Treść zadania

SebiX

Odmiany alotropowe węgla i ich właściwości

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Węgiel występuje w trzech odmianach alotropowych-jako diament,grafit i niedawno odkryte fulereny.

    DIAMENT
    Diament ma budowę tetraedryczną -kazdy atom węgla jest otoczony czterema atomami węgla.Środki tych 4 atomów stanowią naroża ostrosłupa prawidłowego,czyli tetraedru.
    Diament jest bardzo twardy,przezroczysty,bezbarwny,nie przewodzi prądu elektrycznego,jest złym przewodnikiem ciepła.
    GRAFIT
    W kryształach grafitu każdy atom węgla jest otoczony trzema atomami węgla.Uporządkowane w jednej płaszczyźnie atomy przypominają plaster miodu.Pomiędzy poszczególnymi warstwami są wieksze odległości niz miedzy sąsiednimi atomami w warstwie.Warstwy dają się łatwo przesuwać-grafit sprawia wrażenie tłustego i ma dobre własności smarowe oraz jest łupliwy.
    Grafit jest też miękki,nieprzezroczysty,granatowoczarny,przewodzi prąd i ciepło.
    FULERENY
    Fulereny to czasteczki składajace się z parzystej liczby atomów węgla(28-1500 atomów wegla), stanowiących zamknięte,puste w środku bryły.Najpopularniejszy fuleren C60-zbudowany z 60 atomów węgla wygląda jak piłka futbolowa.
    Fulereny mają własności nadprzewodzące i półprzewodnikowe.Ich własności chemiczne zbliżone są do własności węglowodorów aromatycznych.Unikalna własność fulerenów to możliwość zamykania w ich wnętrzu innych czasteczek.

Rozwiązania

Podobne zadania

andziiia Odmiany Alotropowe węgla : węgiel , grafit , diament , fulereny , nanorurki . Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: andziiia 27.11.2010 (19:43)
czupaaaczups 1 zadanie. Izotopy są to odmiany tego samego pierwiastka różniące się Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: czupaaaczups 18.1.2011 (21:48)
marioladawidowska4 wymień odmiany alotropowe węgla Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: marioladawidowska4 16.6.2012 (13:31)
sylwia85 altropowe odmiany węgla-harakterystyka Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylwia85 24.9.2012 (13:31)
reniferek1984 wymień odmiany alotropowe tlenu,podając ich nazwy,oraz krótko je opisz. Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: reniferek1984 25.9.2012 (17:25)

Podobne materiały

Przydatność 85% Odmiany alotropowe węgla.

Co to jest w ogóle alotropia? Jest to mianowicie występowanie tego samego pierwiastka w odmianach różniących się od siebie budową wewnętrzną. Jakie są odmiany alotropowe pierwiastka węgla? Są to diament, grafit i fullereny. Diament: a) jest najtwardszy ze znanych minerałów b) półprzezroczyste ciało stałe c) jest bezbarwny lub żółty, błękitny, niebiski,...

Przydatność 85% Alotropowe odmiany węgla

ALOTROPOWE ODMIANY WĘGLA Alotropia- jest to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego dwóch, lub kilku formach krystalicznych (np. węgiel w postaci grafitu, diamentu, lub fullerenów) lub cząsteczkowych (tlen O i ozon O ), zwanych odmianami alotropowymi. Znamy odmiany alotropowe węgla, arsenu, cyny, fosforu, antymonu, selenu, siarki. Każda z tych odmian jest trwała w pewnym...

Przydatność 75% Alotropowe odmiany węgla

Istnieją trzy odmiany alotropowe węgla: grafit, diament i fullereny. Pierwszą z nich jest grafit. Grafit jest alotropową odmiana węgla o barwie czarno-szarej i metalicznym połysku. Jest bardzo miękki (wartość 1 w skali Mohsa), łupliwy i nierozpuszczalny w wodzie. Bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło (w przeciwieństwie do diamentu, który powstaje z grafitu w wysokiej...

Przydatność 55% Własności fosforu i odmiany alotropowe

Fosfor występuje, w kilku odmianach alotropowych. Najczęściej spotykaną odmianą jest tzw. fosfor biały, ciało bezbarwne, przeświecające, miękkie jak wosk. W wodzie i alkoholu jest on prawie nie rozpuszczalny, nieco rozpuszcza się w eterze, łatwo- w trójchlorku fosforu, chlorku siarki i siarczku węgla. Z ostatniego z wymienionych rozpuszczalników fosfor wydziela się po...

Przydatność 70% Węgiel i jego odmiany alotropowe

Węgiel jest pierwiastkiem dwu i czterowartościowym. Występuje na stopniach utlenienia +2, +4 i –4, jest mało aktywny chemicznie. Nie rozpuszcza się w wodzie, kwasach i zasadach, w temperaturze pokojowej reaguje tylko z fluorem, po ogrzaniu tworzy związki z tlenem (CO i CO2) i siarką (CS2). W bardzo wysokich temperaturach łączy się bezpośrednio z wodorem oraz z wieloma metalami,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji