Treść zadania

sylwka516

Streszczenia Tristana i Izoldy :P
Proszę o pomoc

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Dzięki wielkie :*
    życie mi ratujecie :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Tristan nie znał swoich rodziców, jego ojciec zginął
    przed narodzeniem bohatera, matka natomiast - Blancheflor, zmarła tuż
    po jego narodzinach. Do 7 roku życia opiekował się nim Rohałt, który traktował Tristana jak syna. Gdy chłopak skończył 7 lat trafił pod opiekę Gorwenala, który nauczył go etosu rycerskiego. Dzięki niemu Tristan świetnie jeździł konno i władał mieczem. Tristan zaczyna swą przygodę w momencie porwania go i uprowadzenia na statek. Zostaje on jednak uwolniony i pozostawiony na najbliższym lądzie - Kornwalii, gdzie podał się za kupca.
    Jego umiejętności pokazały jednak, że został szlachetnie urodzony (po
    wyjściu na ląd nauczył myśliwych sztuki dzielenia mięsa i zdejmowania
    skóry, gdy zobaczył, jak nieumiejętnie oni to robią). W nagrodę za pomoc myśliwym, Tristan został zaprowadzony przed oblicze króla Marka.
    Tristan nie zdawał sobie sprawy, że w zamku do którego dotarł, jego
    rodzice wzięli ślub a na dodatek, jego matka była siostrą króla. Po niedługim czasie bohater stał się najmężniejszym rycerzem a zarazem przyjacielem Marka. Tristan pokonał go, lecz doznał ciężkich, zdawałoby się nieuleczalnych ran. Postanowił że wyruszy na morze i umrze tam w samotności. Dzięki rybakom, którzy znaleźli błąkającego się po morzu bohatera, trafił on do słynnej czarodziejki - Izoldy jasnowłosej. Izolda chciała również wyczyścić jego broń, lecz gdy
    wyjęła miecz zauważyła wyszczerbienie takie samo, jakie
    znalazła w ciele najdzielniejszego rycerza jej ojca - Marchołta. Okazało się, że ziemia na którą przybył Tristan była ojczyzną Marchołta. Izolda chciała zabić Tistana, jednak nie udało się jej tego dokonać. Bohater uciekł z wyspy i stawił się spowrotem na dworze króla Marka w Kornwalii. Wtedy Tristan w końcu dowiedział się wszystkiego o swoim pochodzeniu. W tym momencie kończy się jeden wątek, a zaczyna drugi. Baronowie króla nie chcą aby Marek pozostał bez potomka i nakazują mu szukać żony.
    Tristan przychyla sie do ich prośby i wyrusza w następną podróż w celu
    znalezienia kobiety, której złoty włos przyniosły Markowi jaskółki. Przybywa po raz kolejny spotkać się z Izoldą aby ją uprowadzić. Jego plan wychodzi jednak na jaw i bahater próbuje załatwić wszystko poprzez starannie prowadzoną dyplomację.
    W przeddzień wyjazdu matka Izoldy daje jej służce - Brangien napój
    miłosny, aby ta dała go Izoldzie i jej przyszłemu małżonkowi. Jednak pech chciał, że napój został przez pomyłkę wzięty za wino i wypity przez Tristana i Izoldę. Po jego wypiciu tytułowi bohaterowie zakochują się w sobie bez pamięci. Przybywszy do zamku Izolda poślubia Marka, lecz spotyka się z ukochanym potajemnie w gaju.
    Wrogowie Tristana - baronowie - chcieli sprawić, aby ulubieniec króla
    popadł w niełaskę i poprosili Frocyna - karła aby nakrył przy królu
    parę kochanków. Gdy Król szedł w stronę kochanków(wiedział gdzie są z
    doniesienia karła), zakochani w porę go zobaczyli i odegrali scenę,
    która upewniła króla w niewinności małżonki. Inną próbą nakrycia kochanków było rozsypanie przez karła mąki od pokoju króla (gdzie spał Tristan) aż do komnaty królowej.
    Tristan to spostrzegł i ominął pułapkę, jednak jego zraniona przez
    cierń noga zaczęła krwawić w momencie gdy bohater przeskakiwał
    rozsypaną mąkę i przez ślad krwi zostawiony na mące został on wykryty. Król bardzo się rozgniewał i osądzeni Tristan i Izolda mieli spłonąć na stosie. Ostatnią wolą skazanego było dostać się do kaplicy aby się pomodlić. Jego prośba została spełniona, ale gdy tylko Tristan wszedł do kościoła uciekł strażom i skoczył z okna kaplicznego.
    Król chciał oddać żonę trędowatym, aby za karę (przez ucieczkę swojego
    kochanka) umierała w cierpieniach, jednak Tristan odbija ukochaną i
    ucieka z nią w las. Tam prowadzą życie bardzo niewygodne ale bardzo szczęśliwe, bo przecież byli w końcu razem. Pewnego dniach kryjówkę odkrył Frocyn i doniósł o tym królowi, który zaraz wyruszył aby zabić siostrzeńca. Gdy jednak Marek zobaczył ich niewinnie śpiących obok siebie, mięknie mu serce. Zamienia miecz Tristana na swój, a pierścień z ręki Izoldy na sygnet. Dlatego Tristan postanawia zwrócić żonę królowi a samemu odejść w pokoju. Tristan jednak nawet na obcej ziemi nie mógł zapomnieć o ukochanej. Pokonał tam smoka, przez którego zmuszony jest do ożenku z Izoldą o białych dłoniach i przyjąć połowę królestwa. Dugiego warunku udało mu się jednak uniknąć. Tristan nie może przestać myśleć o ukochanej, którą zostawił w Kornwalii. Dzięki magicznej maści, która zmieniła go nie do poznania, dostaje się do komnaty królowej, która go nie rozpoznaje i wygania. Gdy Izolda słyszy pieśń słowika, od razu rozpoznaje Tristana i rusza na spotkanie. Tam bohater zapewniony o wierności ukochanej, zmywa magiczną maść i ukazuje się w swojej normalnej postaci. Tristan przybywa spowrotem na wyspę do swojej małżonki i zapada na ciężką chorobę. Prosi więc przyjaciela, aby ten popłynął do Marka i poprosił go w jego imieniu o ostatnie spotkanie z ukochaną. Tą rozmowę podsłuchała Izolda i
    gdy okręt przyjaciela zawija do portu, okłamuje męża i mówi że na
    statku powiewa żagiel koloru czarnego. Tristan przez to umiera, a kochanka zobaczywszy martwego rycerza umiera obok niego. Marek przybył do nich, zabrał ich ciała do Kornwalii i pochował blisko siebie. W nocy z grobu Tristana wyrósł głóg, który zanurzył się w grobie Izoldy.
    Opowieść o Tristanie i Izoldzie możemy traktować jako mit, czyli
    baśniowe zjawisko przyrody, motyw walki z postaciami fantastycznymi. Był mężny, silny i bardzo odważny, oddany królowi,
    pomysłowy i przemyślny, spostrzegawczy, ostrożny, mściwy,
    wszechstronnie uzdolniony. Izolda była piękna, delikatna, inteligentna, sprytna, potrafi znieść wszelki niewygody aby spotkać się z Tristanem.
    Król Marek to szlachetny, mądry i roztropny król, wódz i przyjaciel,
    nie stara się być władcą despotycznym, podejmował decyzje z lennikami,
    bardzo kochał Izoldę i Tristana, nie wierzył w ich miłość.
    Brangien to wierna służka, ułatwiała spotkania Tristana i Izoldy,
    odpowiedzialna, chociaż nie jest w stanie upilnować napoju miłosnego,
    poświęca swą czystość. Ważna jest rola scenerii spotkań kochanków: noc, w ukryciu, w poczuciu winy, zdrady wobec króla Marka.

Rozwiązania

  • userphoto

    Utwór „Dzieje Tristana i Izoldy” jest to wywodząca się najprawdopodobniej ze staroceltyckiego mitu historia średniowiecznej miłości. Należy do tzw. cyklu bretońskiego, a zachowane fragmenty rozbudowywanej przez stulecia opowieści na przełomie XIX i XX zebrał i spisał prozą francuski romanista Joseph Bdier. Na język polski tekst przetłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński.
    Głównym miejscem akcji jest Kornwalia, gdzie panuje król Marek. Przed laty jego siostra, piękna Blancheflor, wychodzi za mąż za przyjaciela Marka, Riwalena, władcę ziem lońskich. Z tego małżeństwa rodzi się Tristan, jednak nigdy nie ma on szansy poznać swoich rodziców: Riwalen zostaje podstępnie zabity a Blancheflor umiera wkrótce po porodzie. Osierocone dziecko zostaje oddane pod opiekę Rohałta, zwanego Rohałtem Dzierżącym Słowo. Chłopiec wychowuje się jako syn marszałka, a po ukończeniu siedmiu lat trafia na nauki „sztuki rycerskiej” do Gorwenala.
    Tristan przybywa do Kornwalii na skutek porwania go przez norweskich kupców. Bardzo szybko zdobywa uznanie i podziw dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom. Kiedy ten młody mężczyzna poznaje prawdę o swoim pochodzeniu i na jaw wychodzi, że król Marek jest bratem jego przedwcześnie zmarłej matki, Tristan zrzeka się swojego dziedzictwa i wyraża pragnienie służenia wujowi.
    Po powrocie z ojczyzny, gdzie ogłosił swą wolę, do Tristana dociera wiadomość o rycerzu Morhołcie, który w imieniu władcy Irlandii przybył do Kornwalii by wyegzekwować tradycyjnie pobierany haracz. W danym roku miał on wynosić trzystu chłopców i dziewcząt, w wieku lat piętnastu. Tristan, jako jedyny odważny, podejmuje wyzwanie Morhołta, a ciężką walkę zwycięża, okupując jednak tą wygraną nieuleczalnymi ranami. Ostatnią prośbą umierającego młodzieńca jest spuszczenie go w łodzi na morze. Przypadkowo zostaje uratowany przez irlandzkich rybaków, po czym cudownie uleczony przez Izoldę Jasnowłosą, królewską córkę, która nieświadomie ocaliła od śmierci zabójcę swego krewnego.
    Król Marek, uszczęśliwiony niespodziewanym przeżyciem Tristana, postanawia, że to właśnie siostrzeńcowi zostawi swoje królestwo. Jednak naciski baronów, nieprzychylnych synowi Riwalena, zmuszają władcę do udzielenia pokrętnej odpowiedzi: ożeni się jedynie z właścicielką złotego włosa, który przyniosły mu jaskółki. Tristan natychmiast deklaruje swą gotowość do przywiezienia zza morza Pięknej o Złotych Włosach, przypominając sobie Izoldę, a następnie wyrusza do Irlandii na kupieckim statku. Tym samym udowadnia, iż nie zależy mu na tronie. W obcym państwie zabija smoka, pustoszącego ten kraj, jako dowód odcina mu język, ale w wyniku wycieńczenia mdleje, co wykorzystuje inny pretendent do ręki królewny, przyrzeczonej zwycięzcy. Tristan, po odnalezieniu go przez Izoldę, udowadnia jednak swój czyn, przez co doprowadza do zdemaskowania kłamcy. W międzyczasie Izolda odkrywa, że dwukrotnie już pomogła mężczyźnie, który winny jest śmierci Morhołta, jej wuja. Na szczęście rycerz przekonuje ją do swoich argumentów, a zgodnie z wcześniejszymi obietnicami król oddaje swoją córkę Tristanowi, który zabiera ją ze sobą do Kornwalii - jako przyszłą żonę dla Marka. Przez nieuwagę służki Izoldy, Brangien, młodzi na statku wypijają napój miłosny, przeznaczony dla dziewczyny i jej męża. Zdarzenie to zapoczątkuje wszystkie kolejne wypadki, jest początkiem końca, gdyż zaślepieni namiętnością zakochani zapominają o konsekwencjach i dają się ponieść płomiennemu uczuciu. Nie zmienia się to również po ślubie Izoldy z Markiem, któremu nieżyczliwi zausznicy będą donosić o potajemnych schadzkach jego żony z siostrzeńcem i wasalem jednocześnie. Pośrednia sprawczyni tej sytuacji, Brangien, jest bezgranicznie oddana swej pani, i zgadza się zastąpić Izoldę w królewskim łożu w czasie nocy poślubnej. Nie uchrania jej to jednak od podejrzliwości, jaką względem niej zaczyna żywić królowa, a następnie od wyroku śmierci. Ostatecznie na skutek żalu Izoldy Brangien zostaje ocalona, gdyż wbrew rozkazowi litościwi słudzy zamiast zabić porzucili ją tylko w lesie.
    Mimo wcześniejszych knować wrogów Tristana, król Marek przestaje wierzyć w niewinność młodych dopiero w momencie, kiedy dzięki sprytnemu pomysłowi karła Frocyna kochanków przyłapano na gorącym uczynku. Nie zważając na swoją miłość do nich, sprawiedliwy władca skazuje ich na stos bez sądu. W drodze na miejsce wymierzenia kary, Tristan prosi o chwilę modlitwy w kaplicy stojącej nad urwiskiem, skąd wyskakuje przez okno i znowu cudem przeżywa. Również Izolda nie zostaje spalona, gdyż przywódca trędowatych proponuje, by oddać im królową.
    Na gościńcu Tristan, odnaleziony i uzbrojony przez wiernego giermka, odbija Izoldę, po czym oboje ukrywają się w lesie moreńskim, gdzie odtąd żyją w biedzie i ubóstwie, bez zbędnych wygód, za to w ciągłym zagrożeniu. Nie słuchając rad pustelnika Ogryna, namawiającego ich do zejścia z drogi grzechu, cieszą się swoim uczuciem.
    Nie przestawano ich szukać, wykorzystując do tego między innymi psa Tristana, Łapaja, jednak dopiero leśnik odkrywa skromną chatkę zakochanych. Król Marek, który sam udał się do lasu, zastaje kochanków pogrążonych w śnie, rozdzielonych nagim mieczem. Lituje się nad nimi, zostawia znak swojej obecności, a po otrzymaniu listu pokojowego zezwala na powrót Izoldy do Tyntagielu. Poprzez nieustające podburzanie suwerena przez baronów, dziewczyna decyduje się na podjęcie próby żelaznej, która odbyć się ma na Białej Równi, gdzie w odpowiednim terminie stawiają się wszyscy mieszkańcy Kornwalii. Przebrany za pielgrzyma Tristan pomaga królowej podczas wysiadania z łodzi, dzięki czemu rozpalone żelazo, nie pozostawiając śladu na skórze Jasnowłosej, potwierdza przysięgę Izoldy, iż żaden mężczyzna oprócz króla i tego pielgrzyma nie trzymał jej w ramionach.
    Pozytywny wyrok Sądu Bożego sprawia, że młodzi spotykają się ze sobą coraz śmielej, aż do zabicia przez Tristana dwóch szpiegujących ich dworzan, przez co musi on już bezwarunkowo uciekać. Nie zapomina jednak o swej ukochanej, z Galii posyła jej zaczarowanego, umiejącego każdego rozweselić, pieska Milusia, wcześniej otrzymanego od władającego tam Żylenia za zabicie olbrzyma Urgana Włochatego. W Bretanii pomaga odeprzeć atak nieprzyjaciół, za co diuk Hoel oddaje mu swoją córkę, Izoldę o Białych Dłoniach, za żonę. Tristan zaprzyjaźnia się też z Kaherdynem, synem Hoela, i to właśnie jemu zwierza się ze swoich sercowych rozterek. Ciągle bowiem kocha Izoldę Jasnowłosą
    Dwukrotnie jeszcze Tristan próbuje zbliżyć się do królowej Kornwalii. Za pierwszy razem Izolda odwołuje spotkanie, usłyszawszy fałszywą plotkę, za drugim młodzi na krótko ponownie cieszą się swoim szczęściem – chwilowo, gdyż mężczyzna znowu musi uciekać.
    Pomagając Kaherdynowi Tristan zostaje ranny w boju. Rozmowę z przyjacielem, podczas której obiecuje on sprowadzić z Kornwalii Izoldę, podsłuchuje żona Tristana. Izolda o Białych Dłoniach postanawia zemścić się za jej nieodwzajemnione uczucie, i kiedy Kaherdyn powraca wraz z ukochaną Lończyka, oznajmia swojemu mężowi, że do brzegu przybił statek pod czarnym żaglem. Zrozpaczony Tristan, przekonany o niepowodzeniu misji, rozstaje się z życiem. Czarny żagiel miał bowiem oznaczać, że Kaherdynowi nie udało się przywieść królowej. Pogrążona w żalu Izolda Jasnowłosa, nie zdążywszy pożegnać się ze swym lubym, również umiera. Kochankowie zostają pochowani w osobnych mogiłach, a z kurhanu Tristana wyrasta pęd głogu, symbol wiecznej miłości, który zanurza się w grobie Izoldy i który, ścinany, zawsze odrasta.

Podobne zadania

joannaferuga3 streszczenie stary człowiek i morze PILNE!!:):) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 7.4.2010 (17:14)
cwiruuu Streszczenie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: cwiruuu 22.4.2010 (17:26)
andrea345 streszczenie kstazki historia zoltej cizemki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andrea345 27.4.2010 (08:38)
Ewa952 Streszczenie wątku miłosnego w Panu Tadeuszu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Ewa952 27.4.2010 (15:22)
sylwka516 POMOCY : Streszczenie - "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: sylwka516 29.4.2010 (21:03)

Podobne materiały

Przydatność 75% „Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie.

Liceum ? Język polski ? Średniowiecze ?Tristan i Izolda? - streszczenie Legenda miłości Tristana i Izoldy funkcjonowała pierwotnie w przekazach ludowych. Jej zalążki sięgają nawet dwunastego wieku. Tytułowa bohaterka była królową w Irlandii. Jej ręka była odgórnie przeznaczona dla króla Marka z Kornwalii. Aby między narzeczonymi zaiskrzyła miłość, matka dziewczyny...

Przydatność 75% "Dzieje Tristana i Izoldy" - streszczenie.

Na początek bohaterowie: Tristan - rycerz Izolda jasnowłosa - jego kochanka, ale żona Marka Izolda o białych dłoniach - żona Tristana Marek -król Kornwalii,władca zamku-Tyntagielu Rivalen- Ojciec Tristana Blancheflor- Matka Tristana Rohałt Dzierży Słowo- opiekun Tristana, marszałek dworu Gorwenal- nauczyciel Tristana Miejsce akcji Jest ono zmienne ale pdstawowe i z...

Przydatność 75% "Dzieje Tristana i Izoldy" streszczenie.

Na początek bohaterowie: Tristan - rycerz Izolda jasnowłosa - jego kochanka, ale żona Marka Izolda o białych dłoniach - żona Tristana Marek -król Kornwalii,władca zamku-Tyntagielu Rivalen- Ojciec Tristana Blancheflor- Matka Tristana Rohałt Dzierży Słowo- opiekun Tristana, marszałek dworu Gorwenal- nauczyciel Tristana Miejsce akcji Jest ono zmienne ale pdstawowe i z...

Przydatność 65% "Dzieje Tristana i Izoldy" streszczenie.

Tristan był synem Riwalena,który poślubił piękną Blancheflor,siostre króla Marka.Był on sierotą jego ojciec zginął na wojnie,a matka zmarła po wydaniu go na świat.Zaopiekował się nim Rohałt i nauczył sztuki walki,a także,co znaczy honor i ucziwość.Tristan grał też na harfie i pięknie śpiewał.Pewnego razu porwali go kupcy norwescy,ale wysadzili...

Przydatność 85% "Dzieje Tristana i Izoldy" - streszczenie.

Utwór „Dzieje Tristana i Izoldy” jest to wywodząca się najprawdopodobniej ze staroceltyckiego mitu historia średniowiecznej miłości. Należy do tzw. cyklu bretońskiego, a zachowane fragmenty rozbudowywanej przez stulecia opowieści na przełomie XIX i XX zebrał i spisał prozą francuski romanista Joseph Bdier. Na język polski tekst przetłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji