Treść zadania

kkarolina89

Jakie były szanse na zwycięstwo powstania styczniowego 1863-1864

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Powstanie styczniowe wybuchło w nocy 22 stycznia 1863 roku.
    Walki powstańcze miały charakter partyzancki.
    Powstańcy byli słabo uzbrojeni i nie wyszkoleni.Do wojsk powstańczych napływali także ochotnicy z zaboru pruskiego i austriackiego. Sytuacja poprawiła się nieco, gdy do powstania dołączył obóz białych. Mieli oni bowiem dość pieniędzy, aby wyposażyć i wyżywić swe oddziały. Z nich wyłonił się drugi dyktator - Marian Langiewicz.
    Powstaniem kierował Rząd Narodowy. Mimo stałych sporów w łonie rządu kierował on powstaniem sprawnie. Powstało całe państwo podziemne, dysponujące własnymi: sądownictwem, administracją, skarbowością, łącznością, dyplomacją, prasą i policją, sprawnie ściągano podatki. Podstawą organizacji była organizacja cywilna.
    Latem Aleksander II podjął decyzję ostatecznego rozgromienia powstania. Odwołano Konstantego i Wielkopolskiego, na ich miejsce przyjechał hrabia Fiodor Berg. Powstanie upadło, ponieważ liczniejsze i lepiej uzbrojone było wojsko rosyjski. Zawiodły także dwie rzeczy, na które liczyli powstańcy - masowy udział chłopów w powstaniu i pomoc obcych mocarstw.

Rozwiązania

Podobne zadania

slawcio721 Jakie znaczenie miała pielgrzymka Jana Pawła II Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: slawcio721 18.4.2010 (12:15)
xxprincessexx Geneza powstania styczniowego Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: xxprincessexx 6.5.2010 (18:50)
sylwia25 jakie wazne reformy dla rzeczpospolitej podjal sejm wielki Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: sylwia25 14.5.2010 (19:23)
ewcia1123254 Jakie państwa stworzyli Wikingowie i kiedy te państwa przyjęły chrzest? Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: ewcia1123254 8.9.2010 (18:42)
nusieq 1. Wymień na czym polegała Agresywna Polityka III Rzeszy. 2. Jakie żadania Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: nusieq 29.9.2010 (19:38)

Podobne materiały

Przydatność 60% Wskaż w znanych Ci utworach motyw powstania styczniowego (1863).(matura ustna)

Motyw powstania styczniowego widnieje na kartach „Nad Niemnem” e. Orzeszkowej, która napisała powieść z okazji zbliżającej się, 25 rocznicy wybuchu powstania. Ze względu na cenzurę słowo „powstanie” zastępuje słowem „mogiła”, w której spoczywa 40 poległych powstańców – bohaterów zaścianka i dworu. Wśród nich są prochy Jerzego Bohatyrowicza i Andrzeja...

Przydatność 50% Upadek powstania styczniowego

Nawet energiczna działalność Traugutta nie mogła zapobiec klęsce. Rosjanie rozbili kolejno oddziały Borelowskiego i Czachowskiego, Mackiewicza na Żmudzi i Kalinowskiego na Białorusi. W końcu lutego udało im się rozbić w bitwie pod Opatowem oddziały z Gór Świętokrzyskich, dowodzone przez Ludwika Topora-Zwierzdowskiego, a także partie operujące na Podlasiu. Do kwietnia walczyło...

Przydatność 60% Minusy Powstania Styczniowego.

Wybuch powstania był nieuzasadniony, ani korzyściami międzynarodowymi, ani wzrostem ucisku międzynarodowego. Najważniejszym powodem wybuchu powstania było wychowanie powstańców na legendzie powstań listopadowego i kościuszkowskiego. Widzimy więc, że nie był to żaden poważny, istotny powód, lecz tylko chęć młodych do wykorzystania dawnych idei powstańczych. Postępowanie...

Przydatność 60% Szanse powstania listopadowego.

Czy powstanie zwołane z dnia 29 na 30 listopada 1880 roku, w które zaangażowana została niemal cała ludność zamieszkująca Królestwo Polskie, jak i pozostałe zabory, miało szansę powodzenia? Moim zdaniem nie miało szans, a nawet jeśli, to były to szanse znikome. Przedstawię to jednak w argumentach za i przeciw, w których niestety widocznie, przeważać będą te drugie......

Przydatność 50% Polska w przededniu powstania styczniowego

Pod koniec lat pięćdziesiątych zaczęły powstawać pierwsze kółka rewolucyjne i niepodległościowe, dostrzegające potrzebę walki zbrojnej. Najczęściej byli to studenci i młoda inteligencja, polska i rosyjska. Świadectwem rosnących wpływów konspiratorów były coraz częstsze manifestacje patriotyczne. Pierwsza okazja do manifestacji przeciwko zaborcy była śmierć w 1860...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji