Treść zadania

Claudia

Za co spłonął na stosie Jan Hus ( w którym roku i za co ! )

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Czeski reformator religijny, pisarz i kaznodzieja. Twórca husytyzmu, uważany za prekursora reformacji.

    Urodził się w 1370 r. w Husińcu. Ukończył uniwersytet w Pradze, na którym wykładał od 1398 r. W 1400 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

    Był zdecydowanym zwolennikiem reformy Kościoła. Jego poglądy ukształtowały się przede wszystkim pod wpływem pism Jana Wiklefa. Dotyczyły one zarówno doktryny, jak i kwestii organizacji Kościoła.

    Jan Hus za podstawowy autorytet i kryterium wiary uznawał Pismo Święte, negował znaczenie ekskomuniki, potępiał sprzedaż odpustów. Domagał się powrotu do prostych zasad pierwszych chrześcijan, komunii pod obiema postaciami. Występował też zdecydowanie przeciwko dominacji niemieckiej w Czechach.

    Choć Hus zyskał sobie licznych zwolenników, jego działalność ściągnęła n niego ekskomunikę. W 1512 r. musiał opuścić Pragę.

    W obronie swoich poglądów wystąpił na Soborze w Konstancji, na który udał się z gwarantującym mu bezpieczeństwo "listem żelaznym" króla Zygmunta Luksemburskiego. Mimo tego jednak został zdradziecko uwięziony, osądzony i skazany jako heretyk. Zginął na stosie 6 lipca 1415 r.

    Jego śmierć spowodowała gwałtowną reakcję w Czechach i zbrojne powstanie, które zapoczątkowało wojny husyckie.

    Nauki Husa zaowocowały w Czechach rozwojem husytyzmu.

Rozwiązania

  • karolina94

    spłonął 6 lipca 1415 w Konstancji, za to że został oskarżony o bycie heretykiem. nie była to cała prawda, a on publicznie nie chciał skłamać, jakoby nauczał "heretyckich" doktryn Wiklefa, mimo iż obiecano mu za to pozostawienie przy życiu. wiedział, że proces był jedynie fikcją.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji