Treść zadania

agcia13

cechy charakterystyczne- wspólne dla wszystkich
glonów

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Organizmy zaliczane do glonów należą do kilku odrębnych królestw (roślin, protistów i bakterii) .

    Do glonów zalicza się organizmy jedno- lub wielokomórkowe, samożywne, czasem mikroskopijnej wielkości, a czasem występujące w postaci rozłożystych plech. U glonów nie występują organy takie jak korzenie, liście, łodygi czy kwiaty. Duże plechowate glony zakotwiczają się w podłożu chwytnikami (rizoidy).

    Glony są w większości organizmami samożywnymi, a podstawowym barwnikiem fotosyntetycznym jest u nich chlorofil a. Glony z grupy protistów zyskały zdolność fotosyntezy dzięki symbiozie z jednokomórkowymi glonami roślinnymi. Rozpoznaje się je po potrójnej lub poczwórnej błonie wokół chloroplastu, który w rzeczywistości jest znacznie uwstecznionym organizmem endosybmiotycznym żyjącym wewnątrz protisty. Glony roślinne zawierają chloroplasty okryte dwiema błonami śródplazmatycznymi, charakterystyczne również dla roślin wyższych, a ich materiałem zapasowym jest skrobia, która u glonów z grupy protistów występuje jedynie u tobołków. Chloroplasty roślinne powstały w podobny sposób, jednakże na drodze endosymbiozy z sinicą, a nie jak u protistów roślinnych w wyniku symbiozy wtórnej (z glonem roślinnym). Poznaje się je po tym, że otaczają je dwie błony śródplazmatyczne.

    Glony wykształciły szereg różnych sposobów rozmnażania. W wielu wypadkach jedynym sposobem jest u nich rozmnażanie bezpłciowe. Sposobami rozmnażania bezpłciowego u glonów jest fragmentacja plechy, podział komórki oraz wytwarzanie różnego rodzaju zarodników.
    .
    Rozmnażanie glonów obejmuje szereg różnorodnych zarodników i różne sposoby ich wytwarzania. Zarodniki u glonów powstają we wnętrzu ich komórek i wydostają się na zewnątrz po pęknięciu ściany komórki, w której się wytworzyły.

Rozwiązania

  • userphoto

    1.wszystkie glony żyją w wodzie
    są samożywne
    jednokomórkowe i wielokomórkowe
    2.
    a)Glony zaliczane do królestwa bakterii to sinice,są bezjądrowe a ich materiał genetyczny ma formę substancji
    b)brunatnice są glonami morskimi występują w wodach przybieżnych
    c)zaliczane do królestwa roślin to zielenice i krasnorosty.Cechy::budowa chloroplastów obecność celulozowych ścian komórkowych
    3.To grupa komórek,ktore po podziale oddzieliły sięod siebie załokowice.
    4.przykłady to listkowata krzaczkowata i skorupiasta.Jest to wegetatywne ciało organizmów zaliczanych w dawnych systemach taksonomicznych do roślin niezróżnicowane na korzeń i pęd
    .
    5.Produkują materią organiczną stanowią pokarm drobnych roślinozernych zwierząt wzbogacają zbiornki wodne listkownica używana jest do celów kulinarnych.

    Nie wiem czy o to chodzi no ale może coś pomoże;]

  • Edytaa

    - glony s organizmami jedno lub wielokomórkowymi, eukariotycznymi
    - posiadaja cianę komórkow (oprócz euglenin !)
    - posiadaja barwniki :karoten, ksantofil, chlorofil, fikobiliny zgromadzone w chromatoforach
    - w ich komórkach gromadzone sa materiały zapasowe :

    EUGLENINY - PARAMYLON
    BRUZDNICE - SKROBIA
    CHRYZOFITY -CHRYZOLAMINARYNA (wielocukier)
    BRUNATNICE - LAMINARYNA, MANNITOL (alkohol)
    KRASNOROSTY - SKROBIA KRASNOROSTOWA
    *SINICE - SKROBIA SINICOWA (subst.porednia między skrobi,a glikogenem)
    - rozmnażanie - występuje przemiana pokoleń.Pokolenie płciowe może wyć izomorficzne (gametofit męski i żeński s morfologicznie identyczne) lub heteromorficzne (gametofit męski i żeński różni się od siebie) - u glonów dwupiennych; s również jednopienne (jeden organizm wytwarza gemety żeńskie i męskie)

Podobne zadania

olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
psi2ok Pilnie potrzebuję wiadomość na temat : Wymień cechy odróżniające ryby Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: psi2ok 16.5.2010 (19:23)
psi2ok Plis! Potrzebuję pomocy,kto wie niech mi pomoże : Wymień cechy Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: psi2ok 17.5.2010 (00:04)

Podobne materiały

Przydatność 50% Cechy charakterystyczne demokracji ateńskiej.

Demokracja narodziła się w starożytnych Atenach, gdzie wszyscy wolni obywatele płci męskiej mieli zagwarantowane prawo uczestniczenia w odbywających się na forum zgromadzenia dyskusjach o sprawach publicznych i podejmowania decyzji dotyczących państwa oraz stanowienia prawa. Do dnia dzisiejszego taka demokracja przetrwała jako demokracja bezpośrednia w formie: 1. referendum –...

Przydatność 60% Cechy charakterystyczne grupy społecznej

Cechy charakterystyczne grupy społecznej - W grupie społecznej zachodzą trwałe interakcje i wspólne osiąganie celu, zgodnie z przyjętymi w tej grupie normami. - Grupa społeczna charakteryzuje się trwałą strukturą społeczną. Każdy jej członek zajmuje określoną pozycję (status społeczny) i między nim a innymi członkami występują więzi społeczne. - Grupę...

Przydatność 70% Stawonogi- cechy charakterystyczne

Stawonogi Środowisko: lądowe, wodne( skorupiaki), powietrzne (owady) Cechy: - występowanie odnóży połączonych stawowo; - ciało pokryte pancerzem chitynowym; - ciało podzielone na tagmy( części) : głowa, tułów, odwłok( u skorupiaków i pajęczaków) - u owadów występowanie 3ech par odnóży krocznych. Budowa wewnętrzna: - Typ układu krwionośnego otwartego (...

Przydatność 85% Cechy charakterystyczne Księżyca.

Cechy charakterystyczne Księżyca 1. Naturalny satelita Ziemi. 2. Odległość od środka Ziemi wynosi 384402 km. 3. Promień Księżyca – 1738 km. 4. Masa Księżyca – 1,2% masy Ziemi. 5. Grawitacja – 1/6 przyspieszenia na powierzchni Ziemi. 6. Obieg Księżyca wokół planety jest równy 27,3 dni. 7. Temperatura – od -160ºC w nocy do +120ºC w dzień. 8. Skład skał...

Przydatność 75% Cechy charakterystyczne demokracji szlacheckiej

1) SEJM W Rzeczypospolitej szlacheckiej funkcjonowały 3 stany sejmujące: król, senat i izba poselska. Od roku 1493 mamy do czynienia z dwiema izbami w Sejmie: Poselską i Senatorską. Senat obraduje pod przewodnictwem króla, Sejm marszałka. SENAT- składał się z biskupów, wojewodów, kasztelanów, marszałków, podskarbich (do XVI w. 80-90 Senatorów, po Unii Lubelskiej 140.) IZBA...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji