Treść zadania

basia0985

opisz gruczoły dokrewne ich wystepowanie i znaczenie wydzielanego hormonu

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Gruczoły dokrewne.


    W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym są gruczoły. Gruczoły są różnymi organami w ciele człowieka, których funkcją jest wydzielenie specyficznych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gruczoł mogą stanowić pojedyncze komórki albo ich skupiska lub całe narządy.

    Gruczoły dokrewne nazywane są również gruczołami endokrynowymi lub gruczołami

    ( narządami ) wydzielania wewnętrznego. Gruczoły wydzielania wewnętrznego nazwane są w ten sposób, ponieważ substancje przez nie wydzielane dostają się do wnętrza organizmu za pośrednictwem krwi, płynu tkankowego lub limfy. Miejscem docelowym substancji wydzielanych przez gruczoły dokrewne są narządy lub tkanki. W przeciwieństwie do gruczołów dokrewnych gruczoły wydzielania zewnętrznego produkują substancje, które wydostają się na zewnątrz ciała np. gruczoł śluzowy produkujący ślinę i gruczoły w śluzówce oskrzeli produkujące wydzielinę oskrzelową.



    Gruczoły dokrewne produkują hormony i zarazem kontrolują ich wydzielanie do organizmu. Do głównych gruczołów endokrynnych człowieka zalicza się : przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, trzustkę, jądra, jajniki oraz łożysko ( u kobiet ciężarnych ).


    Hormony.

    Hormony są związkami organicznymi , które syntetyzowane są przez gruczoły dokrewne. Funkcją hormonów jest regulacja procesów fizjologicznych zachodzących w tkankach i komórkach żywego organizmu. Hormony działają w organizmie w bardzo małych ilościach

    ( rzędu kilku pikogramów ). Hormony oraz gruczoły endokrynne tworzą razem układ hormonalny , czyli endokrynny. Hormony mogą ze sobą współdziałać i wywoływać podobne reakcje, np. glukagon i adrenalina podnoszące poziom cukru we krwi lub działać przeciwstawnie w stosunku do siebie, czyli antagonistycznie, np. insulina i glukagon, gdzie pierwszy z hormonów obniża stężenie glukozy w osoczu, natomiast drugi hormon podwyższa jej stężenie. Oprócz gruczołów wielokomórkowych do układu hormonalnego człowieka zalicza się również pojedyncze komórki rozproszone w niektórych tkankach i strukturach ( np. komórki wydzielnicze jelit ) oraz komórki należące do tkanki nerwowej ( wydzielają one neurohormony ). Układ hormonalny podobnie jak układ nerwowy jest bardzo skorelowany, tzn. działanie poszczególnych gruczołów i hormonów jest ściśle uzależnione od siebie. Takie wzajemne zależności prowadzą do utrzymania pewnej równowagi w organizmie

    ( homeostazy ). Między układem hormonalnym a nerwowym istnieje także wiele zależności, oznacza to że działają one wspólnie.

    Zasada działania hormonów nie jest do końca poznana , znane są natomiast skutki ich działania na poszczególne tkanki oraz na cały organizm. Hormony wydzielane przez gruczoły transportowane są po całym organizmie za pośrednictwem krwi. Niektóre hormony mogą działać na wiele narządów i komórek , ale są też także takie hormony , które oddziałują tylko na jeden określony narząd. Impulsem do produkcji hormonu w danym gruczole może być inny hormon, substancje neurosekrecyjne, czyli neuroprzekaźniki oraz zmiana warunków chemicznych w organizmie.

    Nieprawidłowości w działaniu poszczególnych elementów układu hormonalnego powodują zaburzenie współdziałania tych elementów, co ostatecznie prowadzi do zaburzenia prawidłowego przebiegu procesów w organizmie.

    Podział hormonów.

    Ze względu na sposób działania hormony można podzielić na :

    •Efektorowe- hormony działające docelowo na narządy
    •Tropowe- hormony regulujące syntezę oraz wydzielanie innych hormonów
    •Uwalniające- hormony regulujące produkcje oraz wydzielanie hormonów tropowych ( należą do nich hormony przysadki ).
    Ze względu na budowę chemiczna dzielimy hormony na :

    •Pochodne aminokwasów- tyroksyna, adrenalina
    •Hormony białkowe, do których należy m.in. insulina
    •Hormony peptydowe- wazopresyna i oksytocyna
    •Hormony sterydowe- pochodne cholesterolu ( hormony nadnerczy i płciowe ).
    Podział hormonów ze względu na miejsce syntezy:

    •Hormony tkankowe- produkowane w tkankach
    •Hormony gruczołowe- produkowane w gruczołach wewnątrzwydzielniczych
    Podział hormonów ze względu na sposób wydzielania:

    •Hormony wydzielane stale do organizmu ( np.. insulina )
    •Hormony wydzielane okresowo ( np. hormony płciowe)
    Podział hormonów ze względu na zasięg działania:

    •Hormony o działaniu ogólnym ( hormon wzrostu i hormony przytarczyc)
    •Hormony o działaniu miejscowym ( oksytocyna i gonadotropiny).

    Funkcje hormonów i układu hormonalnego.

    Hormony odpowiedzialne są z prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, kontrolują przebieg ważnych procesów biochemicznych. Dzięki sprawnemu działaniu układu endokrynnego utrzymywana jest homeostaza organizmu. Hormony nadnerczy i tylnej części przysadki odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego i gospodarki wodnej organizmu. Hormony regulują prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Wpływają na procesy trawienia, różnicowanie się poszczególnych narządów, zachowania seksualne i procesy rozrodcze. Hormony obecne są w prawie w każdym procesie zachodzącym w organizmie oraz zawiadują działaniem większości narządów.

Rozwiązania

Podobne zadania

basia0985 pomóżcie to na jutro Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: basia0985 21.4.2010 (07:51)
agusek2505 Zaliczenie :( Proszę o pomoc to na jutro :( Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: agusek2505 28.4.2010 (09:12)
MagduULa Proszę o pomoc. Mam do zrobienia na jutro 100 zadań, już dużą część Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: MagduULa 9.5.2010 (13:17)
bogusia008 potrzeba mi na jutro prawo heakla, dowody z biochemii i fizjologii, dowody na Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: bogusia008 17.5.2010 (19:34)
wercias16 Pilne na jutro :(( pomocy Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: wercias16 9.9.2010 (18:04)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"

Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...

Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.

Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji