Treść zadania

madziorasek7

Polska kazimierza Wielkiego -Polityka Wewnetrzna

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kazimierz Wielki-[1310-70, syn Władysława Łokietka i Jadwigi (córki księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego) ostatni król polski z dynastii Piastów (1333-1370)]
    O jego panowaniu pozostały się w powszechnej świadomości dwie frazy : "król chłopów" (utrwalona przez tytuł powieści Kraszewskiego) oraz "Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną", która podkreśla jego sukcesy na polu gospodarczym. No i jeszcze jego dwa głośne romanse: ten, który miał spowodować w odwecie zamach na jego siostrę Elżbietę, królową węgierską i ten z piękną Żydówką Esterką.
    Poza utrwaleniem "zjednoczonej"po rozbiciu dzielnicowym Polski (ale w znacznie mniejszym wydaniu, bo ograniczonej tylko do Wielkopolski i Małopolski), zapoczątkował reorientację polskiej polityki z "zachodniej" (walka o Bałtyk i Odrę) na 'wschodnią" (walka o panowanie nad Rusią). No i rozpoczął nowy rozdział w naszej historii: państwa wielonarodowego i wielowyznaniowego, ale opartego na równouprawnieniu (Rusinów i chrześcijan wschodnich) oraz tolerancji (wobec Żydów).

    POLITYKA WEWNĘTRZNA
    Kazimierz dążył do centralizacji rządów w państwie, opierając się na, dobieranej przez siebie, radzie królewskiej oraz na urzędzie starostów. Pokonał opozycję panów wielkopolskich (jej przywódcę Maćka Borkowica skazał na śmierć głodową).
    Kazimierz odziedziczył po ojcu Władysławie Łokietku państwo wyczepane gospodarczo i powaznie zniszczone wieloletnimi wojnami. Dążył więc do rozwoju gospodarczego kraju. Popierał rozwój miast, sam lokując liczne, wydając możnym przywileje na ich zakładanie, nadając im liczne przywileje. Patronował rozwojowi górnictwa, ustanowił np. ordynację dla żup krakowskich
    Organizował też na wielką skalę osadnictwo wiejskie, zwłaszcza na Podkarpaciu. Zreformował gospodarkę dobrami królewskimi, oddając je w zarząd starostów, odebrał też część majątków przywłaszczonych wcześniej przez magnatów i klasztory.
    Zreformował podatki i wzmocnił system celny, zapewniając Koronie stały dochód, niezależny od możnych i miast. Wprowadził monetę srebrną o stałej wartości (grosz krakowski).
    Wzmocnił obronność państwa. Wzniósł ok. 50 zamków i otoczył murami blisko 30 miast, co wzmocniło bezpieczeństwo kraju. Zreformował wojsko (m.in. powołując do służby sołtysów), które zaczęło się liczyć jako poważna siła militarna środkowej Europy.
    Przeprowadził kodyfikację prawa zwyczajowego, wydając statuty wiślicko-piotrkowskie, utrwalające podziały stanowe . Zreformował sądownictwo, wprowadzając m.in. dla miast sąd wyższy prawa niemieckiego na zamku krakowskim (zamiast odległego Magdeburga) oraz - w celu zapewnienia porządku w kraju - sądy doraźne (dla likwidacji rozbojów na drogach). Otoczył opieką Żydów, rozciągając przywilej kaliski Bolesława Pobożnego (swego dziadka) na całe Królestwo. Chronił też chłopów przed bezprawiem ze strony możnych ("król chłopów").
    W roku 1364 założył pierwszy w Polsce uniwersytet - Akademię Krakowską (później nazwany Uniwersytetem Jagiellońskim), który miał zapewnić monarchii dopływ fachowych urzędników.
    Po włączeniu do państwa Rusi Halickiej Polska stała się państwem wielonarodowym i wielowyznaniowym. Kazimierz zapewnił w nim równe prawa Rusinom i religii prawosławnej oraz ormiańskiej. Można to uznać za początek tolerancji religijnej na ziemiach polskich.
    Za panowania Kazimierza Wielkiego nastąpił ogólny, szybki wzrost gospodarczy kraju - górnictwa, produkcji miejskiej, rolnictwa, napływ zachodnich kapitałów i przedsiębiorców (Włosi, Żydzi, Niemcy) - czemu sprzyjało wielkie załamanie gospodarcze w krajach Zachodniej Europy. ("Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną")

Rozwiązania

Podobne zadania

gwiazdeczka4 Reformy Sejmu Wielkiego Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: gwiazdeczka4 6.4.2010 (15:42)
markra10 powojenna polska Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: markra10 25.4.2010 (11:42)
gosieniek Polska po zjednoczeniu przez Władysława Łokietka Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gosieniek 27.4.2010 (20:32)
monisia13922 Napisz Referat na temat : "Czy dobrze , że Polska przeprowadziła reformy Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: monisia13922 28.4.2010 (21:29)
kasica21 Scharakteryzuj działalność gospodarczą Kazimierza Wielkiego Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasica21 9.5.2010 (15:32)

Podobne materiały

Przydatność 55% Polityka zagraniczna Kazimierza Wielkiego

Kazimierz Wielki, jedyny syn Władysława Łokietka objął tron w 1333r. Sytuacja niedawno odrodzonego państwa była trudna. Pod panowaniem jego znajdowało się mniej niż połowa obszaru dawnej monarchii piastowskiej. Kraj wyniszczony był długotrwałymi wojnami i niejednolity pod względem gospodarczym, administracyjnym oraz prawnym. Odziedziczył po ojcu królewską koronę, ale i...

Przydatność 75% Polityka i rządy Kazimierza Wielkiego

Polityka zagraniczna: 1. Zażegnanie sporu dynastycznego z Luksemburgami – wykupienie roszczeń Jana Luksemburskiego do korony polskiej za 20 tys. kóp groszy praskich na zjeździe w Wyszehradzie. W dwa lata później zrzeczenie się praw do księstw śląskich i mazowieckich. 2. Sojusz z Węgrami – przymierze z Andegawenami (Karol Robert – szwagier Kazimierza), wzajemne wspieranie...

Przydatność 55% Polityka zagraniczna Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

Polityka zagraniczna ostatnich Piastów była i jest ciągle żywym problemem badawczym w mediewistyce tak polskiej, jak i w historiografii europejskiej. Ciągłe badania naukowe prowadzone nad tym zagadnieniem przyniosły szereg nowych spostrzeżeń, objawiających się często w postaci różnorodnych publikacji, nierozerwalnie związanych z niekończącą się polemiką trwającą już od...

Przydatność 65% Polityka wewnętrzna i zewnętrzna Kazimierza Wielkiego.

Polityka wewnętrzna i zewnętrzna Kazimierza Wielkiego. Próba oceny. 1333 - śmierć Władysława Łokietka 1333 - koronacja Kazimierza Wielkiego na króla Polski 1335 - I zjazd w Wyszehradzie, zrzeczenie się za 20 tys. kop groszy praskich pretensji do korony polskiej przez Jana Luksemburskiego 1339 - II zjazd w Wyszehradzie, zrzeczenie się praw do Śląska i Mazowsza przez...

Przydatność 80% Polityka wewnętrzna i zewnętrzna Kazimierza Wielkiego.

Politytka wewnetrzna: -cechowała sie dążeniem do wzmocnienia i unifikacji państwa -rozwijało się osadnictwo -popierał zagospodarowanie majątków możnych i kościoła -dbał o rozwój dużych miast -nadawał miastom przywileje, np: -zwolnienia celne -prawo składu -przymus drożny -wydał statusy, które kodyfikowały prawo ziemskie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji