Treść zadania

Ziutul

podaj po 7 zastosowań metali i niemetali

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zastosowanie metali:
    jako materiały konstrukcyjne
    wykorzystywane w jubilerstwie
    stosowane są jako środki antyseptyczne i bakteriobójcze
    do produkcji styków elektrycznych i czujników narażanych na wysokie temperatury.
    zastosowanie przy rozdzielaniu izotopów tego promieniotwórczego pierwiastka.
    stosowane w gospodarstwie domowym.
    wykorzystuje się do dezynfekcji. Używa się go także w fotografice i przy produkcji barwników. (jod)


    Zastosowanie niemetali:
    Tlen:
    -występuje w powietrzu, dzieki temy oddychamy
    -podtrzymuje spalanie
    -Używania do spalania węglowodorów,tworzenia tlenków
    Wodór
    -Łączy się z tlenem tworząc wodę
    -Tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową (piorunującą)
    -stopiony wodór znalazł zatosowanie w paliwach, w silnikach rakietowych
    -używany jet również w elektrowniach do chłodzenia generatorów dużej mocy
    Azot
    -Nie potrzymuje spalania i życia
    -Pobierany jest przez rośliny motylkowe np.Łubin
    -wnika do gleby poprzez wyładowania atmosferyczne(burze,pioruny)
    - z jego związków produkuje się nawozy sztucznem konserwanty
    -gazowy azot stosuje się do napełniania balonów
    Fluor
    -stosowany do produkcji halonów czyli ciecz chłodząca
    -urzywany w produkcji półprzewodników
    Chlor
    -stosowany głównie do barwników, środków owadobójczych, farb, tworzyw sztucznych, lekarstw.
    Brom
    -stosowany w technikach fotograficznych
    Węgiel
    -zastosowanie ma jako materiał który daje ciepło
    -do produkcji ołówków

Rozwiązania

  • bozkoz

    Zastosowanie metali
    Złoto jest wykorzystywane w jubilerstwie i do produkcji monet. Metal ten używany jest również do produkcji specyficznych barwników. Złoto jest również używane w stomatologii i w medycynie jako promieniotwórczy izotop do leczenia raka.
    Rtęć dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie do wypełniania termometrów, barometrów, manometrów, pomp próżniowych, itp. Duże ilości rtęci zużywane są do wydobywania złota i srebra, oraz do elektrolizy litowców i produkcji materiałów wybuchowych.
    Srebro ze względu na specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne srebro, jego stopy i związki chemiczne znajdują liczne zastosowania w przemyśle, elektrotechnice, fotografii.Przede wszystkim srebro jako metal szlachetny jest używane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców.
    Żelazo ze względu na rzadkość występowania, żelazo rodzime nie ma praktycznego zastosowania. Używa się go głównie jako rdzeni elektromagnesów.
    Miedź, obok żelaza odegrała wyjątkową rolę w rozwoju cywilizacji ludzkiej. Epoka brązu zawdzięcza swoją nazwę jednemu ze stopów miedzi. Pierwiastek ten znany jest od starożytności, od kiedy to był podstawowym składnikiem brązów. Jest ona masowo wykorzystywana jako surowiec do produkcji przewodów elektrycznych i ogólnie w elektronice, a także w budownictwie (dachy), jako barwnik szkła oraz katalizator. Miedź jest dodawana do wielu stopów, zarówno do stali jaki i do stopów aluminium.

Podobne zadania

kane REFERAT Właściwości i zastosowanie niemetali Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:57)
kane REFERAT Właściwości i zastosowanie niemetali Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:57)
monikak6 Oblicz wartościowość pierwiastków w następujących kwasach i podaj nazwy Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: monikak6 6.4.2010 (17:03)
kasiuniakkkk ustal wzór sumaryczny oraz podaj nazwę związku chemicznego, którego Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiuniakkkk 13.4.2010 (17:36)
niesia01234 Podaj nazwy soli Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: niesia01234 21.4.2010 (14:13)

Podobne materiały

Przydatność 75% Tlenki metali, tlenki niemetali, tlenki półmetali, wodorotlenki zasadowe, wodorotlenki amfoteryczne, wodorki

Tlenki metali K2O tlenek potasu zasadowy Na2O tlenek sodu zasadowy MgO tlenek magnezu zasadowy CaO tlenek wapnia zasadowy BaO tlenek baru zasadowy Al2O3 tlenek glinu amfoteryczny SnO tlenek cyny (II) amfoteryczny SnO2 tlenek cyny (IV) amfoteryczny PbO tlenek ołowiu (II) amfoteryczny PbO2 tlenek ołowiu (IV) amfoteryczny CrO tlenek chromu (II) zasadowy Cr2O3 tlenek chromu (III)...

Przydatność 75% Korozja metali.

Korozja metali- jest to stopniowe niszczenie tworzyw metalowych i niemetalowych pod wpływem chemicznego i elektrochemicznego oddziaływania środowiska w wyniku, którego zmieniają się stan i właściwości niszczonego tworzywa. W przypadku metali możemy rozróżnić korozję chemiczną i elektrochemiczną. Korozja chemiczna metali następuje w wyniku działania suchych gazów lub cieczy...

Przydatność 85% Klejenie metali

1.Zastosowanie połączeń klejonych: Łączenie metali za pomocą klejenia jest coraz częściej stosowane ze względu na dużą wytrzymałość połączenia, brak naprężeń w złączu oraz niskie koszty tej technologii łączenia. Zaletami połączeń klejonych są ponadto zdolność tłumienia drgań, możliwość wykonania połączenia bez stosowania obrabiarek, drogich narzędzi i...

Przydatność 70% Korozja metali

Korozja metali- jest to stopniowe niszczenie tworzyw metalowych i niemetalowych pod wpływem chemicznego i elektrochemicznego oddziaływania środowiska w wyniku, którego zmieniają się stan i właściwości niszczonego tworzywa. W przypadku metali możemy rozróżnić korozję chemiczną i elektrochemiczną. Korozja chemiczna metali następuje w wyniku działania suchych gazów lub cieczy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji