Treść zadania

Konieczkooo

Jakie są rodzaje wietrzenia skał ? I opisz je...:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Na powierzchni ziemi wyróżnia się następujące rodzaje wietrzenia:

    a) wietrzenie fizyczne – to rozpad skały bez zmiany jej składu chemicznego, skały kruszą się na bloki, gruz i ziarna, przez co powstają pokrywy gruzowe.

    Przeważa ono w klimacie zimnym i w wysokich górach, gdzie głównym czynnikiem niszczącym skały jest zamarzająca w strzelinach woda tzw. zamróz.

    Natomiast w klimacie gorącym i suchym przeważa wietrzenie fizyczne spowodowane dużymi wahaniami temperatury powierzchni skał. Dobowe różnice temperatur na pustyni przekraczają 60ºC.

    b) wietrzenie chemiczne – to rozdrobnienie skał na skutek np. rozpuszczania, utlenienia lub uwadniania, prowadzącego do zmiany składu mineralnego skały. W wyniku tego wietrzenia powstają zwietrzelinowe pokrywy gliniaste, a skały węglanowe ulegają krasowieniu. Przeważa ono w klimacie gorącym i wilgotnym, przy udziale wody.

    c) wietrzenie biologiczne (organiczne) – to odrębny typ wietrzenia. Polega ono na mechanicznym i chemicznym niszczeniu skał, ponieważ wzrost korzeni roślin powoduje rozszerzenie się szczelin skalnych i pękanie skał, a substancje chemiczne i kwasy organiczne wydzielane przez rośliny rozpuszczają się i rozkładają skały.

    2. Wszystkie wietrzenia występuję równocześnie, w różnych klimatach, przebiegają jednak odmiennie. Charakter i intensywność wietrzenia zależy od klimatu, charakteru skały i poziomu wód gruntowych.

Rozwiązania

  • userphoto

    - fizyczne (mechaniczne)- kały ulegają kruszeniu i rozpadowi bez zmiany ich składu mineralnego. Czynnikiem niszczącym są zmiany temperatury. Wahania temperatury powyżej i poniżej 0°C powodują zamarzanie wody w szczelinach, która zwiększając swoją objętość, rozsadza skałę na pojedyncze bloki – wietrzenie mrozowe (zamróz).
    W skład wietrzenia fizycznego wchodzi także tzw. wietrzenie biogeniczne – rozpadanie skał na skutek wciskających się w szczeliny korzeni roślin, głównie drzew.
    Produktami wietrzenia fizycznego są: gruz, rumosz skalny, gołoborza, wykwity solne, lakier pustynny;

    – chemiczne – rozpad skał następuje wraz ze zmianą ich składu mineralnego i chemicznego. Głównym czynnikiem niszczącym jest woda opadowa, która wsiąkając w podłoże, rozpuszcza minerały i tworzy nowe związki chemiczne, tym szybciej im wyższa jest jej temperatura. Wietrzenie chemiczne może polegać na:
    - rozpuszczaniu minerałów – całkowitym lub częściowym, które jest przyczyną powstawania zjawisk krasowych;
    - utlenianiu, czyli łączeniu minerałów z tlenem atmosferycznym, np. utlenianiu związków żelaza;
    - hydrolizie prowadzącej do rozkładu minerałów na części zasadowe i kwaśne. W warunkach gorącego, okresowo suchego klimatu hydroliza prowadzi do powstania laterytu. Kopalnym laterytem jest boksyt – surowiec do produkcji aluminium;
    -uwodnieniu, czyli przemianie minerału bezwodnego w uwodniony, np. przejście anhydrytu w gips;
    -uwęglanowieniu zachodzącym pod wpływem kwasu węglowego.

  • ibra_master

    Wietrzenie - rozpad mechaniczny i rozkład chemiczny skał wskutek działania energii słonecznej, powietrza, wody i organizmów. Zachodzi na powierzchni Ziemi i w jej powierzchniowej strefie zwanej strefą wietrzenia (głębokość od kilku do kilkudziesięciu metrów). Produktem wietrzenia są między innymi zwietrzelina, rumowisko, glina zboczowa, arkoza. Wietrzenie można podzielić na:
    fizyczne (mechaniczne) - rozpad skały bez zmiany jej składu chemicznego, zachodzi przy częstych zmianach temperatury i wilgotności (głównie w klimacie umiarkowanym)
    chemiczne - rozkład skały przy zmianie jej składu chemicznego, niezbędnym warunkiem do jego zaistnienia jest obecność wody, głównymi czynnikami wietrzenia chemicznego są: woda opadowa, dwutlenek węgla, tlen oraz azot
    biologiczne - to rozpad i rozkład skały pod wpływem działania organizmów żywych (często nie wyróżnia się wietrzenia biologicznego jako oddzielnego działu, uznaje się je jako wchodzące w skład wietrzenia fizycznego i chemicznego) fizyczne

    eksfoliacyjne (łuszczenie)
    (skały rozsadzają się na płyty)spowodowany dobowymi wahaniami temperatury. W ciągu dnia, wskutek działania promieni słonecznych nagrzewa i rozszerza się zewnętrzna, cienka powłoka skały. W nocy, pod wpływem obniżonej temperatury, powłoka kurczy się powodując znaczne naprężenia pomiędzy wystawioną na bezpośrednie oddziaływanie temperatury, zewnętrzną częścią, a resztą skały.
    Wysokie dobowe zmiany temperatury prowadzą do występowania wielkich naprężeń, odpęknięcia i odpadania zewnętrznych części skały. Zjawisko eksfoliacji najczęściej zaobserwować można w górach, na stepach i pustyniach, obszarach pozostających pod wpływem klimatów kontynentalnych.
    mrozowe (zamróz, kongelacja)
    woda zamarzająca w szczelinach skalnych zwiększa swoją objętość o ok. 9% rozsadzając skałę; produkty: rumowiska skalne, gołoborza, pył
    insolacyjne (termiczne, słoneczne)
    charakterystyczne dla obszarów o dużych amplitudach dobowych temperatur; intensywnie przebiega w przypadku skał ciemniejszych; może występować w dwóch formach: rozpad ziarnisty na skutek różnej rozszerzalności cieplnej oraz wietrzenia skorupowego (łuszczenie się skały), czyli odrywanie przypowierzchniowej warstwy skalnej, która była najbardziej narażona na wahania temperatury
    eksudacja (solne)
    krystalizująca w szczelinach skalnych sól, podobnie jak woda, zwiększa swoją objętość i rozsadza skałę; gdy proces zachodzi na powierzchni skały, tworzą się polewy i skorupy zwane lakierem pustynnym
    deflokulacja (ilaste)
    skały ilaste mają właściwości higroskopijne, pod wpływem wody znacznie pęcznieją; gdy woda odparowuje, skały kruszeją i powstają szczeliny
    Wietrzenie chemiczne [edytuj]

    solucja (rozpuszczanie)
    skały takie jak gipsy, chlorki, dolomity, wapienie rozpuszczają się całkowicie, natomiast margle, piaskowce ulegają częściowemu rozpuszczeniu, w czasie rozpuszczania zachodzi proces solwatacji - łączenie się cząstek rozpuszczalnika z cząsteczkami substancji rozpuszczanej.
    ługowanie
    proces rozpuszczania i wymywania minerałów.
    hydroliza
    zasadowo-kwasowy rozkład minerałów.
    hydratacja (uwodnienie)
    przemiana minerałów bezwodnych w słabo uwodnione, nie niszczy minerałów ale zmienia ich własciwosci fizyczne np. suche iły - zwięzłe, uwilgotnione - wzrasta objętość, spada spoistość.
    karbonatyzacja (uwęglanowienie)
    przekształcenie minerałów (głównie krzemianów i glinokrzemianów) w węglany.
    oksydacja (utlenienie)
    minerały łączą się z tlenem np. zamiana siarczków na siarczany.
    redukcja
    pozyskiwanie elektronów walencyjnych, zmiana formy utlenienia związku z wyższego poziomu na niższy.
    chelatyzacja
    proces produkcji przez organizmy substancji organicznych (np. hemoglobina, chlorofil, kwasy humusowe i fulwowe), w centrum związku występuje metal, który jest związany z pierwiastkami C,N,H,O, proces ten powoduje dekompozycje skał, które zawierają w swym składzie metale.
    Wietrzenie biologiczne [edytuj]

    mechaniczne
    korzenie roślin wciskają się w szczeliny skalne i rozpychają je
    chemiczne
    działanie substancji organicznych będących produktami zwierzęcymi lub roślinnych
    działanie bakterii
    np. bakterie beztlenowe zamieniają gips w siarkę
    działanie zwierząt ryjących
    przedostawanie się wody przez nory i korytarze wspomaga wietrzenie chemiczne

    Produktem wietrzenia (zarówno fizycznego jak i chemicznego) jest zwietrzelina.
    Intensywność i charakter wietrzenia zależą od rodzaju skały oraz od warunków klimatycznych (głównie od ilości wody oraz temperatury). W klimacie suchym (pustynnym) przeważa wietrzenie fizyczne. W klimacie gorącym i wilgotnym - wietrzenie chemiczne.
    W wyniku wietrzenia fizycznego tworzą się skały okruchowe, wskutek wietrzenia chemicznego niektóre skały chemiczne jak na przykład boksyty, lateryty, terra rossa.
    Procesy wietrzenia ułatwiają erozję. Powodują powstanie gleby i tworzenie swoistych form skalnych.

  • userphoto

    Produktem wietrzenia jest luźny materiał tzw. zwietrzelina. Materiał ten pod wpływem siły przyciągania ziemskiego wspomaganej przez wodę, lód, wiatr daje się łatwo przemieszczać z miejsc wyżej położonych ku niższym.

    Rodzaje Wietrzenia :
    1) Wietrzenie fizyczne
    - zmiany wilgotności
    - zmróz
    - krystalizacja soli
    - nasłonecznienie

    2) Wietrzenie chemiczne – polega na rozkładzie skały pod wpływem różnych substancji chemicznych znajdujących się w przyrodzie. Wietrzenie chemiczne przebiega zawsze przy udziale wody, przyczynia się więc do niego klimat o wilgotności i temp. powietrza.

    3) Wietrzenie biologiczne – przemiany fizyczne i chemiczne w skałach mogą zachodzić również pod wpływem działalności organizmów żywych.

Podobne zadania

Gosiaa Geografia - Australia i Oceania Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Gosiaa 28.3.2010 (18:29)
joannaferuga3 geografia Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 6.4.2010 (16:06)
_lola_ geografia . wnętrze ziemi Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: _lola_ 14.4.2010 (16:39)
Nieznany Geografia Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 29.4.2010 (10:20)
gizbar Geografia:3 ciekawostki dotyczące dziajów ziemi Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: gizbar 6.5.2010 (15:25)

Podobne materiały

Przydatność 60% geografia

Człowiek a klimat?
W powszechnym przekonaniu, kształtowanym przez media, klimat Ziemi ociepla się. Wini się za to człowieka, który zwiększa naturalny efekt cieplarniany, emitując do atmosfery rosnące z każdym rokiem ilości dwutlenku węgla. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), zespołu powołanego przez ONZ do zbadania wpływu...

Przydatność 65% Geografia

CHINY, Zhongguo, Chińska Republika Ludowa, Zhonghua Renmin Gongheguo, państwo w środk. i wsch. Azji. Informacje ogólne Stolica: Pekin Powierzchnia: 9561 tys. km2 Ludność: 1277,6 mln mieszk. (2000) Język urzędowy: chiński Jednostka monetarna: yuan Święto narodowe: 1 października (rocznica proklamowania ChRL 1949) Podział administracyjny: 22 prowincje, 6 regionów...

Przydatność 50% Geografia

praca ta zawiera tematy: 1. ODWZOROWANIA KARTOGRAFICZNE: 2. RUCH OBIEGOWY ZIEMI I JEGO NASTĘPSTWA 3. WYSOKOŚĆ GÓROWANIA SŁOŃCA NAD HORYZONTEM 4. RUCH OBROTOWY ZIEMI 5. TEMPERATURA POWIETRZA

Przydatność 60% Geografia - bezrobocie

Kraje przedindustrialne – Czad, Kongo, Nigeria, Kenia, Bangladesz. Kraje industrialne – Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Estonia. Kraje postindustrialne – USA, Kanada, Francja, Anglia, Niemcy. Przyczyny bezrobocia na świecie: Kraje wysokorozwinięte – wzrost mechanizacji i komputeryzacji, przenoszenie zakładów pracy do krajów taniej siły roboczej, telekomunikacja wypiera...

Przydatność 65% Obliczenia- geografia

Zadania ze skalą: 1. Obliczanie odległości rzeczywistej (w terenie) Zmierzyliśmy na mapie odległość z Poznania do Warszawy - 7 cm, na mapie w skali 1:4000000. Ile to jest km w rzeczywistości? 7 cm x 4000000 = 28000000 cm = 280 km 2. Zamiana skal: Zamienić skalę liczbowa 1:2000000 na skalę mianowaną 1cm ---- 2000000 cm 1cm ---- 20000 m 1cm ---- 20 km Czyli 1cm na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji