Treść zadania

koloboro3

Wybierz kilka (3-4) kwas tlenowy i opisz jego właściwości wykorzystywanie i metodę otrzymywania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    H2SO4-kwas siarkowy(VI)
    Otrzymywany w reakcji tlenku siarki (VI) z wodą :
    SO3 + H2O ---->H2SO4
    Kwas ten jest cieczą oleistą,bezbarwną i bezwonną,higroskopijną(pochłania wodę).Zwęgla substancje organiczne,wywołuje poparzenia skóry.
    Kwas siarkowy(VI) jest elektrolitem w akumulatorach,stosuje się go do produkcji włókien sztucznych, materiałów wybuchowych,nawozów sztucznych,środków pioracych,barwników i pigmentów.

    HNO3 -kwas azotowy(V)
    Mozna go otrzymywać z azotu i tlenu zawartego w powietrzu lub przez utlenianie amoniaku tlenem z powietrza.
    Kwas azotowy(V) to bezbarwna,dymiąca ciecz.Dłuzej przechowywany ma barwę żółtą -od dwutlenku azotu.Jest silnie utleniający,działa parzaco na skórę-tworzą się żółte plamy,a następnie rany. (trudno się goja).
    Stosowany jest do produkcji nawozów sztucznych,barwników i pigmentów,mas plastycznych,lakierów nitro,materiałow wybuchowych,leków.

    H3PO4-kwas fosforowy(V)
    Otrzymywany przez rozpuszczenie pięciotlenku fosforu w wodzie :
    P2O5 + 3H2O --->2H3PO4
    Wystepuje w postaci bezbarwnych kryształow ,rozpuszczalnych w wodzie,higroskopijnych.
    Stosowany w dentystyce,do produkcji nawozów fosforowych,preparatów farmaceutycznych,do odrdzewiania.

Rozwiązania

Podobne zadania

monikak6 1. Zaznacz liczbę jonów, na którą dysocjuje kwas fosforowy(V) (H3PO4) Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: monikak6 9.4.2010 (22:45)
lyla_1_2_3_ Węgiel i jego związki z wodorem Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lyla_1_2_3_ 11.4.2010 (22:02)
mati1602 1.Krótko opisz właściwości gazów szlachetnych, wymień je i podaj Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: mati1602 29.4.2010 (15:45)
jelen Opisz sól CaSO4 według planu pracy: 1Napisz wzór sumaryczny i nazwę Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jelen 4.5.2010 (18:11)
lampa 1. DLACZEGO GAZOWY SIARKOWODOR JEST NIEBEZPIECZNY? 2. WYJASNIJ DLACZEGO KWAS Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lampa 18.5.2010 (21:37)

Podobne materiały

Przydatność 65% Wybierz jedno z urządzeń wejścia/wyjścia komputera i opisz je.(drukarka atramentowa)

1. HISTORIA DRUKARKI: Historia drukarki jest starsza nawet niż historia monitora. W pierwszych komputerach zdolnych do dialogu z użytkownikiem, komunikacja maszyny z człowiekiem odbywała się za pomocą dalekopisu, tzn. drukarki sprzężonej z klawiaturą. Dopiero po pewnym czasie wynaleziono monitory. Najpierw utrwalano na papierze wyniki obliczeń matematycznych komputera....

Przydatność 50% Kwas chlorowodorowy (kwas solny)

Kwas chlorowodorowy (HCl) - kwas solny. Bezbarwna, dymiąca na powietrzu ciecz. Roztwór handlowy zawiera 38% chlorowodoru. Reaguje z większością metali nieszlachetnych wydzielając wodór np: 6HCl 2Al ==> 2AlCl3 3H2 Kwas solny można otrzymać przez: a) spalanie wodoru w chlorze i rozpuszczenie powstałego chlorowodoru: H2 Cl2 ==> 2HCl b) Działanie kwasem siarkowym na...

Przydatność 70% Kwas Cytrynowy

HOC(CH2COOH)2COOH Bezbarwne, przeźroczyste kryształy lub krystaliczny proszek, temp. topnienia 153oC. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, alkoholu, eterze. Występuje w roślinach (w sporych ilościach w cytrynie - stąd nazwa zwyczajowa), organizmach ludzkich i zwierzęcych (potrzebny organizmowi w cyklu dostarczania energii z węglowodanów). Otrzymywany z soku niedojrzałych cytryn...

Przydatność 65% kwas salicynowy

Salicylany, sole lub estry kwasu salicylowego. Bezbarwne, krystaliczne proszki. Znajdują zastosowanie w farmacji jako leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (aspiryna i jej pochodne, różnego rodzaju płyny i maści), przeciwbólowe (np. tabletki od bólu głowy, Antineuralgiae, Calcipiryna, Analgan), antyseptyki dróg moczowych oraz w przemyśle spożywczym jako środki konserwujące....

Przydatność 55% Kwas azotowy

Kwas azotowy V (HNO3) - bezbarwna ciecz, o ostrej woni, 1,5 raza gęstsza od wody. W handlu spotykany najczęściej w postaci 68 lub 55% roztworu. Jako stężony jest nietrwały (rozkładająco działa na niego światło i podwyższona temperatura), w miarę rozcieńczania staje się coraz trwalszy. Jest bardzo silnym utleniaczem, niektóre substancje organiczne w zetknięciu ze stężonym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji