Treść zadania

13aneta96

Scharakteryzuj uwzględniając położenie,własciwosci fizyczne i chemiczne oraz świat roslin i zwierząt morza Bałtyckiego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Morze Bałtyckie (Bałtyk) leży w Europie Północnej. Jest płytkim morzem szelfowym, należącym do grupy mórz wewnętrznych (śródziemnych) wewnątrzkontynentalnych. Jest najmłodszym morzem europejskim i zarazem jednym z najmłodszych mórz Atlantyku. Zajmuje powierzchnię około 415 tys. km². Łączy się z Morzem Północnym poprzez szereg cieśnin: Cieśniny Duńskie (Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt), Kattegat i Skagerrak. Dostęp do niego mają państwa: Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy i Dania

    Bałtyk charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, którą tworzą liczne zatoki, wyspy, półwyspy, mierzeje i cieśniny. Do największych zatok należą: Botnicka, Fińska, Gdańska, Pomorska i Ryska. Największymi wyspami są: Gotlandia, Sarema, Bornholm, Fionia i wyspy Alandzkie.
    Średnia głębokość Bałtyku wynosi 52 m. Maksymalnie osiąga 459 m w głębi Landsort.
    Zasolenie Bałtyku jest bardzo niewielkie i zależy od wymiany z wodami Morza Północnego oraz od dopływu wód słodkich z uchodzących do niego rzek. Uchodząca do niego ilość wody słodkiej jest bardzo duża, a wymiana z Morzem Północnym niewielka, stąd jego niskie zasolenie, które zmniejsza się ku wschodowi - od ponad 18 promili w cieśninie Kattegat do 1 - 2 promili w Zatoce Botnickiej.
    Zlewisko Morza Bałtyckiego stanowi 18% powierzchni Europy. Uchodzą do niego m. in.: Newa, Wisła, Niemen, Odra, Lule, Kemi, Angerman i Dźwina.
    Wody powierzchniowe Bałtyku podlegają rocznym zmianom temperatury. W zimie temperatura wody wynosi od 0ºC do 2ºC, co sprawia, że morze często zamarza, natomiast w lecie temperatury wahają się od ok. 12ºC w Zatoce Botnickiej do ok. 20ºC na południowych wybrzeżach.
    Pływy na Morzu Bałtyckim są bardzo niewielkie i wynoszą średnio 0,6 m.
    Bałtyk jest morzem dość burzliwym. Średnia wysokość fal wynosi ok. 3 m, a maksymalnie, podczas sztormów, potrafi osiągnąć 10 - 12 m.
    W obrębie Morza Bałtyckiego wydziela się trzy baseny: Basen Bornholmski, Basen Gotlandzki i Basen Botnicki.
    Fauna Bałtyku jest dość uboga. Z ssaków występują tu: foki szare, foki obrączkowane i morświny. Z ryb typowe są: dorsze, śledzie, makrele, łososie, flądry, szproty, płastugi węgorze europejskie.
    Florę morza tworzą głównie glony należące do gromad: zielenic (ok. 10 tys. gatunków), brunatnic (ok. 2 tys. gatunków) i krasnorostów (ok. 4 tys. gatunków).
    Bałtyk jest morzem silnie zanieczyszczonym. Świadczy o tym masowy rozwój glonów - sinic, które powodują zmętnienie wody powierzchniowej i ograniczenie tym samym rozwoju płytkowodnej roślinności. Produkują one ponadto substancje trujące, które zabijają organizmy zwierzęce. Głównymi źródłami zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego są: emisja zanieczyszczeń przemysłowych, ścieki i rolnictwo (przede wszystkim stosowanie nawozów sztucznych).
    Geneza Morza Bałtyckiego sięga okresu plejstocenu, około 11 tys. lat temu. Wówczas z wód topniejącego lądolodu skandynawskiego utworzyło się Jezioro Lodowe. Był to zbiornik słodkowodny nie posiadający połączenia z oceanem. W wyniku ponownego nasunięcia się lądolodu na obszar Europy, ok. 10 tys. lat temu, doszło do obniżenia się obszaru Półwyspu Skandynawskiego, dzięki czemu jezioro uzyskało dostęp do wód oceanicznych. Wzrosło wówczas jego zasolenie i pojawiła się fauna morska, m. in. małż Yoldia arctica, od którego ten etap istnienia zbiornika nosi nazwę Morza Yoldowego. Po ponownym uwolnieniu się Półwyspu Skandynawskiego spod ciężaru lodowca kontynentalnego, ok. 8 tys. lat temu, ląd zaczął się podnosić, aż w konsekwencji pozbawił morza kontaktu z oceanem. Przekształciło się ono znowu w słodkowodne jezioro, noszące nazwę Jeziora Ancylusowego, od zamieszkujących go mięczaków Ancylus fluvatilis. Ok. 7 tys. lat temu, w wyniku ocieplenia klimatu nastąpiło topnienie lodowców i zalanie ich wodami obszaru Europy północnej. Bałtyk wszedł wówczas w fazę Morza Litorynowego, którego nazwa pochodzi od żyjącego w nim ślimaka Littorina littorea. W okresie ok. 2,5 tys. lat temu doszło do ponownego osładzania się wód morza i pojawienia się w nim ślimaka Lymnaea ovata, któremu zawdzięcza on kolejną nazwę - Morze Lymnaea. W konsekwencji kolejnego ochłodzenia klimatu w okresie średniowiecza, zaczęły zachodzić kolejne zmiany w faunie zbiornika. Zamieszkał w nim wówczas małż Mya arenaria, od którego ten (ostatni) etap istnienia morza nazwano Morzem Mya. Współczesna nazwa - Morze Bałtyckie - pojawiła się w XIX wieku, prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa "blato", oznaczającego wielką, słoną wodę.

Rozwiązania

Podobne zadania

Karmel1995 Scharakteryzuj przyrodnicze warunki rolnictwa na Ukrainie. Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Karmel1995 15.4.2010 (18:56)
Cookie Scharakteryzuj główne atrakcje turystyczne w Czechach i Słowacji! Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Cookie 31.5.2010 (21:37)
jedker opis (chlorek sodu) - właściwości fizyczne Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: jedker 29.9.2010 (20:27)
klaudia54830 Wymień i scharakteryzuj główne obszary sejsmiczne na świecie?? Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: klaudia54830 2.10.2010 (13:07)
misiaczek1234 scharakteryzuj wody podziemne w Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: misiaczek1234 27.10.2010 (17:30)

Podobne materiały

Przydatność 90% Właściwości fizyczne i chemiczne fulerenów

1.) Właściwości fizyczne fulerenów: - czarne ciała stałe o metalicznym połysku - posiadają własności nadprzewodzące i półprzewodniczące - trudno się rozpuszcza - miękkie żółte lub brązowe kryształki - nie rozpuszczają się w wodzie - przewodzi prąd elektryczny - łatwo sublimuje 2.) Właściwości chemiczne fuleronów: - możliwość zamknięcia wewnątrz...

Przydatność 80% Metan - właściwości fizyczne i chemiczne

Metan wzór sumaryczny: CH4 wzór strukturalny: H | H - C - H | H Właściwości fizyczne: -gaz -bezbarwny -lżejszy od powietrza -bardzo słabo rozpuszczany w wodzie Właściwości chemiczne -bezwonny -palny -tworzy mieszaniny wybuchowe z tlenem i z powietrzem -nietoksyczny -mało reaktywny

Przydatność 70% Właściwości fizyczne i chemiczne wody

Właściwości wody fizyczne : -ciecz -bezbarwna -bezwonna -zmienia swoje stany skupienia -jest polarna chemiczne: -reaguje z metalami -jest rozpuszczalnikiem dla wielu związków organicznych -nie pali się -nie podtrzymuje spalania zastosowanie: -w gospodarstwie -do codziennego uzytku

Przydatność 55% Właściwosci fizyczne i chemiczne etanolu i metanolu

Własciwosci fizyczne i chemiczne metanolu i etanolu; -sa to ciecze bezbarwne -lzejsze od wody -dobrze rozpuszczaja sie w wodzie -maja charakterystyczny zaoach -piekacy smak -etanol wrze w 78*C -ulegaja reakcji spalania -etanol i metanol maja odczyn obojetny Zastosowanie Metanolu -słuzy jako rozpuszczalnik farb i lakierów oraz paliwo -uzywa sie go do produk. tworzyw sztucznych...

Przydatność 50% Sole - otrzymywanie, zastsowanie oraz właściwości fizyczne i chemiczne

Azotan srebra Azotan(V) srebra(I), AgNO3 - nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu azotowego i srebra. Związek ten został odkryty przez Alberta Wielkiego. Otrzymuje się go w reakcji stężonego kwasu azotowego z metalicznym srebrem zgodnie z zapisem: 3Ag + 4HNO3 → 3AgNO3 + NO↑ + 2H2O Własności fizyczne • bezbarwny, krystaliczny • stała gęstość - 4,35 g/cm³ •...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji