Treść zadania

kosciotrup32

Historia fortepianu Chopina proszę szybko

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Po żmudnych badaniach potwierdzono, że znajdujący się w posiadłości Hatchlands w brytyjskim hrabstwie Surrey fortepian marki Pleyel jest instrumentem, na którym prawie 160 lat temu koncertował Fryderyk Chopin.

    Na świecie zachowało się kilka fortepianów Pleyela z tego czasu, ale nie było wiadomo, na którym z nich osobiście grywał Chopin - stąd znaczenie odkrycia.

    W 1848 roku Chopin przyjechał do Londynu z własnym fortepianem, na którym grywał dopiero od dwóch lat, ale do którego był bardzo przywiązany ze względu na miękkie i ciche tony i również dlatego, że osobiście go wybrał.

    Był to właśnie ten instrument, który trafił do Hatchlands - potwierdził Jean-Jacques Eigeldinger, emerytowany profesor muzykologii z Genewy i jeden z największych w świecie znawców twórczości Chopina. Ekspertyzę Eigeldinger oparł na badaniach numerów seryjnych wyrobów Pleyela.

    Na tym egzemplarzu Chopin koncertował w Londynie m.in. przed królową Wiktorią. Decydując się na powrót do Paryża, bo jego zdrowiu nie służyły późnojesienne londyńskie mgły, kompozytor postanowił nie zabierać instrumentu z powrotem, ale zamówić sobie nowy u producenta i swego bliskiego przyjaciela Camille'a Pleyela. Chopin nie wiedział, że zostało mu już tylko kilka miesięcy życia.

    Kompozytora i producenta łączyła umowa, że artysta otrzyma darmowy fortepian, ale w zamian zarekomenduje instrument Pleyela swoim uczniom i admiratorom. Gdy dzięki temu Pleyel zyskiwał nabywcę, Chopin otrzymywał 10 proc. wartości transakcji.

    Pleyela, którego Chopin zostawiał w Anglii, odkupiła - zapłaciwszy 80 funtów - niejaka lady Trotter, której córka pobierała u niego lekcje. Jej spadkobiercy nie byli już świadomi pochodzenia fortepianu.

    20 lat temu instrument kupił na aukcji kolekcjoner Alec Cobbe za niewysoką cenę 2 tysięcy funtów i przekazał go do muzeum swego imienia, mieszczącego się w Hatchlands.

    Właściciel Hatchlans - organizacja National Trust, mająca pieczę nad dziedzictwem historycznym Wysp Brytyjskich - zapowiada organizowanie w Surrey koncertów, podczas których Pleyel znów zabrzmi dźwiękami muzyki Chopina. ASW

Rozwiązania

Podobne zadania

konradix9606 Muzyka Plis Szybko Bo to na jutro Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: konradix9606 18.4.2010 (21:03)
zbuntowani430 Pilne!!!Pomóżcie Szybko!!! Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: zbuntowani430 13.5.2010 (15:46)
zbuntowani430 Pilne!!!Pomóżcie Szybko!!! Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: zbuntowani430 27.5.2010 (15:40)
soraja Prosze podczebuje szybko Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum 9 rozwiązań autor: soraja 27.7.2010 (18:30)
kiljanka Historia powstania Hymnu Narodowego Przedmiot: Muzyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kiljanka 2.9.2010 (18:59)

Podobne materiały

Przydatność 70% Życie Chopina

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku, w czwartek, o godzinie 18.00 w Żelazowej Woli. Jego rodzicami byli Justyna Chopinowa, z domu Krzyżanowska i Mikołaj Chopin. Miał trójkę rodzeństwa: Ludwikę, Izabelę i Emilię. Gdy Fryderyk miał pół roku, rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Dzieci państwa Chopinów były bardzo wątłe i chorowite, z wyjątkiem Ludwiki,...

Przydatność 70% Interpretacja "Fortepianu" Szopena.

Fortepian Szopena to kolejny utwór z cyklu wierszy przedstawiających sylwetki wybitnych jednostek. Oczywiście nie jest to tylko "wiersz - portret", można powiedzieć, że to wiersz - parabola, utwór, który przedstawia wielkiego kompozytora i jego ostatnie dni, lecz posiada jeszcze znaczenie ukryte - obrazuje uniwersalne prawa ludzkiej egzystencji, pewne procesy i prawdy...

Przydatność 55% Międzynarodowy rok Chopina

17 Października 1999 roku przypadła 150 rocznica śmierci (1949) Fryderyka Chopina – najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Z tej okazji rok 1999 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chopinowskim. W czasie jego trwania na całym świecie organizowane są koncerty i festiwale oraz kongresy i seminaria naukowe dotyczące życia i twórczości artysty....

Przydatność 50% Dzieła Fryderyka Chopina

HASŁO: tytuł, tonacja, numer opusu i (jeśli są) kolejne numery w ramach opusu, data ukończenia kompozycji. - Opusy w okrągłych nawiasach oznaczają numerację Juliana Fontany. - Dzieła w ramach tego samego gatunku są ułożone według numeracji opusowej; dzieła nie oznaczone numerami opusów następują po nich w układzie chronologicznym. - Dzieła na fortepian nie...

Przydatność 75% Biografia Fryderyka Chopina.

Fryderyk Chopin - biografia Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli. W księdze chrztów zapisano, że przyszedł na świat 22 lutego, ale rodzina zawsze podawała datę 1 marca. Był wątłym, chorowitym dzieckiem. Gdy wyjeżdżał na wakacje, miał zwyczaj pisywać listy w formie gazety. Wzorował się na "Kurierze Warszawskim". Swoje pisemko nazwał...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji