Treść zadania

kajoja91

Migrację. Przyczyny i skutki.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Współczesne migracje ludności na świecie dzielimy na dwie główne kategorie.
    - migracje zewnętrzne (migracje poza granice kraju)
    -migracje wewnętrzne (migracje wewnątrz danego państwa)

    Współcześnie obszarem, który jest największym, jeśli chodzi o migracje zewnętrzne jest Europa. Zadecydował o tym rozwój gospodarczy oraz niski przyrost naturalny, starzenie się ludności ?starego kontynentu? a co za tym idzie zwalnianie miejsc pracy, którą zajmują przybyli emigranci zwłaszcza z trzeciego świata ( byłych koloni np. francuskich)Ze względu na wysoki rozwój gospodarczy zachodniej Europy głównym powodem migracji zewnętrznej jest uchodźstwo ekonomiczne tzw. ?za chlebem?. Zwykle wydaje się ona jedyną szansą na poprawę bytu. Bywa ją sytuacje, zwłaszcza w Azji gdzie wioska zbiera pieniądze na wyjazd osoby wyjeżdżającej, która ma w przyszłości przygotować miejsce dla następnych emigrantów, ale również wspomagać ludność wioskową finansowo, czasem jest wysyłana dla zdobycia wykształcenie i później powrotu do swojej miejscowości, aby pracować dla mieszkańców lub ich kształcić. Znany jest mi taki przypadek z Indii. Często pod przykrywką uchodźstwa politycznego ukryty jest prawdziwy powód migracji ? ekonomiczny. Dotyczy to głównie Albańczyków. Pakistańczyków, Kurdów, Chińczyków oraz innych narodów biednych uwikłanych w konflikty wewnętrzne. Emigranci z Europy zachodniej zazwyczaj są to ludzie tymczasowo migrujący za pracą, bez zamiaru pozostawania i osiedlania się na stałe. Obecnie zjawisko to jest bardzo nasilone w Polsce. Wielu ludzi zwłaszcza młodych wyjeżdża na okres 1-4 lat, aby zdobyć pieniądze na mieszkanie, lub dalsze wykształcenie, większość z nich wraca, inaczej jest, kiedy migrują ludzie w średnim wieku i starsi zazwyczaj te migracje mają na celu osadnictwo na stałe. Według szacunków ECAS (European Citizen Action Sernice) w latach 2004-2006 z Polski w celach zarobkowych do krajów ?starej Unii? wyjechało 1,12 mln pracowników
    Migracje polityczne dotykają głównie ludzi mieszkających w krajach prowadzących konflikty wewnętrzne i zewnętrzne. Ze względu na nie tolerancję religijną , odmienność polityczne, narodowość, przynależność do grupy społecznej, różnice kulturowe, konflikty zbrojne wewnętrzne oraz ingerencje zbrojne zewnętrzne .Prześladowania religijne w XX i XXI w dotyczyły głównie Irlandia, Izrael, Pł Indie, Pł. Hiszpania. Prześladowanie polityczne dotknęły Ukrainy, Białorusi, Rosji i w dużym stopniu Polski gdzie w latach powojennych wyemigrowała olbrzymie ilość naszych rodaków ? nie poprawnych politycznie?. Prześladowania narodowościowe dotknęły Czczenia, RPA. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest migracja ludzi starszych z krajów wysoko rozwiniętych z Belgii, Holandii i Szwajcarii, w których to jest dopuszczona eutanazja. Pod pretekstem zalegalizowanej eutanazji, dochodzi do ?pozbywania się ?ludzi w podeszłym wieku wymagających ciągłej opieki, co najczęściej koliduje z chęcią robienia kariery zawodowej przez potomstwo oraz podnosi koszty utrzymania nie produkcyjnej sfery budżetowej.
    Skutkami migracji zewnętrznych dla krajów wysoko rozwinięte jest zwiększenie przyrostu naturalnego ludności (zwłaszcza napływowej), przypływ ludności wykwalifikowanej, co daje wyższy poziom szkolnictwa, rozwoju technologii, medycyny,i innych dziedzin. Negatywnym skutkiem jest odbieranie pracy ludności rodzimej spowodowane konkurencją na rynku pracy( ludzie napływowi są zazwyczaj gorzej opłacani. W krajach słabo rozwinięte migracja powoduje zmniejszenie wzrostu naturalnego, zmniejszenie wykwalifikowanej kadry, ale też spadek bezrobocia, a także napływ dewiz. Transfer dewiz zgromadzonych za granicą powoduje wzrost importu oraz wzrost gospodarczy i podniesienie poziomu życia. Do niekorzystnych skutków migracji zewnętrznej zaliczamy czasową lub stałą utratę zasobów ludzkich, zmiany w strukturze wieku i płci pozostałych mieszkańców spowodowane jest to tym, że zazwyczaj grupą migrującą są młodzi mężczyźni. Negatywnym skutkiem jest również społeczno kulturowe odizolowanie emigrantów, a także źle wpływa rozdzielenie rodzin, bardzo często emigranci maja duże problemy z integracją w nowym środowisku. Dochodzi również do wymiany kulturowej, skutki bywają różne i pozytywne, i negatywne.
    Drugim rodzajem migracji jest migracja wewnętrzna. Dzieli się na migrację regionalną i pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Czynnikami powodującymi migracje regionalne na większych dystansach są zazwyczaj czynniki ekonomiczne, bezrobociem, lepszymi zarobkami lub karierą zawodową, ale również zdobywanie wiedzy, czyli nauka w innym mieście, chęcią zmiany otoczenia, poprawieniem warunków mieszkaniowych ( taką migrację nazywamy rezydencyjką) a także powody rodzinne, małżeństwa osób z różnych regionów danego kraju. Migracja wewnętrzna rozwinęła się głównie w Stanach zjednoczonych.(Przeciętna rodzina zmienia miejsce zamieszkania średnio 7 razy w ciągu jednego pokolenia. Migracje rezydencyjce często dotyczą ludzi starszych maja oni na względzie osiadanie w rejonach z wyższym zabezpieczeniem socjalnym a także migrują na obszary wartościowe ekologicznie oraz atrakcyjne turystycznie. W Polsce są to tereny Pomorza oraz wybrzeża, w stanach Floryda, Kalifornia. Migracja wewnętrzna ma wpływ na przyrost naturalny i strukturę demograficzną np. niedobór kobiet w Polsce północno-wschodniej, odmłodzone i dojrzałe społeczeństwa w regionach Polski południowej i centralnej. Wyludnianie się regionów wiejskich i przeludnienie w regionach wysoko uprzemysłowionych. Wśród migracji w wieku 16-23 dominują kobiety, co prowadzi do spadku populacji na wsi. Na wielu terenach wiejskich nastąpiło z tego powodu obniżenie współczynnika przyrostu naturalnego, którego najczęstszą przyczyną jest niechęć powrotu na wieś ludzi wykształconych, na szczęście powoli ta tendencja zaczęła się w ostatnich latach zmieniać na korzyść wpływ na taką sytuację mają dotacje z Unii Europejskiej dla rozwijających się gospodarstw rolnych.

Rozwiązania

  • olka9703

    Migracja ma duży wpływ na sposób rozmieszczenia ludności i jego zmiany. Migrację dzielimy na:
    - EMIGRACJA ? tj. opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania (odpływ ludności); - IMIGRACJA ? tj. przybycie na nowe miejsce zamieszkania (przypływ ludności)
    Ze względu na trwałość migracji wyróżnia się:
    - stałe ? decyzję z zamieszkaniem na stałe; - okresowe ? zwykle w celach zarobkowych.
    Ze względu na kierunek rozróżnia się:
    - zewnętrzne ? wyjazdy za granicę i przyjazdy z zagranicy; - wewnętrzne ? (krajowe) odbywające się w obrębie jednego kraju. Migracja ta ma zazwyczaj kierunek wieś ? miasto. Czyli z obszarów rolniczych do uprzemysłowionych. Migrantami są zazwyczaj ludzie młodzi.Współcześnie obszarem, który jest największym, jeśli chodzi o migracje zewnętrzne jest Europa. Zadecydował o tym rozwój gospodarczy oraz niski przyrost naturalny, starzenie się ludności ?starego kontynentu? a co za tym idzie zwalnianie miejsc pracy, którą zajmują przybyli emigranci zwłaszcza z trzeciego świata ( byłych koloni np. francuskich)Ze względu na wysoki rozwój gospodarczy zachodniej Europy głównym powodem migracji zewnętrznej jest uchodźstwo ekonomiczne tzw. ?za chlebem?. Zwykle wydaje się ona jedyną szansą na poprawę bytu.

  • lolinkowa98

    Migracja ma duży wpływ na sposób rozmieszczenia ludności i jego zmiany. Migrację dzielimy na:
    - EMIGRACJA ? tj. opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania (odpływ ludności); - IMIGRACJA ? tj. przybycie na nowe miejsce zamieszkania (przypływ ludności)
    Ze względu na trwałość migracji wyróżnia się:
    - stałe ? decyzję z zamieszkaniem na stałe; - okresowe ? zwykle w celach zarobkowych.
    Ze względu na kierunek rozróżnia się:
    - zewnętrzne ? wyjazdy za granicę i przyjazdy z zagranicy; - wewnętrzne ? (krajowe) odbywające się w obrębie jednego kraju. Migracja ta ma zazwyczaj kierunek wieś ? miasto. Czyli z obszarów rolniczych do uprzemysłowionych. Migrantami są zazwyczaj ludzie młodzi.
    Podział ze względu na przyczynę zmian miejsca zamieszkania:
    - ekonomiczne ? chęć polepszenia warunków materialnych; - pozaekonomiczne ? mogą być spowodowane przyczynami politycznymi, religijnymi, społecznymi, rodzinnymi itd.
    PRZYCZYNY społeczno-ekonomiczne migracji:
    - poprawa materialnej sytuacji; - klęski żywiołowe; - chęć zmiany środowiska społecznego; - łączenie małżeństw, rodzin; - prześladowania na tle religijnym; SKUTKI migracji:
    - zmiana struktury demograficznej (spadek przyrostu naturalnego, postępowanie procesu starzenia ludności); - wyludnienie ludności; - nadmierne zagęszczenie ludności; - zaburzenie struktury płci (nadmiar mężczyzn w danym obszarze, gdzie powinno ich być mniej, a niedobór, gdzie powinni być ? np. tam gdzie jest przemysł ciężki); - bezrobocie; - tworzenie się ?dzielnic nędzy? tj. slumsy (USA).

Podobne zadania

Nieznany Geografia - przyczyny zmian klimatycznych... !!!!! Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 18.4.2010 (11:50)
malinaaa92 Opisz przyczyny.. (nie skutki) Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinaaa92 5.5.2010 (13:27)
dorota7609 negatywne skutki wyrębu lasów na ziemi Przedmiot: Geografia / Liceum 2 rozwiązania autor: dorota7609 20.5.2010 (20:56)
mansikka 1.Podaj 2 przyczyny i 2 skutki zmian wielkości wydobycia wegla kamiennego w Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: mansikka 24.5.2010 (16:55)
boster18 skutki spalania paliw kopalniach Przedmiot: Geografia / Liceum 2 rozwiązania autor: boster18 5.8.2010 (16:14)

Podobne materiały

Przydatność 75% Przyczyny i skutki bezrobocia

I. Definicja bezrobocia Bezrobocie to zjawisko polegające na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia. Natomiast według Międzynarodowej Organizacji Pracy, której definicję bezrobocia honorują badania statystyczne prowadzone w krajach Europy w ramach systemu Eurostat, osoba...

Przydatność 90% Osteoporoza przyczyny i skutki

Spis treści 1. Wprowadzenie 2. Przyczyny osteoporozy 3. Skutki osteoporozy 4. Profilaktyka 5. Bibliografia WPROWADZENIE Szkielet ssaków ukształtował się w drodze ewolucji do pełnienia kilku istotnych funkcji: lokomocyjnej, ochronnej w stosunku do ważnych narządów oraz utrzymywania minimalnej homeostazy....

Przydatność 65% Stres - skutki i przyczyny

1.Definicja stresu W rzeczywistości stres jest zjawiskiem bardzo powszechnym i każdy zdrowy człowiek go doświadcza. Jest jednym z wielu stanów psychofizjologicznych organizmu, w którym pod wpływem działania specyficznych czynników, zwanych stresorami, zaczyna wzrastać napięcie. Według H.Selye’go, twórcy pojęcia stresu, jest on niespecyficzną reakcją organizmu na...

Przydatność 50% Przyczyny i skutki agresji

Przyczyn wywołujących agresję wśród młodzieży jest wiele.Każde z nich ma swoje wyjaśnienie i powód. Przyczyny te tkwią głównie w dezorganizacji życia rodzinnego i popełonionych błędach wychowawczych.Kiedy zaburzone są kontakty między rodzicami młodzież próbuje "odstresowac się na zewnątrz"-działając w licznej grupie i martretując nie tylko fizycznie,ale także...

Przydatność 85% Powstanie Styczniowe - przyczyny, skutki.

POWSTANIE STYCZNIOWE 22 - 23 STYCZNIA 1863 r. Przyczyny : * porażka Rosji w wojnie krymskiej (wojna Rosji z koalicją Turcji, Anglii, Francji i Sardynii) * branka * sukcesy Włochów (przy pomocy Francji pokonali Austrię i zjednoczyli większą część swojego kraju) * zaostrzenie represji ; aresztowania polskich patriotów Przyczyny klęski powstania: * przewaga...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji