrywa przemysł przetwórczy. Na terenie Beskidu Śląskiego i Pogórza rozwinął się przemysł włókienniczy i odzieżowy. Głównymi ośrodkami tego przemysłu są
- Bielsko-Biała (przemysł wełniany)
- Kęty
- Andrychów
W regionie karpat kilka innych gałęzi przemysłu rozwinęło się. Głownie:
- Energetyka
- Przemysł samochodowy (fabryka samochodów osobowych FIAT)
- Przemysł elektromaszynowy
- Przemysł spożywczy
- Przemysł obuwniczy
Ważnym miastem w polskich Karpatach jest Bielsko-Biała. To niewielkie miasto wytworzyło wokół siebie „Bielski okręg przemysłowy”. Jego główne ośrodki znajdują się w okolicznych miastach tj. Krosno, Jasło, Sanok czy Nowy Sącz. Okręg ten silnie współpracuje z innym ośrodkiem przemysłowym – Górnośląsko-Krakowskim.
Oprócz górnictwa i przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego rozwinął się tu przemysł elektroniczny, środków transportu, mineralny i chemiczny. Największe zakłady to:
- Fabryka Autobusów „Autosan” w Sanoku
- Fabryka amortyzatorów w Krośnie
- Krośnieńskie Huty Szkła
- Zakłady Przemysłu gumowego „Stomil” w Sanoku
- Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego
- Fabryka elektrod węglowych
- Firma komputerowa „Optimus”
Ze względu na warunki przyrodnicze występujące na terenie Karpat znajdują się tam bogate zasoby drewna. W związku z tym rozwinął się przemysł drzewny i papierniczy. Największymi ośrodkami tegoż przemysłu są:
- Żywiec
- Sucha Beskidzka
- Rapedź
Na Ziemi Sądeckiej intensywnie uprawia się owoce i warzywa. Powstały liczne przetwórnie owocowe i warzywne, z których największa znajduje się w Tymbarku k/Limanowej
Karpaty są terenem górzystym więc szansę rozwoju rolnictwa na tym terenie są niewielkie, odgrywają tutaj drugorzędną rolę.
Głownie uprawia się tu żyto, pszenicę (do wysokości ok.700m.n.p.m) oraz ziemniaki i owies, który jest głównym pożywieniem koni hodowanych tu jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.
Na wysokości powyżej 1000m.n.p.m występują głównie łąki i pastwiska. Chociaż czasami można spotkać pola uprawne. Dobrze rozwinięte i znaczące jest pasterstwo. Wcześniej hodowano głównie owce, teraz częściej spotyka się hodowle bydła.
TURYSTYKA
Karpaty są największym regionem turystycznym w kraju. Jedyny gdzie występuje krajobraz wysokogórski (tatry).
Sezon turystyczny w Karpatach trwa praktycznie przez cały rok. Turyści przyjeżdżają latem oraz zimą.
Latem, żeby móc podziwiać piękno polskiej przyrody, zimą – żeby uprawiać narciarstwo i inne sporty zimowe.
Ewenementem jest fakt, iż wiele górskich wsi zachowało swój pierwotny charakter. Zachowało się sporo zabytków budownictwa drewnianego. Do dziś przetrwała góralska gwara, którą posługują się górale nie tylko Ci starsi, ale również i młodsi. Przywiązanie do tradycji rdzennych mieszkańców karpat jest spore. W okresie świąt ubierają się w stroje regionalne. Jedynie w Sudetach nie jest to praktykowane gdyż ludność mieszkająca na tamtym terenie jest głównie pochodząca z innych terenów Polski oraz Świata.
Najatrakcyjniejszym regionem turystycznym są Tatry wraz z zimową stolicą kraju – Zakopanem, oraz pieniny ze słynnym przełomem Dunajca po którym organizuje się spływy tratwami.
Im bliżej wschodu tym zagospodarowanie turystyczne maleje. W ostatnich latach bardzo popularne stały się Bieszczady. Bieszczady głównie są odwiedzane latem. Na ich przedpolu powstał sztuczny zalew na Sanie zwany „Morzem Solińskim”. Dobrze rozwija się także agroturystyka.
Wielu turystów z całej Europy do Karpat przyciąga ich uzdrowiskowa moc. Rozwój lecznictwa sanatoryjnego w Karpatach jest ściśle związany z występowaniem wód mineralnych. W Beskidzie Sądeckim, w dolinie Popradu znajdują się najbardziej znane i cenione uzdrowiska tego regionu. Są to:
- Krynica
- Muszyna
- Żegiestów
- Piwniczna Zdrój
Innymi dużymi uzdrowiskami i miejscowościami o wybitnych walorach klimatycznych są:
- Szczawnica
- Rabka
- Iwonicz
- Rymanów
- Zakopane
- Wisła
- Ustroń
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie