Treść zadania
Autor: Sandrans Dodano: 22.4.2010 (21:59)
Quo Vadis charakterystyka Winicjusza. Proszę Pilne
Komentarze do zadania
-
originall05 23.4.2010 (13:25)
Jednym z głównych i zarazem najciekawszych postaci z powieści H. Sienkiewicza "Quo vadis" jest Marek Winicjusz. Jako powieściowy bohater przechodzi zasadniczą przemianę, metamorfozę. Z złego, ogarniętego pasją zdobywania władzy patrycjusza ( pełnoprawny obywatel starożytnego Rzymu, zazwyczaj pochodził z arystokracji, mógł zasiadać w senacie) poganina staje się chrześcijaninem, dobrym i prawym człowiekiem.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
zaneta1215 22.4.2010 (22:02)
Marek Winicjusz, siostrzeniec Petroniusza, był młodym Rzymianinem, żołnierzem i patrycjuszem. Ze względu na pokrewieństwo z arbitrem elegancji i swoje zasługi wojenne dużo znaczył na dworze Nerona.
Jako żołnierz, Winicjusz, był bardzo dobrze zbudowany: "Ramiona miał gładkie, lecz zbyt muskularne, prawdziwe ramiona żołnierza, stworzone do miecza i tarczy". Był pięknym, atletycznym młodzieńcem, którego ciało pokrywała śródziemnomorska opalenizna.Miał krótkie czarne włosy i dość krzaczaste, ciemne brwi. Rysy twarzy Marka były raczej surowe.
Winicjusz reprezentował wszystkie wady i zalety Rzymianina. Jego początkowe zachowanie można określić jako: wybuchowe, porywcze, bezwzględne. Młody patrycjusz był niecierpliwy, nie znosił przeszkód na drodze do celu. Nie znał umiaru w niczym. Najważniejsze było jego dobro i potrzeby: "Samowolna natura młodego żołnierza pierwszy raz w życiu trafiła na opór, na inną niezłomną wolę i wprost nie mogła pojąć, jak to być może, by ktoś śmiał stawać w poprzek jego żądzy". Winicjusz był także momentami nieobliczalny. W przypływie złości zabił swego wiernego sługę Gulo: "Lecz nie zdołał dokończyć, gdyż Winicjusz chwycił brązowy świecznik i jednym uderzeniem strzaskał czerep niewolnika". Ten incydent świadczy o porywczości i okrucieństwie patrycjusza. Z początku Marek nie szanował także Ligii. Był oczarowany jej urodą i wdziękiem: "Nie wiedziałem, że mieszka tam bóstwo". Chciał z niej uczynić swoją kochankę, małżeństwo traktował jako ostateczność. Nie mógł zrozumieć, że Kalinna nie może lub nie chce zostać jego nałożnicą. Wykradając ją zupełnie nie liczył sie z jej uczuciami. Po raz kolejny jego dobro było na pierwszym miejscu. Marek gardził także chrześcijanami. Nie mógł zrozumieć ich religii, która za zło kazała odpłacać dobrem. było to dla niego niepojęte-do czasu...
Jednak Winicjusz przeszedł głęboką metamorfozę wewnętrzną. Wśród chaosu, rozpusty i zguby dotychczasowego życia odnalazł prawdziwe wartości i sens istnienia. Do takiej przemiany znacznie przyczyniła się miłość do Ligii. W tym przypadku można śmiało powiedzieć, że miłość ma moc sprawczą. Jego pożadanie przerodziło się w prawdziwe uczucie. Teraz na pierwszym planie była ukochana Ligia. Ważnym czynnikiem okazał się także pobyt w domu chrześcijan, którzy obdarzyli go troskliwą opieką. Winicjusz zmienił swoje postępowanie i stał się innym, lepszym człowiekiem. Gorliwie modlił się do Boga, przebaczał krzywdy, nawracał swoją służbę. "Z twoim usposobieniem mogłeś albo nienawidzić imienia chrześcijanina jak zarazy, albo nim zostać"- mówi Petroniusz. I tak się stało. Winicjusz przyłął chrzest.
Na przykładzie Marka widać jak z porywczego i dumnego patrycjusza można stac się gorliwym wyznawcą Chrystusa. Nastąpiła w nim głęboka przemiana, która stała się dowodem jego wytrwałości i siły.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30) |
Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21) |
charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23) |
Quo Vadis Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: siuta96 30.3.2010 (15:35) |
CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: martynak30 30.3.2010 (16:42) |
Podobne materiały
Przydatność 75% Charakterystyka Winicjusza z powieści "Quo vadis".
Winicjusz – postać, która przez cały okres wydarzeń w książce pt. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza szukała odpowiedniej drogi w życiu. Czy znalazła? Winicjusz był siostrzeńcem Petroniusza, wysoko postawionego augustianina. Często prosił swojego stryja o radę, a ten nigdy nie odmówił mu pomocy. Kochał swojego krewnego, tak samo, jak i on kochał jego. „… służył...
Przydatność 85% Charakterystyka Winicjusza.
Marek Winicjusz, siostrzeniec Petroniusza, był młodym Rzymianinem, żołnierzem i patrycjuszem. Ze względu na pokrewieństwo z arbitrem elegancji i swoje zasługi wojenne dużo znaczył na dworze Nerona. Jako żołnierz, Winicjusz, był bardzo dobrze zbudowany: "Ramiona miał gładkie, lecz zbyt muskularne, prawdziwe ramiona żołnierza, stworzone do miecza i tarczy"....
Przydatność 60% Charakterystyka Winicjusza.
Marek Winicjusz jest głównym, fikcyjnym bohaterem powieści „Quo Vadis”. Jest młodym patrycjuszem, żołnierzem i krewnym Petroniusza. Winicjusz jest ideałem męskiej urody; wysoki, harmonijnie zbudowany, muskularny. Wprawiał w zachwyt samego „arbitra elegantiarum”, co potwierdza się w słowach: „Markus był pięknym i atletycznym młodzieńcem, a zarazem umiał zachowywać...
Przydatność 80% Charakterystyka Winicjusza.
Charakterystyka Marka Winicjusza Jednym z głównych i zarazem najciekawszych postaci z powieści H. Sienkiewicza "Quo vadis" jest Marek Winicjusz. Jako powieściowy bohater przechodzi niezwykłą metamorfozę. Z złego, ogarniętego pasją zdobywania władzy patrycjusza i poganina staje się dobrym i prawym człowiekiem. Z wyglądu Winicjusz odznaczał się piękną i...
Przydatność 75% Charakterystyka porównawcza Winicjusza i Petroniusza z "Quo vadis".
Jednymi z głównych bohaterów powieści „Quo Vadis” są dwaj rzymscy patrycjusze: Markus Winicjusz i Petroniusz. Z pozoru wydawać by się mogło, że łączy ich bardzo wiele: bogactwo, niebywała aparycja, zaspokajanie własnych zachcianek i potrzeb. Jednak, każdy z nich w zupełnie inny sposób „pojmował” te zresztą typowo rzymskie wartości. Markus Winicjusz, syn Marka...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
0 0
Wiolka166 22.4.2010 (22:05)
Winicjusz – postać, która przez cały okres wydarzeń w książce pt. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza szukała odpowiedniej drogi w życiu. Czy znalazła?
Winicjusz był siostrzeńcem Petroniusza, wysoko postawionego augustianina. Często prosił swojego stryja o radę, a ten nigdy nie odmówił mu pomocy. Kochał swojego krewnego, tak samo, jak i on kochał jego.
„… służył obecnie pod Korbulonem przeciw Partom i po ukończonej wojnie wracał do miasta.”
Był młodym, rzymskim arystokratą. Służył swoimi żołnierskimi umiejętnościami przeciw Partom. Bogaty i wysoko urodzony trybun wojskowy.
Wszyscy zgodnie przyznawali, że Winicjusz był młodzieńcem niezwykle urodziwym i muskularnym. Na jego ciele gdzieniegdzie widoczne były ślady wojny w postaci blizn. Uroku dodawały mu piękne czarne oczy i ciemne włosy.
„… odrzekł Petroniusz spoglądając na młode, jakby wykute z marmuru ciało Winicjusza. – Gdyby Lizypp był cię widział, zdobiłbyś teraz bramę wiodącą do Palatynu, jako posąg Herkulesa w młodzieńczym wieku.”
Markus z początku wiódł życie pełne zabaw i rozpusty. W tamtych czasach było to całkiem normalne, a bycie bogatym patrycjuszem usprawiedliwiało (w ich rozumowaniu) takie zachowania. Pojęcia takie jak cnota, spokój i skromność dla niego nie istniały. Był człowiekiem niezwykle porywczym. Rządziły nim bardzo silne emocje, co sprawiało, że łatwo się unosił. Jednak, kiedy poznał Ligię wszystko się zmieniło. Za sprawą jej głębokiej wiary chrześcijańskiej i dążenia do miłosierdzia, udało mu się całkowicie zmienić. Stał się człowiekiem prawym, mądrym i opanowanym, skorym do wybaczania. Dla Ligi przyjął chrzest i stał się podręcznikowym chrześcijaninem. Uczciwy również w stosunku do niewolników, których przedtem traktował jak śmieci. Sam przyznaje, jak wiele w nim zaszło zmian.
"Dawniej wierzyłem w przemoc, dziś się jej wyrzekłem.
Wiedzcie, że sam siebie nie poznaję, ale zbrzydły mi uczty, zbrzydło wino, śpiewanie, cytry i wieńce, zbrzydł mi dwór cezara i nagie ciała i wszystkie zbrodnie."
Przemiana Markusa może większość z nas podtrzymać na duchu. Któż nie chciałby, żeby po świecie chodzili jeszcze ludzie skorzy do takich zmian? Powinnyśmy brać z niego przykład, i naśladować go w jego późniejszych poczynaniach.
Winicjusz odnalazł się i potrafił dostrzec w życiu dobro.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie