Treść zadania

damiano18

Zanalizuj bajkę "ziarno"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ziarno w bajce opowiedzianej przez Ignacego Domeyko przedstawia zniewolonych polaków, którzy muszą walczyć o wolność. Żegota opowiadając ją, chce pokazać współwięźniom, że mimo iż mogą umrzeć, naród zapamięta ich jako bohaterów, a także wybroni się, wybroni Niepodległość.
    Dobaeł występujący w bajce jest tak naprawdę carem, który niszczy wszystkich, żeby osiągnąć władzę absolutną. Mysli, że jest najpotężniejszy, że może wszystko. Nieprawda! Każdy tyran w końcu umrze. Nieważne jest, czy śmiercią naturalną, czy zostanie zamordowany.
    Siewcą w bajce, są ludzie, którzy zostali zesłani na Sybir lub do więzień. To dzięki nim młodzież litwińska i polacy zaczną się buntować, ponieważ nie będą chcieli podzielić ich losu. Losu wygnańców. Żaden człowiek nie wie, jak miałby się zachować, zostając wywożonym. Czy płakać? Bić się? Walczyć? Często, momo ogromnej siły walki nawet najwięksi i najsilniejsi nie mają, jak przetrwać. Bo to właśnie oni zostaną pierwsi wyeliminowani.
    "Kto z was wiarę i wolność znajdzie i zagrzebie
    Myśli Boga oszukać - oszuka sam siebie"
    Car myślał, że jest równy Bogu, a jednak nie! Bóg wiedział, co zrobi, zaplanował to, ale także wiedział, że car będzie miał swój koniec.
    Wiara - odwieczny problem ludzi. Wierzyć, nieiwrzyć? Każdy zadaje sobie to pyatnie w pewnym etapie życia.
    Wolność - każdy chciałby ją mieć, lecz każdy postrzega ją inaczej. Dla powstańców byla to wolna ojczyzna. Dla teraźniejszej młodzieży jest to swoboda bez kontroli rodziców.
    "Wolność znajdzie i zagrabie" - wszyscy walczyli o wolność, większość ginęła wtedy właśnie jest mowa o "zagrabieniu". Ludzie, którzy umierali często byli anonimowi, lecz każdy wiedział, że walczyli oni w obronie kraju. Z historii znamy tylko jednostki, które najbardziej przysłóżyły się wygranej. A co z resztą ludzi?
    "Musi być w tych ziarnach jakoaś moc ukryta;
    Schowam je, nim człowiek ich wartość dociecze" Władza myślała, że jeżeli coś ukryje nikt o tym nie będzie wiedział, lecz nigdy tak nie było. Każdy wiedział o zsyłkach i mordach.
    Bajkę Goreckiego można także przyrównać do opowieści o siewcy - Jezusa. Zawsze wśród narodu znajdą się zdrajcy, ludzie, którym po prostu nie chce się walczyć. Albo inaczej. Ludzie, którzy żyją, b utzrymać rodzinę i ją ochraniać. Ale znajdą się osoby, które oddadzą wszystko, nawet życie by uzyskać co utracone... Wolną ojczyznę.
    Sądzę, że bajka Goreckiego oraz przypowieść "O siewcy" są ze sobą bardzo powiązane. Owym ziarnem w obu bajkach jest człowiek, który jaby nie patrzeć jest istotą boską, która popęłnia błedy, ale i potrafi walczyć o swoje prawa.

Rozwiązania

Podobne zadania

agusia1992 "Dziady cz III" streszczenie... krótko:) będę miła:) Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: agusia1992 19.5.2010 (17:23)
olivka922 Dziady Przedmiot: Język polski / Liceum 3 rozwiązania autor: olivka922 16.8.2010 (21:10)
olivka922 Dziady pomocyyy!!! Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: olivka922 16.8.2010 (21:25)
jagienka17 gustaw dziady cz4. dlaczego śpiewa?? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: jagienka17 21.9.2010 (22:29)
magda1805 Dziady cz.3 - Pytania do "Przedmowy poety"1.Jaki wymiar nadaje Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: magda1805 4.11.2010 (17:29)

Podobne materiały

Przydatność 65% Bajka.

W Oświeceniu bajka cieszyła się ogromną popularnością ze względu na dydaktyczny charakter, ujęty w zwięzłej i atrakcyjnej formie. Bajka należy do najstarszych utworów dydaktycznych. Wywodzi się z twórczości ludowej, a jako utwór literacki ukształtowała się w starożytnej Grecji. Za twórcę uznany jest półmityczny Ezop, który miał żyć w VI w. p.n.e. W literaturze...

Przydatność 60% Bajka.

W Oświeceniu bajka cieszyła się ogromną popularnością ze względu na dydaktyczny charakter ujęty w zwięzłej i atrakcyjnej formie.Bajka należy do najstarszych utworów dydaktycznych.Wywodzi się z twórczości ludowej,a jako utwór literacki wykształcila sie w satożytnej Grecji.Twórcą bajki jest prawdopodbnie pólmityczny Ezop. Bajka to utór z pogranicza epiki i liryki,cechuje go...

Przydatność 100% Bajka

- Puszek Okruszek, rozcięty brzuszek, łapki ucięte, flaczki wyjęte, mój dziadek sadysta i terrorysta musi mi kupić nowego psa – śpiewał Harry Potter. - Przestań! – Zawołał Kubuś Puchatek.- Ta piosenka przyprawia mnie o mdłości. - Cykor jesteś – zaśmiał się Harry. – Wiesz, - jego ton nagle spoważniał – sądzę, że powinniśmy już iść. Pewnie nas szukają, a...

Przydatność 55% Bajka robotów

Dawno, Dawno temu na odległej planecie żył sobie pewien cybermag. Mieszkał w zamku z elektroczekolady i chciał posiadać wszystkie słodycze z całej planety. Z tego powodu zatrudnił wynalazce-konstruktora którego uwięził w starej komnacie w podziemiach. Kazał mu wymyślić maszyne która znosiłaby do jego skarbca wszelkiego rodzaju słodkości. Wynalazca z początku opierał się,...

Przydatność 80% Bajka ekologiczna

Żył kiedyś w Krakowie (i żye zapewne do dziś) , pewien chłopiec o imieniu Krzysiu. Był on bardzo ładnym, ale i rozpieszczonym przez rodziców chłopcem. Nie przejmował się tym, że wyrzuca śmieci w nieodpowiednich miejscach, że depcze piękne krakowskie parki, mimo zakazów. Rodzice niereagowali na liczne uwagi innych ludzi, mówili: "on ma dopiero 8 lat...". Zachowanie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji