Treść zadania

nati525

Co to jest Encyklopedia Francuska?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    encyklopedia wydawana we Francji w latach 1751-1766, a z późniejszymi suplementami i wydaniami poprawionymi - w 1772, 1777 i 1780. Encyklopedia ta w późniejszych latach doczekała się wielu wydań w tłumaczeniu na inne języki i wydawnictw wzorujących się na niej i z niej korzystających.

Rozwiązania

  • barabam93

    Wielka Encyklopedia Francuska ( Encyklopedia albo Słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł) jest to 35 tomowy zbiór zagadnień, powstały w epoce oświecenia pod kierownictwem D.Diderota. Współautorów dzieła nazwano encyklopedystami. Encyklopedia ta dążyła do racjonalnego opisu zasad wszechświata i prawidłowości rządzących społeczeństwem, zgodnie z duchem oświecenia. Należy wiedzieć, że ta epoka miała na celu rozwój ludzi... Jej przedstawiciele chcieli jak sama nazwa wskazuje oświecać ludzi.

  • N_i_g_h_t_m_a_r_e_

    "Wielka Encyklopedia Francuska" (oryginalny tytuł Encyclopédie, ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers - encyklopedia albo słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł) – encyklopedia wydawana we Francji w latach 1751-1766, a z późniejszymi suplementami i wydaniami poprawionymi - w 1772, 1777 i 1780. Encyklopedia ta w późniejszych latach doczekała się wielu wydań w tłumaczeniu na inne języki i wydawnictw wzorujących się na niej i z niej korzystających.
    W zamierzeniu Encyclopédie miała być kompendium ówczesnej wiedzy z zakresu nauki, sztuki i rzemiosła, a jej twórcy sami za cel zakładali dokonanie "zmiany myślenia". We wprowadzeniu pn. Discours Préliminaire des Éditeurs napisanym przez d'Alemberta w otwarty sposób przedstawiono oświeceniowe ideały. Uważa się, że to monumentalne dzieło stało się jednym ze szczytowych osiągnięć okresu Oświecenia.
    Miała ona wielkie znaczenie społeczne, polityczne i kulturowe. Zawarte w niej reformatorskie hasła utorowały drogę rewolucji francuskiej.
    W 1726 roku we Francji założono Société des Arts, które opracowało projekt wydania encyklopedii wiedzy i umiejętności, jednak do jego realizacji nie doszło.
    Inny, oddzielny projekt wydania encyklopedii obejmującej wiedzę ogólną i użytkową powstał w środowisku masońskim. Co ważne, André Le Breton, jeden z głównych wydawców i inicjatorów Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, był od 1729 roku mistrzem paryskiej loży masońskiej.
    Po fiasku wydania tłumaczenia angielskiej Cyclopaedii Ephraima Chambersa w dniu 16 października 1747 roku Le Breton podpisał z Diderotem i d'Alembertem umowę na napisanie encyklopedii. W październiku 1750 wydany został prospekt tego wydawnictwa, a pierwszy tom miał ukazać się w lipcu 1751.
    We Francji powstał odpowiedni klimat i zapotrzebowanie na wydawnictwa encyklopedyczne obejmujące całość wiedzy, popularne były słowniki i kompendia obejmujące jakiś zakres wiedzy (historyczne, geograficzne itp.). U podłoża stały filozoficzne nurty oświeceniowe i poszerzająca się wiara w postęp, osiągany dzięki rozwojowi nauki. Zauważano ich wartość dla wiedzy jako takiej i praktyczność w codziennym życiu.
    Pierwszym, któremu Andre Le Breton powierzył tworzenie encyklopedii, był francuski matematyk Jean-Paul de Gua de Malves, który z kolei zatrudnił młodych Condillaca, d'Alemberta i Diderota. Po 13 miesiącach z powodu niewłaściwego podejścia Le Breton zwolnił de Malvesa i podpisał umowę z d'Alembertem i Diderotem (16 października 1747). Największy wpływ na kształtowanie treści i ostateczny kształt Wielkiej Encyklopedii Francuskiej miał Denis Diderot. To on dobierał autorów, ustalał zestaw haseł i najczęściej dokonywał ostatecznej redakcji. Zestaw autorów i redaktorów zmieniał się, ale najdłużej Encyklopedią zajmował się Diderot i zapewne jego intelekt i osobowość najbardziej się na niej odcisnęły.
    Grupę uczonych i myślicieli uczestniczących w tworzeniu tego dzieła nazwano później encyklopedystami. Byli to:
    Jean le Rond d'Alembert
    Denis Diderot - główny redaktor
    André Le Breton - wydawca, autor, zajmował się też okazjonalnie redakcją
    Étienne de Condillac
    Louis Jean Daubenton
    Claude Adrien Helvétius (Helwecjusz)
    Paul d'Holbach
    Chevalier de Jaucourt
    Monteskiusz
    Jan Jakub Rousseau
    Anne Robert Jacques Turgot
    Wolter
    François Quesnay

  • userphoto

    Wielka encyklopedia francuska (tytuł oryginału to Encyclopédie ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers) to prekursorskie dzieło encyklopedyczne, które ukazało się we Francji w XVIII-tym wieku.
    Encyclopédie powstała z incjatywny paryskiego księgarza Le Bretona, ale ostateczną koncepcję i kształt dziełu nadali redaktorzy Denis Diderot i Jean d'Alembert.
    W zamierzeniu miało to być kompendium ówczesnej wiedzy z zakresu nauki
    , sztuki
    i rzemiosła. Uważa się, że to monumentalne dzieło (28 tomów, 71818 haseł, 2885 ilustracji) było szczytowym osiągnięciem okresu Oświecenia.
    Miała ona wielkie znaczenie społeczne, polityczne
    i kulturowe. Postępowa myśl i wpływ reformatorski utorował drogę Rewolucji francuskiej
    .
    Pierwszy tom ukazał się w roku 1751
    , a całość Encyclopedié wydano w roku 1772
    .
    Grupę uczonych i myślicieli uczestniczących w tworzeniu tego dzieła nazwano później encyklopedystami. Byli to:
    Etienne Bonnot de Condillac
    Daubenton
    Paul Henry Thiry d'Holbach
    Chevalier de Jaucourt
    Monteskiusz
    Jan Jakub Rousseau
    Anne Robert Jacques Turgot
    Wolter

    http://www.definicja.com/Wielka_Encyklopedia_Francuska
    tu jest link

Podobne materiały

Przydatność 65% XVIII wiek

Dzieje każdego z narodów i państwo to szereg posplatanych ze sobą okresów mniej lub bardziej szczęśliwych. W historii Rzeczypospolitej również obserwujemy zmiany. Po okresie złotego wieku XVI nastąpił kryzys wieku XVIII. Właśnie z tego okresu pochodzi porównanie Rzeczypospolitej do kolosa na glinianych nogach. Uważam to porównanie za bardzo trafne. Argumentem, który jest...

Przydatność 70% Prusy - XVIII wiek

Prusy były państwem drugorzędnym: aż do 1657 (podpisanie traktatu welawskiego) pozostawała pod lenną zwierzchnością Korony Polskiej, brandenburska część monarchii wchodziła w skład Rzeszy Niemieckiej i z tego tytułu posiadała ograniczoną suwerenność, w wojnie 30-letniej armie austriackie i szwedzkie okupowały i plądrowały bezbronne terytoria Brandenburgii i Prus. Sytuacja...

Przydatność 75% Austria - XVIII wiek - absolutyzm

Dynastia Habsburgów była jedyną dynastią, która posiadała tak wiele terytoriów (ziemie zróżnicowane pod względem gospodarczym, językowym, kulturowym – Austria, Styria, Karyntia, Tyrol, Czechy i Węgry) połączonych unią personalną. Centrum monarchii stanowiła Austria ze stołecznym Wiedniem. W 1713 Karol VI ogłosił nową ustawę rodzinną pod nazwą „sankcji pragmatycznej...

Przydatność 100% Wojny w XVIII wieku.

Wojna amerykańska o niepodległość 1775-1783, zwana rewolucją amerykańską 1775-1783, działania zbrojne 13 kolonii amerykańskich przeciwko Wielkiej Brytanii. Po stronie metropolii stanęła grupa kolonistów, tzw. lojaliści. 19 kwietnia 1775 miały miejsce pierwsze starcia pod Lexington i Concord (w stanie Massachusetts) między wojskami angielskimi a milicją amerykańską....

Przydatność 55% Wiek XVIII w Polsce.

SYTUACJA SPOŁECZNO-POLITYCZNA W Polsce w odróżnieniu od Francji dominowała szlachta, a nie mieszczaństwo. Następował upadek miast. Był zły stan gospodarki. Następował rozkład organizacji państwowej. Prestiż Rzeczpospolitej na forum międzynarodowym upadł. Polska stała się pionkiem w rękach sąsiadów (rozbiory). Król (Stanisław August Poniatowski) przystąpił do walki z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji